אין תמונה
"אני בניתי את הפרויקט של רביבו". ליאור פרחי תובע את רביב בן מנחם

הקץ לשמועות ולניחושים. הזמר ליאור פרחי מכריז הבוקר כי הגיש תביעה לבית משפט השלום בתל אביב נגד המוזיקאי רביב רם בן מנחם המכונה "רביבו", מי שמוביל בחודשים האחרונים את ההצלחה הגדולה של "הפרויקט של רביבו". בתביעה דורש פרחי, כך נרמז, להינות מההצלחה המסחרית והכספית של המיזם. פרחי לא נוקב בסכום התביעה, אולם ההערכה היא כי מדובר בכמליון שקלים חדשים. לדברי פרחי התביעה הוגשה לבית המשפט לפני כשבוע וחצי. "הם כבר קיבלו אותה, אבל לא שמעתי מהם תגובה. אנחנו מחכים לכתב הגנה", הוא אומר.

נדמה כי לולא ההצלחה הפנומנאלית של "הפרויקט של רביבו" התביעה הזו לא היתה באה לעולם, אבל במקרה של ליאור פרחי הרקע לתביעה הוא מקצועי וגם אישי. בפן המקצועי פרחי היה הראשון ששידר שתי מחרוזות של "הפרויקט של רביבו" בתוכנית הרדיו שלו "חשמל באויר", המשודרת ברדיו "לב המדינה". ליאור פרחי גם מצולם בקליפים הראשונים של "הפרויקט" שהופצו ברשת, כשהוא יושב יחד עם רביב בן מנחם ושני הזמרים, ניר בן מנחם ואלירן צור במסגרת קבוצה גדולה של חברים. מקורבים לנושא מספרים שפרחי היה מאלה שניצבו ליד עריסתו של "הפרויקט" כאשר נולד ויצא לדרך, כלומר הוא היה בסביבה של בן מנחם והיה מאלה שגרמו להפקה של "הפרויקט של רביבו" לרקום עור וגידים.

הפרויקט של רביבו הופעה, רביב רם בן מנחם (צילום: שרון רביבו)
נתבע: רביב רם בן מנחם - "רביבו" | צילום: שרון רביבו

בפן האישי רביב רם בן מנחם היה משך 15 שנים נגן של ליאור פרחי, שניגן איתו בהופעות ובהקלטות. פרחי היה הראשון שביקש מבן מנחם לליצור עיבודים לשירים, וכיום נחשב בן מנחם לאחד המעבדים והמפיקים המוזיקליים המבוקשים במוזיקה המזרחית. בין השניים נוצרה חברות, שהפכה לארוכת שנים. בחודשים האחרונים, על רקע המתיחות שנוצרה ביניהם בעקבות ההצלחה הגדולה של "הפרויקט של רביבו", נקטעו הקשרים החבריים בין השניים. מקורבים טוענים שפרחי ניסה לבקש מבן מנחם את החלק שמגיע לו, לטענתו, בהצלחת הפרויקט, אך נענה בשלילה.

-ליאור פרחי, על מה אתה תובע את רביב בן מנחם?
"קודם כל חשוב לי להדגיש שאני לא תובע את 'הפרויקט'. 'הפרויקט' הוא בייבי שלי, אני גאה בו ובהצלחה שלו, גאה כי זה משהו שעשיתי אותו, לכן אני לא יכול שלא לאהוב ולא להיות מחובר, זה בייבי. אני תובע אישית את רביב, אבל אני לא רוצה ממש להיכנס לתוך התביעה כי יש עורכי דין ואסור לי להגיד שום דבר".

-אתה הגית את הרעיון של "הפרויקט של רביבו"?
"זה לא קשור לרעיון. אני בניתי בידיים שלי את הפרויקט, יצרתי יש מאין, לקחתי שירים, יצרתי מחרוזות, רציתי להרים אותן למעלה. מעבר לזה הכל בבית המשפט".

אין תמונה
"רביב יצר מחרוזות לחברים, אני עשיתי מהן משהו מסחרי". ליאור פרחי בקליפ של "הפרויקט של רביבו

-היו שמועות שהיית אמור לשיר שם, להיות אחד הזמרים.
"ממש לא זה, לא העניין בכלל".

-אתה מצולם כשאתה יושב בקליפים הראשונים של "הפרויקט של רביבו".
"אני עשיתי את הקליפים האלה, אני הבאתי צלמים, אני יצרתי את הקליפים. אני מאוד רוצה להגיד את מה שאני רוצה להגיד, אבל חייב להיזהר".

-אתה מרגיש שלקחו ממך משהו ששייך לך?
"'הפרויקט של רביבו' זה פרויקט שאני עשיתי. לקחתי מחרוזות והרמתי אותן לאן שהן הגיעו. עזוב רעיון או לשיר או לא לשיר. רביב אומר שהמחרוזות נוצרו לבית ולחברים, נכון? אבל זה לא נקרא 'פרויקט', זה מחרוזות לבית. ליאור פרחי לקח שתי מחרוזות ראשונות ולקח על עצמו לקדם את 'הפרויקט', שהוא חלק מהתוכנית שלי ברדיו 'חשמל באוויר', שבתוכה זה נוצר. 'הפרויקט של רביבו' זה רק שם. אני בניתי אותו, ליאור פרחי. זה ממש לא משנה אם אני שר שם או לא".

-אז הגיעה ההצלחה הגדולה ורביב שכח אותך?
"לא שכחו אותי. אני בניתי מהלך לקדם את המחרוזות ולהביא אותן למצב מסחרי שיביאו הכנסות. אני בניתי את זה לשם. את הרגשות שמתי בצד, כי זה מאוד אישי. אני גאה בהצלחה של הפרויקט".

הפרויקט של רביבו (צילום: שרון רביבו)
ליאור פרחי: "זה הבייבי שלי, אני יצרתי, אני בניתי". הפרויקט של רביבו בהופעה | צילום: שרון רביבו

-אתה כועס על רביב?
"אפשר להגיד שכן".

-נפגעת ממנו? התאכזת?
"אני לא רוצה לחשוף רגשות כי זה לא נכון מבחינתי. חשוב שיובן שזה לא נובע מכעס או משום דבר אחר, אלא לראות את האמת בצורה הכי נכונה".

תגובות "הפרויקט של רביבו"

תגובת עו"ד עידו חיטמן ממשרד יגאל ארנון, עורך הדין של רביב בן מנחם: "קיבלנו את התביעה ונשיב לטענותיה המופרכות על פניהן בבית המשפט".

תגובת עדי שפירא, אשת יחסי הציבור של הפרוייקט: "נדמה כי הראיונות שליאור פרחי נותן בימים האחרונים נובעים מרגש ואין בטענותיו דבר, כפי שהוא ילמד בימים הקרובים מכתב ההגנה שיוגש לבית המשפט".

ליאור פרחי - "חי כמו פרפר"

ליאור פרחי שחור לבן (צילום: דני מילר)
"הפכתי לגורם משפיע וחלק מגל הרטרו שקורה בארץ". ליאור פרחי | צילום: דני מילר

ליאור פרחי חושף את התביעה, שהוגשה כאמור כבר לפני כשבוע וחצי, כיוון שהיום הוא מוציא סינגל חדש - גרסת כיסוי ללהיט הישן "חי כמו פרפר" של סמיר שוקרי. "כאמן אני מחפשים אתגרים מוזיקליים וגם עושה מה שאני אוהב", הוא אומר. "בעקבות התוכנית שלי ב'לב המדינה' שתפסה תאוצה, יחד עם 'הפרויקט של רביבו' שנולד בתוכנית הפכתי לגורם משפיע וחלק מגל הרטרו שקורה בארץ. אנשים מדברים איתי ומציעים לי שירים. אני חי את נוסטלגיה. חייתי את השירים האלה כילד ועכשיו זה חוזר. הרטרו זה חלום. עם הפופ לא הרגשתי שלם. ברטרו הנשמה שלי מסופקת.

"כיוון שאני מרגיש חלק אז מתבקש שאבחר שיר מהשירים הישנים שגדלתי ואני אוהב לשיר. יש הרבה שירים כאלה, זו תרבות שלמה שקצת הוזנחה ואנשים התגעגעו להיות חלק מזה. אני לא פוסל שאעשה עוד כאלה בעתיד. הרבה עושים היום רטרו במחרוזות, אני בחרתי שיר בודד כדי לכבד את השיר ולהבליט, לתת לו במה".

-רצף הסינגלים שהוצאת בחודשים האחרונים לא ברור, כל אחד בסגנון שונה.
"אני עושה מוזיקה לפי מה שאני אוהב ומרגיש לי נכון. אני יכול להרשות לעצמי לגעת בסגנונות שאני מתחבר אליהם יותר ופחות. השיר 'אני עוזב' זה לחן שלי וככה ראיתי את השיר והרטרו של 'חי כמו פרפר' עשוי מאוד פעם, ממש פעם".

-אז מי זה ליאור פרחי?
"אני הרבה יותר 'חי כמו פרפר'. מי שילך אחורה ללהיטים ישנים שלי כמו 'כתבתי לך מכתב' ו'ילדתי נשמתי' יראה שהקונספט דומה. יותר מתאים לי הרטרו בשירים הקצביים מלמשל 'בובה של לילה'. בשירים השקטים גדלתי על בלדות רוק שתמיד דיברו אלי, הרגשתי חלק מזה. בקצביים זה תרבות השמחה ושם אני יותר מחובר ל'חי כמו פרפר'".

-איך אתה רואה השנה הקרובה מבחינתך?
"התעשיה עוברת ריסטארט, משהו לא מובן ולא מוגדר. הכל קופא, הרטרו שולט בצורה מדהימה ויש לי הרגשה שזה יקרה גם במוזיקה הישראלית הלא מזרחית. הרטרו זה למבוגרים, אין להם כוח ל'בום בום בום' של הפופ. ככה הם קואים לזה 'בום בום בום'. הרייטינג של התוכנית שלי עלה וירון אילן משדר נוסטלגיה ו'הפרויקט' שבא כבר בשיא - זה חיבר את הכל לקהל של המבוגרים שיש להם אפשרות ליהנות. זה מטורף, זה לא היה בהופעות שלי פעם, בני 50-60, כשהוצאתי את 'ילד רע' או 'תיזהר ממנה' הם לא היו באים. מבחינתי זה הדבר הנכון, אולי בעתיד, לייצר מוזיקה שהיא תהיה של פעם אבל עכשווית. שירים חדשים בטעם של פעם. אני רוצה שהמוזיקה הרגילה שלי תהיה מושתתת על הנוסטלגיה ולהיטי הפופ יהיו ההבלחות".

>> שיר לוי - "מי שאוהב יודע"; גיא זוארץ שר "פרח השכונות"

>> לכל המילים למחרוזות "הפרויקט של רביבו"