דניאל בן חיים (צילום: לירז מרציאנו)
"היתה תחרות מאוד גדולה. הייתי צריך להוציא שיר חדש כל חודשיים. היום אני יותר בשל לזה". דניאל בן חיים | צילום: לירז מרציאנו

למרות שלא הגיע לגמר, היה דניאל בן חיים אחד השמות החמים שיצאו מהעונה החמישית של "כוכב נולד", העונה בה זכה בועז מעודה, אי שם בשנת 2007 (עונה רוויה בכשרונות - מארינה מקסימיליאן בלומין, חן אהרוני, אליסה שפרגה, אדיר אוחיון, נדב קדמון ועוד). בן חיים הוחתם אצל אבי גואטה, המנהל של שרית חדד וכיום גם של מאיה בוסקילה.

לפני שלוש שנים, אחרי שבעה סינגלים, הוציא דניאל בן חיים את אלבום הבכורה שלו "מתפרפר" על טהרת הפופ הים תיכוני שפרץ אז בגדול, וטען כאן בראיון ש"התקשורת מאסה ביוצאי "כוכב נולד". הקהל עוד לא הספיק לעכל את האלבום ובנובמבר אותה השנה כבר יצא שיר ראשון מאלבום שני. בן חיים האט קצת את הקצב, ובאוגוסט 2011, לפני כמעט שנתיים, הוציא את הסינגל האחרון שלו, שיר שלישי מאלבום שני. מאז נעלמו עקבותיו.

עכשיו הוא חוזר. דניאל בן חיים משחרר היום את הסינגל והקליפ "אם תלכי", בלדה ים תיכונית ("מילים ולחן: דודי מלכה, עיבוד והפקה: צפריר יפרח), מלווה בקליפ רומנטי שכולל נשיקות וגיפופים.

-בן חיים, לאן נעלמת? כמעט שנתיים.
"לקחתי פסק זמן, הפסקה, כי הרגשתי שאני לא מוצא את עצמי במוזיקה וגם בחיים עצמם. אז לקחתי את הזמן כדי להרגיש יותר שלם עם עצמי. היום אני בן 25. הייתי בכוכב נולד לפני 6 שנים, עבר המון זמן, אבל אני מרגיש כאילו זה היה אתמול. מצד שני, מבחינת הבגרות שלי, עבר המון זמן. התקופה הזו היתה חשובה לי כדי להתבגר בשירים, בטקסטים בהווייה שלי, להחליט אם אני רוצה להיות זמר מזרחי או לא. עד היום שרתי פופ ים תיכוני, עכשיו אני שר יותר בוגר, מבין מה אני שר, מביא את השירים אלי מבחינת הביצוע. זה שיר חדש מדרך חדשה לגמרי. אני לא יודע עדיין אם הסינגלים שהוצאתי לפני שנתיים יכללו באלבום הבא. אני מאמין כרגע באיסוף חומרים חדשים".

-הרגשת אז כישלון?
"ממש לא. האלבום הראשון הצליח יחסית, לא ברמות הכי גבוהת, אבל מבחינתי הוא הצליח. אז הייתי ילד. אלה היו ההקלטות הראשונות שלי בחיים. אלבום הבכורה היה סוג של בוסר. באלבום השני כשהתחלנו הגיע מצב שאני מקליט שירים אבל לא הרגשתי שיש התקדמות. אז לקחתי זמן. כמו כדורגלן שרוצה אימונים אישיים. לקחתי זמן עם עצמי ,לשבת עם עצמי ולחשוב. היה עומס כל הזמן, היו זמרים חדשים, שירים חדשים היתה תחרות גדולה וכל חודשיים הייתי צריך להוציא שיר חדש ולא הייתי בנוי לזה. היום אני יותר בשל".

-יותר בשל לתחרות?
"אפשר להגיד שכן. מבחינת הקהל והתגובות אני מרגיש שהשתפרתי והשתפשפשתי על במות. גם בהקלטות היום אני יותר בשל בקול, השירה יותר נכונה, מעבירה את מה שצריך להעביר. אני כבר לא שר כמה שיותר קרוב לסקיצה. היום אני לוקח את השירים לטעם שלי, לסלסולים שאני אוהב, למה שאני מתחבר אליו. אני מעורב באיך ייצא השיר, משנה את המילים למה שלטעמי, עוקב אחרי העיבוד ואם אני לא אוהב משנים לפי הטעם האישי שלי".

דניאל בן חיים (צילום: לירז מרציאנו)
"היו לי שלושה קשרים רציניים, כל אחד כשנה וחצי. כרגע אין לי חברה, אני רווק". דניאל בן חיים בצילומים | צילום: לירז מרציאנו

-כמה הופעת בשנתיים האלה?
"הופעתי בלי הפסקה, אבל בלי הרבה פרסום. התחלתי כמעט מהתחלה, בהופעות במועדונים קטנים, באירועים. רציתי להשתפשף מבחינת היכולות שלי והקול שלי כזמר נטו. רציתי לעשות דרך - דרך השטח וההופעות הקטנות. זמר צריך לעבוד בשטח. הגרון השתפשף והיום מוכן להופיע בבמות הכי גדולות שיש".

-איך אבי גואטה קיבל את ההפסקה שלך?
"אני מתייעץ איתו בהכל. הוא המנהל שלי. כשהחלטתי לקחת הפסקה דיברתי איתו והוא הבין. במשך שנה לא התעסקתי בשירים חדשים. בשנה האחרונה אספתי המון חומרים, סקיצות, ואז חזרתי לעבוד עם אבי. הוא הביא לי את השיר הזה, החדש".

-מה חדש בחייך האישיים?
"כמו שראית בקליפ - הורדתי את הכיפה. המון שואלים אם התקלקלתי. אני חושב שכל אחד בוחר מה שטוב לו ומי שאוהב אמן לא צריך לשנות את דעתו על האמן אם האמן עושה שינוי בחיים שלו, שלא סותר לגמרי את הערכים של מי שאוהב אותו. למשל אם בן אדם נוח לו להוריד כיפה. עד גיל 15 הייתי חרדי. מגיל 15 עד גיל 17 למדתי בישיבה תיכונית, ואז שנתיים גרתי באילת ושרתי. בגיל 19 חזרתי לצפון, להורים, ואז הלכתי לאודישנים של 'כוכב נולד' והחזרתי את הכיפה מטעמי כבוד, רציתי לשמור שבת. יצא שב'כוכב נולד' הייתי עם כיפה וככה זוכרים אותי".

-היתה לך בעיה עם זה באלבום הראשון.
"נכון. אחרי כוכב נולד התחלתי לעבוד על האלבום והוצאתי שירים כמו 'מתפרפר' ו'נסיכת חלומותיי'. הייתי מובך לעמוד על הבמה בהופעות, מול קהל מעורב, עם כיפה, ולשיר טקסטים כאלה. היו שואלים אותי איך אתה שר מילים כאלה ומופיע עם רקדניות עם כיפה. פניתי לאבא שלי ששאל אנשי דת ורבנים הם אמרו לי לבחור: או שתהיה זמר חרדי ותופיע לקהל מופרד ולא תשיר טקסטים כאלה, או שתוריד את הכיפה ותישאר אתה בפנים. כי להמשיך כמו שהייתי זה חילול השם יותר מקידוש השם. הרגשתי שזה נכון להוריד את הכיפה, כדי לא לבייש את הכיפה ואת הדת. אני שומר ומאמין ובלב, אבל הכיפה שהיא סמל לא מתאימה למקום שאני נמצא בו היום. אני מאמין ותמיד אאמין, אלה השורשים שלי, משם באתי".

דניאל בן חיים (צילום: לירז מרציאנו)
"אבא שלי שאל אנשי דת שאמרו או שתשיר כזמר חרדי או שתוריד את הכיפה". דניאל בן חיים | צילום: לירז מרציאנו

-אז הכיפה בעצם לא משנה אותך.
"זה בסך הכל סמל. אני מאמין, כמו שאמרתי בכוכב נולד, שמי שעושה טוב מקבל טוב. מה שחשוב זה מה שיש לאדם בלב, האמונה שלו, ושכל אחד יעשה מה שטוב לו. צריך להשתדל להיות אדם טוב ולהאמין".

-איך ההורים שלך קיבלו את זה?
"הם הבינו והסכימו. ההורים שלי מסורתיים כמוני, הם לא חרדים. אני הלכתי לישיבה כי סבא שלי היה רב ואני הנכד הראשון. כל החתנים של אבא שלי ממש חרדים, והייתי צריך ללכת על הזרם של המשפחה".

-איך אבי גואטה קיבל את המהלך?
"אבי שבעצמו חובש כיפה לא רצה להתערב. הוא אמר שזו החלטה נטו שלי. אמר לי 'מה שאתה מחליט, אני לא מתערב לך בחיים האישיים שלך'".

-יש לך חברה?
"לא, אני רווק. היו לי כמה חברות. היו לי שלושה קשרים רציניים, כל אחד שנה וחצי בערך. אני לא חושב על זה עכשיו ומתרכז בקריירה. כשתבוא האחת נתקדם הלאה".

"אייל גולן ודודו אהרון פרגנו לי לשיר לפניהם במלון באילת"

-עדיין זוכרים אותך, מזהים אותך?
"הרבה מזהים מהשירים שלי, מעט מ'כוכב נולד'. אני מופיע במועדונים בתל אביב, התערבבתי עם האנשים המוכרים משם, זו עבודת שטח שעשיתי כל התקופה הזו, בחפלות במקומות שיכולים להעלות אותך למעלה ולמנף את זה קדימה. לא מזמן אייל גולן ודודו אהרון פרגנו לי לשיר לפניהם במלון באילת ולמחרת שרתי בבריכה במלון. בשישי שעבר זיהו אותי בים מההופעה באילת. שאלו מתי יוצא שיר חדש, אמרו לי 'אתה זמר מעולה'. אלה הדברים שעבודת שטח עושה. צריך כמה שיותר כאלה, זה לא פחות טוב משיר טוב שיצליח".

-מה היא השאיפה הכי גבוהה שלך?
"להצליח עם השירים, שהקהל יחבק ויאהב ולהגיע לשיאים של הופעות. אני חולם על מופעים ענקיים שאף אחד עדיין לא עשה. אני יודע שזה לוקח זמן ומאמין בבנייה איטית ובטוחה. אני מאמין שאחרי ההפסקה וההקלטות והשפשוף בשטח אני מוכן לצא לדרך בכל הכוח".