★ בשבוע שעבר נפתחה באירוע נוצץ במוזיאון אשדוד תערוכה חדשה המתחקה אחרי חלוצי הזמר המזרחי. אבל מסתבר שלא כולם מרוצים ממה שהם ראו שם. "עם כל אהבתי לאייל גולן ושרית חדד, הם לא אלה שפרצו את חומות המוזיקה המזרחית. איך ייתכן שזהבה בן לא תקבל חדר ושרית כן?", זועם בונדק, מפיק בכיר בתעשייה המזרחית ומנהלה של אתי לוי, "את זהבה בן הייתי מסיע באמבולנס מהופעה להופעה כדי שלא יזהו אותה ויקפצו עליה. היא לא מקבלת חדר ראוי? נסרין לפני שלושה ימים הפכה להיות זמרת והיום היא מקבלת בתערוכה מקום של כבוד יותר מזמרים ותיקים".

ישראל אתה נשמע כועס למדי?

"כועס מאוד, אני ישבתי בכלא למען המוזיקה המזרחית, דקלון ובן מוש נסעו על קטנוע להופעות עם הרמקול ברגליים כדי להשמיע את המוזיקה ברחבי המדינה, הם אלה שצריכים לקבל חדרים. התקשורת, הזמרים והקהל שהיום נהנים מזה, צריכים לזכור מי הפיל את החומות".

בונדק הוא לא היחיד, לא מעט אמני זמר מזרחי איתם שוחחתי בשבוע האחרון חשים פגועים ומאוכזבים מכך שתערוכת "זמר בודד הוא הלב" לא נותנת לדבריהם את הבמה האמיתית לזמרים שהקימו את המוזיקה המזרחית. לטענתם, היא מתייחסת דווקא לכוכבים שעושים יחסי ציבור טובים.

"הכעס של הזמרים הוא מוצדק", מוסיף יפרח מתנה, אחד המפיקים הבכירים במוזיקה הים תיכונית, ״לא הייתי במוזיאון, אבל אם מה שאמרו לי נכון ודקלון וכל הכוכבים שהרימו את המוזיקה המזרחית לא קיבלו כבוד, זה לא יעבור בשתיקה". גם אחד הזמרים שדיברתי איתו והעדיף שלא אפרסם את שמו נשמע כעוס, "את המלחמה האמיתית מול התקשורת והשטח אני וחבריי עשינו בתקופת הצנע המזרחית של שנות ה-70 וה-80 ומה שאני מקבל זו קלטת שלי במוזיאון? תגיד לי זה עניין של כבוד או מה? כשאתה אומר שזה מוזיאון שמגולל את סיפורה של המוזיקה המזרחית, אתה חייב לדייק בעובדות ולא להביא כוכבים שימשכו את גיא פינס".

כששאלתי אותו למה הוא לא מסכים שארשום את שמו בכתבה, אותו זמר מוערך הסביר: "שיגידו שאני בכיין? ומה השם ייתן לי בכתבה? שרית ואייל הם חברים שלי ואני אוהב אותם, אבל עם כל הכבוד, הם לא היו הזמרים בתקופה שבה פרצנו את החומות של המוזיקה. איפה חיים משה, יואב יצחק, איציק קלה ועופר לוי?"

_OBJ

ואם כבר מדברים על עופר לוי, כדאי להזכיר שהזמר גידל את הדור שממנו יצאו שרית חדד, ליאור נרקיס, מושיק עפיה, עומר אדם ועוד זמרים בסגנון הטורקי: ״אני המנגינה, אני המוזיקה ואני לא צריך ששום תערוכה תכניס אותי אליה", מספר לי עופר באדישות.

בכנות עופר, אתה לא כועס שאין לך חדר במוזיאון?

"חס ושלום, למה שאכעס. אני לא צריך מוזיאון כדי שידעו מי זה עופר לוי. כל הזמרים גדלו עלי"

ערן ליטוין, אוצר תערוכת "זמר בודד הוא הלב" במוזיאון אשדוד לאמנות מסר בתגובה: "המוזיקה המזרחית כוללת מאות זמרים וזמרות, כותבים ומלחינים, נגנים ומפיקים. מטבעה, תערוכה אינה יכולה לסקור את כל אלה שהטביעו את חותמם.

"התערוכה אינה מתיימרת להיות תיעוד של כלל ההיסטוריה אלא של נקודות ציון משמעותיות, אשר דרכן ביקשתי להציג את סיפור התפתחותה של המוזיקה המזרחית. תקוותי שהתערוכה אכן תעורר דיון מעמיק ותעודד חשיפה של דמויות ויוצרים נוספים שטרם זכו להכרה והוקרה. לא ניתן בתערוכה אחת להזכיר את כולם ולכן יש מקום להקצות מוזיאון קבע אשר כן ימלא משימה לאומית חשובה זו".

 


★ אחרי שהשיק ליין של בקבוקי יין בוטיק, עופר לוי נכנס לעוד עסק חדש ובימים אלו הוא משיק סידור תפילה לשבת. "למען עם ישראל, אני מוציא סידור תפילה לשבת שיכלול קידוש ותפילה לצד מאמרי זהר ומשניות. משהו מיוחד במינו", מסביר לוי.

★ לאחר שנפרדה ממנהלה האישי, אתי ביטון החליטה לשנות לוק ולהפוך מילדה טובה באר שבע לאישה שלא מפחדת מפרובוקציות. בקליפ לשיתוף הפעולה החדש עם הראפר ג'הבי, אפשר לראות צדדים באתי שטרם גילינו.

אז אתי, את כבר לא "ילדה טובה באר שבע"?

"ילדה טובה שהתבגרה והפכה לאישה. זה מתבטא גם במוזיקה ובקליפים שלי. לא עוצרת".★ אחרי הפסקה ארוכה, רון שובל חזר לאולפן ובקרוב ישחרר לתחנות הרדיו דואט רומנטי ומרגש עם הזמר הצעיר מתן לוי.

★ בשבוע שעבר הופיע שלומי שבת בבית הנשיא ביחד עם ילדיו. שבת הופתע לגלות שהנשיא ריבלין מכיר את כל המילים של "בגלל הרוח". כשנשאל שבת מהם השירים הכי יפים שכתב במהלך הקריירה שלו, הוא ענה "שני השירים הכי יפים שכתבתי הם אביהו ומנור, ילדיי היקרים".

★ בתחילת השבוע עדן בן זקן התבשרה שהיא הזמרת הישראלית שמחזיקה בהכי הרבה צפיות בניו מדיה. ביחד עם התואר החדש, הופכת עדן לזמרת הראשונה שעקפה את שרית חדד בצפיות ביוטיוב (167 מליון צפיות מול 165 מליון צפיות של חדד). מנהל יחסי הציבור של בן זקן, עופר מנחם, לא הסתיר את ההתרגשות ואמר "שיא הצפיות שהיה עד לא מזמן שייך למלכה הבלתי מעורערת של הזמרות הישראליות, שרית חדד, שייך היום לעדן בן זקן".