פאר טסי פרומו (צילום: גיא הכט)
"אני לא מאמין בלפרוץ, אלא בלהתקדם לאט לאט". פאר טסי | צילום: גיא הכט

פאר טסי פרץ לחיינו בנובמבר 2009 עם השיר "אהבת אמת", שהיה בלדת אהבה מושלמת. ברזומה שלו היו אז מגורים במושבה פרדס חנה, שירות קרבי בצה"ל, לימודי שירה מסורתיים מגיל 6, ערבי קריוקי וכוכבות בצוות בידור של רשת בתי מלון באילת.

מאז עברו יותר משלוש שנים וטסי הפך להבטחה שבחברת "שרית הפקות" בחרו להשקיע בה והמפיק המוזיקלי הבכיר בז'אנר הים תיכוני, יעקב למאי, בחר לעבוד איתה. את הקול שלו משווים, כבר מאז, למשהו שמחבר את הגוונים של אייל גולן וישי לוי. מי שהיה זקוק להוכחות בנוגע לאיכויות שלו, קיבל אותן בסינגלים כמו "סליחה", נתחיל מחדש", "סוף העולם", "מותק", "סיכוי נוסף" ו"עושה אותי משוגע" עם אלון דה לוקו.

בשיר האחרון שהוציא, "הכל יכול", הביא טסי יציאה בדמות קאבר לצמד "הבליינים". השיר מתגעגע בטקסט ובצליל לשנות ה-80' וקצת מלגלג על דמות הבליין חובב המועדונים והמסיבות שחי בלילה וישן ביום. אלה שחשבו שהוא לא מבין שהבדיחה היא על חשבונו - יכולים להירגע. טסי מבין הכל ובחר לקחת את הלגלוג הזה והתאים אותו למציאות העכשווית, לקהל שאשכרה חי או היה רוצה לחיות כמו אותו בליין.

"חלמת שזמר מזרחי ישיר שיר כזה?", הוא אומר. "ויש באמת אנשים כאלה, זה עדיין קיים. אני שר בחי"ת ועי"ן וזה לא פרודיה. הקהל שהכיר את השיר במקור כבר לא קיים. היום מכירים אותו במועדונים מהגרסה שלי. שורה תחתונה - השיר עובד. ושיר צריך לעבוד בהופעה. אם תשים לב, הוצאתי שירים להופעות. 'סיכוי נוסף' זה שיר רגש, 'אהבת אמת' שיר חתונות, 'מותק' זה דאנס. אין לי מה לעשות עם שיר שעובד ברדיו אבל לא עובד בהופעה".

בשנה האחרונה המנייה של טסי נמצאת בעלייה, עם יותר חשיפה ויותר הופעות. חותמת אחרונה ליכולות שלו הגיעה עם ההכרזה על הזמרים שמתמודדים בפסטיבל הזמר והפזמון המתחדש - טסי הוא הזמר היחידי מהז'אנר הים תיכוני שהתקבל לפסטיבל, אחרי שותיקים ומנוסים ממנו בהרבה, שהגישו גם הם שירים, נדחו. הוא צפוי לשיר שם את השיר "תחזרי" שיצר יחד עם דודו מתנה. את השיר כתב טסי על בחורה שנפטרה, בעקבות פנייה שהגיעה אליו דרך הפייסבוק.

נדמה שהכניסה של פאר טסי היא צעד בכיוון הנכון אל מרכז המפה של המוזיקה הישראלית, אבל הוא לא צעד היחיד. "החלום שלי הוא להיכנס לפרויקט של עידן רייכל", הוא אומר, ושוב מפתיע: "אני גר בפרדס חנה, מאיר אריאל ז"ל היה גר חמישה בתים ממני. אני צריך ללכת לאשתו תרצה לקחת טקסטים שהוא כתב. השאלה היא מי ילחין אותם. סגיב כהן גר כמה רחובות ממני, הבנתי שגם אברהם טל גר פה בסביבה, אבל אף פעם לא ראיתי אותו פה".

-רייכל, מאיר אריאל, אברהם טל - לא בדיוק מזרחית.
"אל תדאג, הקלטתי שבע סקיצות היום באולפן לשירים חדשים. אני לא עוצר לרגע. המלך שלי הוא ישי לוי, בזה אין ספק. אהבתי שכתבו בזמנו שהקול שלי הוא שילוב של הקול שלו עם הקול של אייל גולן, שיש לי איתו וידיאו שעלה ליו טיוב. אני שומר על הקול מגיל צעיר ומטפח אותו, זה החיים שלי. אני מהבוקר עד הערב עושה רק מוזיקה, לא מעניין אותי שום דבר אחר".

-איך התחברת ליעקב למאי?
"שמע סיפור: תמיד חלמתי לעבד אצלו. לפני בערך שנתיים הכרתי חבר ששלח אותי אליו. הוא פתח לי את הדלת ואמר 'מי אתה?' אמרת לו 'פאר טסי', אמר לי: 'לא מכיר, ולא רוצה להכיר' וטרק את הדלת. ישבתי בחוץ ולא ידעתי מה לעשות. אחרי שתי דקות הוא פתח את הדלת, צחק עלי, והכניס אותי פנימה. ומאז יש לנו חיבור מדהים, הוא המורה דרך שלי, איש שאני לומד ממנו כל הזמן. מאז לא נפרדים, עובדים ביחד, הוא פרופסור למוזיקה, אישיות מיוחדת".

-זה נכון שפרשת מהמוזיקה וחזרת?
"בחיים לא. אין כזאת חיה. זה לא יכול להיות. מתי שהוא אתה צריך להכיר אותי כדי להבין".

-יש המן זמרים צעירים, מה היתרון שלך על אחרים?
"אמר לי מישהו שהופעתי אצלו במועדון: 'אתה רוקיסט על הבמה, אבל יש לך קול מזרחי'. זה מאפיין אותי, אני משתגע על הבמה, אני חי את הבמה כבר המון שנים, מופיע מגיל 18. ממש רציני, בצורה מקצועית והופעות בכסף וכאלה - רק אחרי הצבא, כי הייתי לוחם בגדוד שמשון".

-מה עברת בצבא?
"שנה וחצי בעזה, בנצרים, ושנה וחצי במתקן אדם. היה לי די קשה, מסגרת לוחצת, סיימתי שלוש שנים כמו שצריך, אבל היה לי מאוד קשה".

 

פאר טסי (צילום: גיא הכט)
"אני חושב שריאליטי מאריך את הדרך במקום לקצר". פאר טסי | צילום: גיא הכט
-לא הלכת לאף תוכנית כשרונות בטלוויזיה.
"נכון. אני זמר שחי את הבמה כבר עשר שנים, לא התפתה לאף תוכנית ריאליטי, ועובד. אני חושב שריאליטי מאריך את הדרך במקום לקצר. גדלתי על זמרים כמו חיים משה, עמיר בניון, זוהר ארגוב, ישי לוי ואייל גולן, והדרך שלי היא לאסוף קהל לאט לאט ולבד. ברוך השם אני נמצא בתקופה מאוד טובה. אני יכול לתת כוח לחבר'ה צעירים שאוהבים אותי עוד מלפני שנתיים ובאים להופעות. היום רוב הזמרים באים מהריאליטי. הרבה שהתחילו איתי הפסיקו מזמן, או שהלכו לריאליטי, לא התקבלו, התבאסו ואכלו סלט ירקות בקריירה. אני מאמין בדרך, ממועדון למועדון, מחתונה לחתונה מאירוע לאירוע. אני לא אחד שהוחתם בחברת תקליטים. עבדתי קשה להגיע למצב שיקחו אותי בכלל".

"לא חסר לי כלום"

-מה חסר לך כדי לפרוץ בגדול?
"לא חסר לי. המילה הזו 'לפרוץ', מה זה? למקומות מסוימים כבר הגעתי. עדיין לא כל המדינה מדברת עלי. אני לא מאמין בפריצה שכולם ידברו עלי ביום אחד, אלא בהתקדמות איטית. אם תשווה אותי לזמרים, אז לזמרים שעלו לאט לאט. המודל שלי לחיקוי מבחינת הקריירה הם אלה שעשו דרך".

-מי למשל?
"דודו אהרון ומשה פרץ עשו דרך. דודו התחיל להופיע בגיל 14-15. משה אותו הדבר. הם עשו דרך וכל הז'אנר המזרחי הכירו אותם לפני התקשורת. היו מלא שהכירו אותם מהמועדונים והחפלות. כשדודו הוציא סינגל ראשון - לא הרמתי גבה, כי שמעתי אותו עוד לפני וכנ"ל משה. אלירן צור הצליח דרך 'הפרויקט של רביבו' ואני שמח בשבילו. יש כל מיני דרכים. אני לא מדבר שכל המדינה תכיר אותי, אני רואה שזה בא לאט לאט וכשאתה מרגיש את זה - זה הכי חשוב. צריך התמדה. תעשה, תוציא, תנסה, עוד ועוד ותשנה ותסגנן, ותביא משהו חדש, כמו שעשיתי ב'הכל יכול'".

-מה קורה עם פסטיבל הזמר?
"כבוד ענק להיות שם. מלא זמרים שלחו שירים מהז'אנר שלי ודווקא אותי קיבלו. הם לא התקבלו ואני כן, זה כבוד ענק בשבילי להופיע שם. אומרים לי - מה זה ערוץ 1? אבל זה פסטיבל הזמר 2013. דנה ברגר תהיה שם ואני מאוד מעריך אותה, גם את אריק סיני. איה כורם - לא ידעתי מי זאת עד שאמרו לי מה השירים שלה וגיליתי שאני מכיר אותם בעל פה".

-מה ההבדל בין הפסטיבל לבין תוכנית כשרונות בטלוויזיה?
"בעיני זה ממש לא אותו דבר כמו להתחרות בריאליטי, כי זה לא אותו קהל שרואה בבית. מי שבא לפסטיבל - חלקם כבר הוכיחו את עצמם. לאלה שיצאו מ'כוכב נולד' יש עוד הזדמנות להוכיח שהם אמנים. וזה גם שירים מקוריים, לא קאברים".

"לא חושב על זכייה בפסטיבל"

-יש לך סיכוי לזכות?
"אני לא חושב על זכייה, אלא על לתת את ההופעה הכי טובה שלי. הזכייה זה רק בונוס. אני לא רואה את זה בכלל כתחרות. אני מוציא את הסינגל יום אחרי. בשבילי להופיע בטלוויזיה זה משהו מיוחד, הקהל שלי יהנה מזה".

-היית יכול להיות מזמן בטלוויזיה.
"אני לא בטלוויזיה כי לא אלך בחיים ל'כוכב נולד' או 'דה ווייס'. אני לא צריך את זה, אני מתפרנס יפה. מי שיוצא מ'כוכב נולד' בא להופעות שלי ומבקש שאתן לו לשיר. אני לא אלך לתוכנית שיושבים שופטים ומעבירים עלי ביקורת. ואם לא אזכה בפסטיבל - לא תהיה לי אפילו מאית של התבאסות. אני הזמר הים תיכוני יחיד שם - זה אומר שהבאתי איזה משהו, אז תן לי להרגיש טוב. אני בא לשיר את השיר שלי".

-אתה נשמע טעון על הטלוויזיה.
"אין תוכניות ללכת אליהן ולשיר. יש או ריאליטי או תוכניות אירוח, שלא שרים בהן. אין פלטפורמה של תוכנית שמארחת זמרים. אני עוד זוכר שמשה פרץ שר את 'אש' אצל 'מה קשור' בערוץ 3. אין לך את הדברים האלה היום. הלוואי שירימו את הכפפה ויעשו. אבי הזמר היה סתלבט. אם היתה לייטנייט ששרים בה הייתי רץ".

-ו"אייל גולן קורא לך"?
"אני אוהב את 'אייל גולן קורא לך', חברים שלי יושבים שם בפאנל השופטים וזה כיף לראות, כי מתגלים קולות יפים כמו נסרין".

-מי חבר שלך שם?
עדי לאון חבר שלי.  גם אייל חבר טוב שלי, אפילו כתבתי לו שיר לאלבום החדש שלו".