שימי תבורי - בית ומשפחה (צילום: יוסי צבקר)
"בתאילנד אתה הולך ברחוב, ובחורות שהפרנסה שלהן היא לפנק גברים מתחננות אליך: פליז! פליז!" | צילום: יוסי צבקר

בחודש שעבר חזר שימי תבורי מחופשה בתאילנד, בה נפש עם חברו אביהו מדינה. בעקבות החופשה קיבל תבורי החלטה דרמטית: לעזוב את ישראל ולהעביר בתאילנד את שארית חייו", כך הוא מכריז בראיון שיפורסם ביום שישי במוסף סופשבוע של מעריב, המתקיים לרגל יום הולדתו ה-60 המתקרב.

"אני אוהב את המדינה", אומר תבורי. "גדלתי פה וההורים שלי קבורים פה, אבל אני לא אוהב לחיות בעצב ובקטיושות. בגלל שאני עוד רגע בן 60, אני חושב איפה ארצה לחיות באושר ב-20 השנה האחרונות. החלטתי שתוך מקסימום חמש שנים אני עובר לתאילנד, ונשאר להזדקן שם עד יום מותי. אני מדבר איתך בשיא הרצינות. החיים שם הרבה יותר קלים מאשר בארץ. המצב הביטחוני יותר טוב, אין הרבה משטרה ברחובות. אין את יוקר המחייה שיש בארץ, ובתאילנד קל הרבה יותר לעשות עסקים. מול בית המלון שהייתי בו על הים, ראיתי חנות משגעת, בר, עם דירה למעלה, שניים וחצי חדרים, מטבח והכל, להשכרה ב-400 דולר. וכשאתה קונה שם דירה אין לך מסי עירייה. הכל שם זול, למשל הדלק.

"כאב לי הלב שמדינת ישראל עבדה על כולם"

"כאב לי הלב שמדינת ישראל עבדה על כולם, כשעודדה לקנות מכוניות בסולר, בגלל שהמחיר היה נמוך וכדאי. אחרי שנה וחצי העלו את המחיר של הסולר והוא השתווה למחיר הדלק. לצערי, שנה עברה מאז המחאה ושום דבר לא השתנה. אני גם לא אוהב במדינה הזאת את השוטף פלוס 60, פלוס 90, פלוס 120. זה רק המצאות של יהודים, כל השיטות המעצבנות האלה. רק ארבעה חודשים אחרי הופעה אני מקבל תשלום מהעירייה. אבל אני אבקר בארץ פעמיים או שלוש בשנה, אופיע בימי עצמאות. תשמע, בגיל 70 אני לא אוכל להופיע במועדונים בארץ (כזכור, לפני שנתיים אמר תבורי שתוך שלוש שנים יפרוש ממוזיקה). אני אסתדר שם, הכרתי ישראלים מצליחים שם, מיליונרים. אולי אני אפתח שם פאב קטן מול הים".

shimi tavori (יח``צ: רונן אקרמן)
" שנה עברה מאז המחאה ושום דבר לא השתנה. אני גם לא אוהב את השוטף פלוס 30, 60, 90, 120" | יח``צ: רונן אקרמן

אם התכנית הזאת אכן תתגשם, זאת לא תהיה הפעם הראשונה שתבורי יגור בחו"ל. בעבר גר לתקופות קצרות בברוקלין, בפלורידה ובלאס וגאס. אבל הפעם, כך הוא אומר, זה לא לתקופה קצרה. למה הוא בחר בתאילנד ולא בארצות הברית שם נמצאת חלק ממשפחתו? "אתה לא מאמין איזה בחורות יש בתאילנד! ברגע שהגעתי ראיתי ששם הנשים הרבה יותר שוות. אתה צריך להגיש שם למשטרה כל יום תלונה על הטרדה מינית שגרמו לך הבחורות. האישה מטרידה שם את הגבר, והגבר לא פונה למשטרה. אתה הולך ברחוב, ובחורות שהפרנסה שלהן היא לפנק גברים מתחננות אליך: פליז! פליז! הזנות היא חלק מהתרבות אצלם. קשה להסביר לבנאדם שלא היה שם. זה עולם של גן עדן ולא עושים מזה סיפור. נורא נהניתי להיות בתאילנד. הלכתי לבחורות שעושות מסז'ים. הן עושות מסז' בכל חלקי הגוף".

"נדנדתי לאייל גולן שיבוא ל'התבורי'ס', אבל הוא לא הגיע"

פרימיירה שרי המלחמה אייל גולן ורוסלנה רודינה (צילום: ראובן שניידר )
"תגיד לאייל גולן שכמו החברה שלו יש בתאילנד מיליון" | צילום: ראובן שניידר

אם היה לכם נדמה עד היום שהאיבר הגדול היחידי בגופו של תבורי הם העיניים שלו, בראיון מתברר שגם הפה שלו אינו קטן במיוחד. על אייל גולן הוא אומר: "רציתי נורא שאייל גולן יבוא להתארח ב'תבורי'ס', אפילו נדנדתי, אבל הוא לא הגיע לתוכנית שלי. זה ביאס אותי. אני לעומת זאת הסכמתי להתארח בתוכנית שלו באותו ערוץ". בהמשך מוסיף תבורי: "חיי היו תמיד סביב סגנית מלכת יופי, סביב דוגמנית, חגגתי כמו שחוגג היום אייל גולן. אגב, תגיד לאייל גולן, שבתאילנד יש כמו החברה שלו מיליונים".

גם ירדנה ארזי ביאסה את תבורי, מאותה סיבה: "ירדנה ארזי התחמקה מלהתארח בתכנית שלי, למרות שבכל תכנית שהיתה לה בטלוויזיה והיא ביקשה שאבוא אז הייתי בא. היא שיחקה אותה שזה לא מתאים לה".

"יהורם גאון צדק במה שהוא אמר על המוזיקה המזרחית"

עומר אדם – וואיי לי (עוזי ג'ורג') (תמונת AVI: mako)
"עומר אדם. זה הביך אותי. אני לא הייתי שר שיר כזה" | תמונת AVI: mako

שימי תבורי מעביר גם ביקורת על המוזיקה הים תיכונית של היום בכלל ועומר אדם בפרט. "היום הכל במחשבים, חסר נשמה. הקצב המזרחי הזה יצא מהאף, כל שיר דומה לשני. היום הטקסטים של השירים המזרחיים זה לא טקסטים. יהורם גאון צדק במה שהוא אמר על המוזיקה המזרחית. שמעתי השבוע ברדיו שיר של איך קוראים לו, נו, הזמר החדש הזה, החייל, שהיה בכוכב נולד... אה, עומר אדם. זה הביך אותי. אני לא הייתי שר שיר כזה. אמרתי לילדים שלי: זה טקסטים?! זה חוזר על עצמו!".

"אם אילנית תתחיל למצוץ את האצבע שלי היא תרגיש איזו הנאה זאת"

רוקדים עם כוכבים 7 השקה -אילנית (צילום: ראובן שניידר )
"אילנית יכולה למצוץ לי אצבע. זה טעים" | צילום: ראובן שניידר

עקיצה נוספת שולח תבורי לעבר הזמרת אילנית, ובכך הוא סוגר איתה חשבון על ביקורת שהיא השמיעה נגדו בראיון למוסף סופשבוע של מעריב מלפני כחודשיים. "בחיים לא הייתי הולכת לתוכניות כמו 'האח הגדול'", אמרה אז אילנית, "צר לי שהטלוויזיה שלנו הפכה למוקד של חיטוט בחיים פרטיים. זאת בושה וכלימה שראו את שימי תבורי ישן עם אצבע בפה ב'האח הגדול'. למה הוא היה צריך את זה? אולי זה הביא לו פופולריות באותו זמן. איפה הפופולריות שלו היום?".כעת תבורי תוקף בתגובה: "אם אילנית תתחיל למצוץ את האצבע שלי היא תרגיש איזו הנאה זאת. אני מכניס אצבע לפה כשאני הולך לישון כי זה מרגיע אותי, זה ההרגל שלי, אני צריך לעשות חשבון למישהו? זה אצבע שלי! מה יש לי להתבייש? אפילו אם הפלצתי ב'האח הגדול' זה גם חלק מהאדם. בסך הכל לא עשיתי שם מי יודע מה שטויות. אני אגיד לך למה הלכתי להאח הגדול, כי רציתי כסף".

"מעולם לא נכנס לפלייליסט של גלגלצ אף שיר שלי"

אין תמונה
"אני הגעתי לתוכניות שלה כשהיא ביקשה, אבל היא התחמקה ממני". ירדנה ארזי

ביקורת נוספת מתבורי סופג גם הפלייליסט של גלגלצ, נגדו יצאו באחרונה זמרי המוזיקה הים תיכונית. אלבומו המקורי האחרון מ-2004 זכה ליחס צונן מהתחנה, וכך גם שירים שהוציא מאז. "מעולם לא נכנס לפלייליסט של גלגלצ אף שיר שלי, והיו לי שירים יפים דווקא", הוא אומר בצער, "יש לי ביקורת גדולה על התחנה הזאת. זאת תחנה שלנו, של חיילי צה"ל, ולצריך להשמיע לחיילים את המוזיקה הישראלית שהם אוהבים ולא את מה שהולך באמריקה, באירופה ובטיזנבי. הם צריכים להשמיע את הדברים הישנים והיפים ואת שירי המלחמות. העורכים שם לא מכירים את המוזיקה מפעם.

"בשביל זה אני כמעט לא מקליט שירים. לפני כמה שנים הקלטתי למשל שיר כל כך יפה, האחרון שעוזי חיטמן ז"ל כתב לי, שנקרא 'כל יום אני אומר תודה לאלוהים'. תזמורת ענקית, עם חלילן רומני, אחד הגדולים בעולם, ואת השיר הענק הזה לא משמיעים. אפילו כשהייתי ב'האח הגדול', יצא שיר חדש שלי, 'תני לי לאהוב אותך', והשמיעו את זה רק שלוש או ארבע פעמים. אז אני לא מקליט יותר. לפני כשנה וחצי ביקשתי להיפגש עם מפקד גלי צה"ל. השארתי לו הודעה והוא אפילו לא חזר אליי. אם אני שם עשרת אלפים שקלים על שיר, ומשמיעים את זה בכל התחנות ביחד עשר פעמים, אז מה עשיתי? כלום! לא פלא שאחר כך אנשים פוגשים אותי ברחוב ואומרים לי: למה אתה לא מוציא שירים חדשים? אבל אני מוציא, ולא משמיעים! אנשים חושבים שאני בכלל לא בארץ".

משפחת תבורי התבוריס (צילום: יוסי צבקר)
"יש קרבות אגו ביניהם. וכל אחד רוצה להיות לבד. והם לא הסתדרו בחזרות". התבורי'ס | צילום: יוסי צבקר

בתשובה לשאלה מדוע ההרכב "התבורי'ס", לא המריא בתעשיית המוזיקה, אומר שימי תבורי: "זה גם באשמתנו. לא הוצאנו דיסק משותף של התבורי'ס. כל אחד בוחר לו קריירה עצמית. הם מקסימים על הבמה. אבל הם לא יהיו אף פעם מין חמישיית ג'קסון כאלה. כי יש קרבות אגו ביניהם. וכל אחד רוצה להיות לבד. והם לא הסתדרו בחזרות. אני לא יכול להטיל עליהם משמעת, ולהגיד למה איחרת".

עוד בראיון לשגיא בן נון במוסף סופשבוע של מעריב, שיתפרסם בשישי הקרוב, מספר תבורי לראשונה על התאבדותו של קרוב משפחה שלו; על בגידותיו בנשותיו, וטוען שהסיבה שבגללה פרש בעבר מהמירוץ לראשות עיריית נס ציונה היתה החשש שייקלע לסקנדל מין; הוא מדבר על עסקיו מחוץ למוזיקה שכשלו (הבושם, הג'ינס ועוד), על ההימורים ועל סכומי העתק שהפסיד; ובתשובה לשאלה מה סוד המשיכה של נשים אליו, תבורי מחייך ושר: "אלוהים נתן לך במתנה, דבר גדול דבר נפלא".