"חנה'לה התבלבלה", אחד מהלהיטים הראשונים של המוזיקה המזרחית בישראל, נכתב על ידי נתן אלתרמן ועבר מספר גלגולים עד הידיים של רמי דנוך, שהקליט אותו עם להקתו צלילי העוד בשנות ה-70. מקור השיר נמצא בחגיגות פורים של יהודי מזרח אירופה, אך אלתרמן הוא זה חיבר את המילים ללחן חסידי. אלתרמן נתבקש ליצור את השיר לכבוד העדלוידע הראשונה שיצאה מעפולה לתל אביב. אנחנו כמנהגינו בקודש התעמקנו יותר בסיפור עצמו ולמעשה שאלנו מי זאת חנה.

מילות השיר שנכתבו על ידי אלתרמן שונו במשך הזמן בהתאם לאווירה שהיתה בשכונות הפרברים של תל אביב. "חנהל'ה התבלבלה" מדבר על בחורה העונה לשם חנה, מאחת השכונות בעפולה, שהייתה בהריון ואפילו לא ידעה זאת. בשלב מסוים הוריה הבחינו בבטן של הנערה המתבגרת ובקשו לדעת מי החתן. אותה נערה העדיפה לעזוב את הישוב לטובת תל אביב, שם התערבבה בין אנשי העיר כשהיא מסוחררת ומבולבלת מהכוכבים דאז שהיו בסביבתה. היא ספרה את סיפור חייה שהגיע לאלתרמן בדרך לא דרך, שהחליט שהשיר על הרכבת מעפולה, יהיה על חנה שהתבלבלה. 

צלילי העוד ורמי דנוך הקליטו את השיר ראשונים על גבי תקליט שנמכר באלפי עותקים. "ידענו אז שמדובר בחנה מעפולה שהיתה בהריון, אבל מעולם לא הכרנו אותה", מספר רמי דנוך, "אבל הרגשנו כאילו היא איתנו. היא הייתה מעיין חברה וירטואלית בלהקה שלנו".

הבנתי שהשיר שונה שוב עוד לפני שיר הרכבת מעפולה?

"בהחלט, השיר היה אמור להיקרא בהתחלה 'שרה'לה התבלבלה', על שרה אימנו ועל הסיפור שלה עם יצחק כשהיא צחקה, ואלתרמן ירד מזה כשנודע לו הסיפור על חנה מעפולה".

עברו כמעט 100 שנים מאז ואף אחד לא יודע מה עלה על גורלה של חנה'לה שהתבלבלה, ולא על פרי ביטנה שנשאה עימה אז. אם מישהו יודע, נשמח שתצרו קשר. 

ועוד ברומו של עולם:

* תראו כמה שהגורל של שני הזמרים הבאים זהה: יואב יצחק וחיים משה, שלפני למעלה מעשור הקליטו דואט "עד סוף העולם",  שעד היום עדיין מושמע בתחנות רדיו ובאירועים. לאחרונה הגורל העצוב והשמח של השניים הצטלב באופן הזוי: לפני מספר שבועות, התחתנה ביתו היחידה של יואב יצחק, גלי, וחודש לאחר מכן נפטר אביו של יואב. השבוע התחתן בנו הבכור של חיים משה, גדי, ובשבוע של החתונה נפטר אח של רעייתו. מה שהכניס אבל ושמחה למשפחה, ממש כמו שהיה לפני חודש אצל יואב יצחק. 

יואב הגיע לחתונה של הבן של חיים, והשניים עלו לבמה לבצע את "עד סוף העולם". האם ייצא מהאירוע קאמבק? יש סיכוי. השניים מספרים שהם עובדים על הדואט הבא עם יוסי בן דוד, שחיבר אז ביניהם, כבר למעלה מעשור וטרם מצאו את השיר הנכון שיחבר בינהם שוב.

* רגב הוד ניצל את ההזדמנות של ההופעה בהונגריה ואסף את אשתו הלן, הנגנים ומשפחותיהם, וירדו לסופ"ש ארוך שישלב הופעות ומאכלים חלביים לכבוד חג שבועות.