אתי ביטון פרומו (צילום: אוהד רומנו)
"אין לי חבר, אני לא מחפשת ולא צריכים להתחיל איתי. אני מתעסקת במוזיקה ואני לא לחוצה עכשיו". אתי ביטון | צילום: אוהד רומנו

אין הרבה אנשים שיכולים לחבר את אייל גולן לקובי פרץ. מסתבר שאתי ביטון היא כזו. ביטון הבאר שבעית היא קרובה רחוקה של גולן (במקור אייל ביטון), היא מאז חודש אוגוסט האחרון המחליפה של אישתאר בהופעות של קובי פרץ בביצוע לדואט הלהיטי "יחד".

הבוקר, כמה ימים לפני יום הולדתה ה-22, מקבלת ביטון מתנת יום הולדת מרגשת במיוחד, כשהיא מוציאה את שיר הבכורה שלה, "פתגם סיני", המבוסס על שיר מצרי של הזמרת שירין, עם לחן של מוסטפה עמר ומילים שכתב במיוחד עבורה יוסי גיספן, בהפקה מוזיקלית של אהרון קמיגארוב ותמיר קליסקי ("אתניקס"), שמנהל את ביטון מוזיקלית באלבום הבכורה המוקלט בימים אלה.

ביטון היא ילדת סנדביץ' בין אח בן 25 לאח בן 17. אביה מפייט בבית הכנסת ואמה מירי היתה זמרת ששרה באירועים באיזור הדרום. היא עצמה גדלה בבית על מוזיקה מרוקאית וערבית (כיום היא מאזינה לזמרות ערביות כמו הייפה, ננסי אג'רם ומרים פארס), הופיעה באירועים משפחתיים, השתתפה בתחרויות מקומיות וניסתה כוחה בתוכניות כמו "בראבו" ו "כוכב נולד", שם שרה באודישנים את "משוגעת" של שרית חדד ודירבקה בדרבוקה.

"ביום שעפתי מכוכב נולד התקבלתי ללהקה צבאית"

"עפתי מכוכב נולד רגע לפני הנבחרת של עונה 4", היא נזכרת, ובאותו יום הודיעו לי שהתקבלתי ללהקה צבאית, זה היה יום מאוד מאוד מיוחד עבורי". בצבא שירתה ביטון בלהקת הנח"ל והופיעה בבסיסי צה"ל בכל רחבי הארץ, ממוצבים רחוקים ועד לצוללות חיל הים. לאחר שחרורה הוזמנה על ידי הקרן הקיימת לסיבוב הופעות בקהילות יהודיות בדרום אמריקה, שם הופיעה מול מאות אנשים בברזיל, צ'ילה וארגנטינה.

עם שובה לארץ החלה ביטון להופיע במופע קאברים ים תיכוני,עד שבאוגוסט האחרון גילה אותי קובי פרץ בהופעת ענק שלו בבאר שבע לעיני שבעת אלפים איש. "עמוס מסיקה המנהל שלי ביקש מיוחאי יעיש המנהל של קובי שאשיר איתו בבאר שבע את הדואט עם אישתאר", מספרת ביטון. "הם הסכימו שאגיע לבאלאנס. המפיק המוזיקלי של קובי שמע אותי ובאותו ערב עליתי לשיר איתו. התרגשתי כמו שאני מתרגשת היום, כשיוצא השיר הראשון שלי.

"יום אחר כך קובי הזמין אותי לעוד הופעה ועוד הופעה ונחשפתי לגלות אדם מקסים וחם ומפרגן בכל הזדמנות. מבחינתי זה לא מובן מאליו ואני מעריכה בכל יום שהוא תומך ועוזר ונותן הרגשה מאוד טובה. בעזרת השם אקליט איתו דואט לאלבום שלי, זה יהיה כבוד גדול בשבילי".

"כבוד גדול להיכנס לנעליה של אישתאר"

אישתאר וקובי פרץ הופעה (צילום: יורי סקוירסקי)
"זה מהשמיים ששתינו אתי ביטון". אישתאר | צילום: יורי סקוירסקי

-את אתי ביטון ואישתאר שאותה החלפת בדואט היא במקור אתי ביטון.
"ידעתי שקוראים לה אתי זך ואחרי הביצוע גיליתי שהיא במקור אתי ביטון וזה הכל מלמעלה כמו שאומרים. אולי הכל מכוון. זה כבוד גדול להיכנס לנעליה שהן נעלים מאוד גדולות".

-איך את קרובה של אייל גולן?
"קרובה רחוקה מצד אבא שלי, אני לא בדיוק יודעת איך, זו קרבה רחוקה שמיותר להזכיר, כי אני לא יודעת להסביר איך זה מגיע אליו".

-את יודעת שקובי ואייל מתחרים גדולים.
"אני אוהבת את שניהם. לי זה לא משנה, אני לא נכנסת לדברים האלה, שניהם זמרים גדולים שאני מאוד מעריכה".

"אני לא מתחרה עם זמרות אחרות על משבצת מסוימת"

-את חוששת מתחרות מצד זמרות אחרות כמו ג'ולייטה או שני יצהרי?
"אני לא רואה את זה כתחרות, אני לא מתחרה עם אחרות על משבצת מסוימת. באתי לשיר, להביא סגנון אחר, מרענן, חדש, אני לא מתעסקת במסביב אלא מאמינה ושלמה עם עצמי. בשוק יש המון זמרים מתחילים ה ויש פחות זמרות, אני לא יודעת אם זה יתרון או חיסרון. הצלחתי להביא משהו אחר".

-שרית חדד צריכה להתחיל לחשוש?
"אני מאוד מעריכה את שרית, יש הרבה מה ללמוד ממנה, על הדרך שעשתה, על הנחישות, הרצון, הכוחות שלה, היא מאוד מוערכת בעיני, להסתכל וללמוד. אני לא חושבת שאפשר להשוות בין שרית שעשתה כל כך הרבה לעומתי שאני בתחילת דרכי, לא חושבת שיש מקום להשוואה".

אתי ביטון פרומו 1 (צילום: אוהד רומנו)
"אני לומדת משרית חדד ומפרגנת לשני יצהרי אבל אני מביאה משהו אחר". אתי ביטון | צילום: אוהד רומנו

-ושני יצהרי?
"השירים של שני יצהרי מאוד הצליחו. יש לה גוון קול שאני מאוד אוהבת, היא הוציאה סינגלים מעולים ואני מאחלת לה בהצלחה הכי בעולם. אחרי עבודה קשה עם תמיר קליסקי הצלחתי להביא את אתי לשירים ואני שלמה עם התוצאה וחוושבת שזה משהו אחר, מקווה שיהיה קצת אחר לאוזן, מרענן, ואנשים יאהבו את זה".

"כשיהיה חבר אז יהיה"

-מה החלום?
"יש לי הרבה שאיפות. הכי גדולה זה לא ליישם מטרות, אלא לקום כל בוקר ולשיר ולהופיע ולעשות מוזיקה, שיאהבו את הדרך והשירים ויאהבו את אתי בעזרת השם".

- יש לך חבר?
"אין לי, בלי שום סיבה מיוחדת. היה עד לא מזמן, אבל היום כבר לא, וכשיהיה אז יהיה. אני לא מחפשת ולא צריכים להתחיל איתי. אני מתעסקת במוזיקה ואני לא לחוצה על חבר עכשיו".

>> אייל גולן ויהודה סעדו בשירים חדשים