דודו אהרון קיסריה (צילום: ערן בן עמי)
הניף את נס המרד. דודו אהרון | צילום: ערן בן עמי

מחאת האמנים נגד גלגלצ מהשבוע שעבר והאיום להקים מאהל מחאה מול התחנה הצבאית, של אמנים כמו דודו אהרון, מרגול צנעני, אביהו שבת וחבריהם, הוביל עד כה לתוצאה אחת  - שלושה שירים אותם מייצג היחצ"ן עופר מנחם, שנעמד בחזית המאבק בגלגלצ - עברו בישיבת הפלייליסט האחרונה שנערכה ביום רביעי. האם מישהו בגלגלצ מנסה להשתיק את מנחם? ברור שלא. מה פתאום. לא יעלה על הדעת. בינתיים בגלגלצ סרבו להגיב לכתבה זו.

אולם התוצאה האמיתית היא התוצאה שלא קרתה. פרט למאור אדרי, אבי מסיקה ועוד זמר או שניים, נותרה המחאה נחלתם של דודו אהרון ואמני "כחול לבן אמנים". שאר האמנים שותקים. רובם פשוט פוחדים. בשיחות שנערכו בשבוע האחרון עם אמנים, מנהלים ויחצ"נים, עולה תמונת מצב מדאיגה - הבטן שלהם מלאה, אבל הם פוחדים מגלגלצ ולכן סותמים את הפה.

בוחרים אמנים, ומתעלמים מכל השאר

איציק קלה פרומו (צילום: אוסנת רון)
חידון: האם העורכים בגלגלצ יודעים מי הוא הזמר שבתמונה? | צילום: אוסנת רון

רוב אנשי המוזיקה טוענים כלפי גלגלצ את אותה הטענה - התחנה מעדיפה אמנים מסוימים, בוחרת בהם בתקופות מסוימות, "הולכת איתם דרך" (כפי שאמר בזמנו אחד מסגני עורכי גלגלצ), ומתעלמת מכל השאר. בגלגלצ טוענים באופן קבוע שהכל נמדד "פר שיר ולא פר שם". גם אם זה נכון - כלפי חוץ התוצאות לא מחמיאות לתחנה.

במוזיקה הישראלית יכולים לספר לכם על אהוד בנאי, ברי סחרוף, שלמה ארצי, דודו טסה, ובית הבובות - שכל שיר (או כמעט כל שיר) שהוציאו בשנים האחרונות נכנס לרשימת השידור, הפלייליסט המפורסם של גלגלצ, בעוד עשרות אמנים אחרים זכו להתעלמות גורפת משך אלבומים שלמים. בנוסף, אמנים שפעם גלגלצ היתה שמם האמצעי כמו הראל סקעת וקרן פלס - לא הושמעו בה בכלל באלבומיהם האחרונים. מירי מסיקה, אחרי הפסקה של אלבום, שוב מחובקת לאחרונה בתחנה הצבאית. אבל על הדלתות מתדפקים עוד עשרות אמנים טובים שלא זוכים לחשיפה.

לא משמיעים מוזיקה מזרחית ישנה

זהבה בן, עטיפת אלבום (צילום: פיני סילוק)
גלגלצ, תכירו, כך נראה האלבום האחרון של זהבה בן | צילום: פיני סילוק

המצב קשה יותר אצל אמנים ותיקים כמו צביקה פיק, דוד ד'אור, פבלו רוזנברג, בעז שרעבי, אריק סיני, אריק איינשטיין ויגאל בשן, שגלגלצ "מחקה" אלבומים שלמים שלהם ובחרה תחתם לשדר את יהודה פוליקר, יהודית רביץ, ירדנה ארזי, רמי פורטיס, ושוב, ניחשתם נכון - את אהוד בנאי וברי סחרוף, כאילו שהם ורק הם חזותה של המוזיקה הישראלית.

והמצב קשה שבעתיים במוזיקה המזרחית-ים-תיכונית. ברוק ובפופ עוד משמיעים מדי פעם שירים ישנים של צביקה פיק או את "כל הכוכבים" של דוד ד'אור, הרי שבגלגלצ לא משודרים כמעט בכלל שירים מזרחים ישנים. מדי פעם איזה זוהר ארגוב בתוכניות שבהם החיילים מבקשים שירים. את "חנהל'ה התבלבלה" של צלילי העוד וצלילי הכרם שידרו בגלגלצ רק כשיצא בגרסת דאנס של גלעד שגב. מכאן שאמנים ים תיכוניים ותיקים, סובלים מהתעלמות כמעט מוחלטת בגלגלצ, פרט לאחד - ישי לוי.

ישי לוי עם שמונה שירים בפלייליסט בשלוש שנים

ישי לוי בהופעה (צילום: שרון רביבו)
עלה תאנה? ישי לוי | צילום: שרון רביבו

ישי לוי, שעשה בשנים האחרונות קאמבק גדול, שייך לקבוצה קטנה של אמנים מהז'אנר המזרחי, שכן משודרים בגלגלצ, ובכמויות עצומות. שמונה שירים שלו, משלושת אלבומיו האחרון, נכנסו בשלוש השנים האחרונות לפלייליסט מלא בתחנה, כולל סינגלים כמו "עננים" ו"הזונה מרחוב הש"ך", שלא נמנים על להיטיו הגדולים ביותר. אלה הצטרפו ל"ריקוד רומנטי", "אישה נאמנה", "האחת שלי", "מלנכולי" (החידוש לחברים של נטאשה), "את" ו"די לך" (הדואט עם עמיר בניון. הדואט הזה, בפלייליסט של גלגלצ, הוא סמלי במיוחד, משום שישי לוי, למעשה, החליף בגלגלצ אבשנים האחרונות את עמיר בניון על משבצת ה"המזרחי האיכותי".

תגובת יחסי הציבור של ישי לוי: "לא כל שיר של ישי נכנס לפלייליסט של גלגלצ. העובדה שבגלגלצ בוחרים להשמיע שירים של ישי נובעת, כנראה, מכך שהעורכים בה מזהים את האיכות בשיריו, את האמת האמנותית והאיכות הלא מתפשרת ונטולת המסחריות שלו. ישי הוא זמר המושמע בזכות ולא בחסד".

"להתאים את עצמך אליהם ולשיר בלדות רוק"

אלי לוזון נשמתי (צילום: ניסו למבז)
עשור שנים מחוץ לפלייליסט. אלי לוזון | צילום: ניסו למבז

לעומת ישי לוי התעלמה גלגלצ לחלוטין מאלבומים חדשים ושירים חדשים של אמנים ים תיכוניים ותיקים אחרים כמו זהבה בן, חיים משה, יואב יצחק, איציק קלה, עופר לוי, מרגול צנעני, אלי לוזון, אביהו מדינה, שימי תבורי, אביבה אבידן ועוד רבים. אפילו מבני אלבז, זוכה "היכל התהילה" בערוץ 24, התעלמו בגלגלצ. עורך בכיר וותיק בגלגלצ התפלא לשמוע מכותב שורות אלה שזהבה בן הוציאה אלבום בשנה שעברה. מתברר שלא היה לו מושג על כך.

"כבר מעל לעשור שנים שאלי לוזון לא נכנס לגלגלצ", אומרת מנהלתו ואשתו סיגל לוזון. "מאז הביצוע ל'גשם' של להקת 'בנזין' לפני 12 שנה שום שיר שלו לא עובר פלייליסט. יש אוזניים אטומות של חבר'ה בני עשרים שקובעים לכולם. שירים שבתחנות אחרות קיבלו מקום אצלם זה לא נכנס. כנראה שצריך להתאים את עצמך אליהם ולשיר בלדות רוק".

"גלגלצ מחלקת את העם לאלה שיש להם ואלה שאין להם"

אין תמונה
"גלגלצ מגעילים אותי". אביהו מדינה

"מה שקורה בגלגלצ מגעיל אותי", אומר אביהו מדינה. "מוזיקה מזרחית זה 80 אחוז מההופעות בארץ, והם משחקים אותה בפוזה של צפונים. שיכניסו שיר אחד פחות של אפרת גוש. מה הקטע שלהם עם מוזיקה בלתי מבוקשת, שלא רוצים לראות אותה בשום מקום? הם עושים שם הנשמה מלאכותית לאמנים. הבעיה היא שלשר הביטחון יש דברים יותר חשובים להתעסק איתם. מילה אחת של מנכ"ל המשרד והכל שם ישתנה, אבל זה לא מעניין אף אחד, נותנים לכמה חיילים לעשות כבתוך שלהם בתדר רדיו לאומי".

"ישי לוי זה דוגמה מצויינת", אומר יוחאי יעיש, לשעבר מנהלו של קובי פרץ, וכיום המנהל של יואב יצחק. "כל שנה גלגלצ לוקחים אחד שיהיה נציג, שלא יגידו שאין. שמים 'עלה תאנה' וזהו, נגמר הסיפור".

-הם אומרים שהשיטה שלהם עובדת.
"גלגלצ היא כמו טייקון פיננסי. היא מחלקת את העם לאלה שיש להם ואלה שאין להם. הם מפצלים את המוזיקה המזרחית לשניים, הפרד ומשול".

-מה היה המצב כשניהלת את קובי פרץ?
"השיר האחרון שלו ששודר שם היה 'כמה אהבה' לפני שלוש שנים וחצי, ו'בלבלי אותו' לפני עשר שנים. זהו. הם לא מפרגנים לנו, נקודה".

אייל גולן כבר לא רואה בעצמו זמר ים תיכוני

תמונה אייל גולן קיסריה 2012 (צילום: זהר צברי)
"אף פעם לא היתה לו בעיה להיכנס לפלייליסט". אייל גולן | צילום: זהר צברי

מי שגלגלצ דווקא כן מפרגנת להם, ובגדול, הם אייל גולן ומשה פרץ, שכמעט כל שיר שלהם בשנים האחרונות נכנס לפלייליסט. אייל גולן, שרק בשנה שעברה זכה לראשונה בחייו, בתואר "זמר השנה" במצעד השנתי של גלגלצ (ו-mako), לא מעט בזכות עליית המוזיקה המזרחית בשנים האחרונות, זוכה בתחנה היפואית לפרגון גדול עם להיטים כמו "הוזה אותך מולי", "דרך לחיים", "זה אני", "תמונה שבורה", "בואי נברח", "נשיקה אחת ממך", "כשאחר", "כשאת איתו", "מנגינה" וכמובן "מי שמאמין". "לאייל גולן לא היו אף פעם בעיות להיכנס לגלגלצ", אומר מקורב לעניין שמכיר את הפרטים מקרוב. גולן, שרואה בעצמו "הזמר הלאומי של ישראל" כבר לא משייך את עצמו לז'אנר הים תיכוני או המזרחי וסרב להגיב לכתבה.

משה פרץ קיסריה (צילום: שרון רביבו)
אותו כן, את דודו אהרון לא. משה פרץ | צילום: שרון רביבו

מי שעוד נהנה מאוד מעליית המוזיקה הים תיכונית והשפעת התהליך על גלגלצ היה כאמור משה פרץ, החבר הכי טוב של דודו אהרון המקופח, שהרים את נס המרד. תשעה שירים של משה פרץ (תשעה, לא פחות) נכנסו בשנים האחרונות לפלייליסט בגלגלצ. אם במקרה של אייל גולן ניתן להבין את הפרגון הגדול בתחנה בכך שבאמת מדובר בזמר המצליח ביותר במוזיקה הים תיכונית, הרי שהצלחתו של משה פרץ בפלייליסט נובעת בעיקר מכך שמרבית משיריו אינם שירים מזרחיים, למרות הזיהוי עם הז'אנר. מ"שתיים בלילה" דרך "קחי אותי אלייך" ועד "זיקוקים" משה פרץ מייצר פופ מעורב, עם מעט נגיעות מזרחיות, מה שמאוד הקל על גלגלצ ה"אשכנזית" לאמץ אותו, לעומת דודו אהרון, שהלך על פופ בלקני ועל רטרו למזרחית של פעם. משה פרץ נמצא בחו"ל ולכן נמסר מאנשיו שלא יוכלו להגיב.

העיפו את שרית חדד אחרי שלושה שבועות

אין תמונה
"אין תגובה". שרית חדד

בדרגת הפרגון השניה בגלגלצ אחרי גולן, פרץ וישי לוי נמצאים שרית חדד ושלומי שבת. שניהם זוכים ששיר אחד או שניים בממוצע מכל אלבום שלהם ייכנס לגלגלצ. מהאלבום "20" החגיגי של שרית חדד, שהיה מפוצץ בלהיטים נכנס רק "אני מאחלת לך". הלהיט האחרון שלה בגלגלצ היה הסינגל "יפה יפה", שנוגן מספר קטן של שבועות ועף החוצה, כי בתחנה לא אבחנו שהוא הופך ללהיט וכך נטשו אותו. שלומי שבת נכנס לגלגלצ עם שיר אחד מהאלבום האחרון - "יש לך", שנטחן עד דק, ומאלבומו הקודם נכנסו "מה ששלי שלך" ו"שתדעי". נציגיהם של שבת וחדד סרבו להגיב לכתבה, למרות שיש להם הרבה מה להגיד.

והם לא היחידים - פרט לסיגל לוזון, אביהו מדינה ויוחאי יעיש - מרבית אנשי המוזיקה המזרחית שותקים. מי מפחד ומי מכך שהוא כבר לא סופר את גלגלצ. לכתבה הזו סרבו להגיב הנציגים של קובי פרץ, מושיק עפיה, רגב הוד, ליאור נרקיס (שניסה להכניס לגלגלצ את הבלדה שלו "אם תרצי" ונכשל), עומר אדם, שרית חדד (כאמור) וזהבה בן. שימי תבורי שוהה בחו"ל, אבל מביע משם תמיכה במאבק האמנים. נציגיו של מאור אדרי, הזמר הצעיר מהחמים ביותר בז'אנר בשנה האחרונה אומרים: "מאור אדרי לוקח חלק במחאה נגד גלגלצ למען עשיית הצדק. השיר שלו 'כאן בלעדייך' עומד על מליון ו-600 אלף צפיות ביו טיוב ומנוגן בכל התחנות, מלבד גלגלצ".

"בגלגלצ בוחרים על פי טעם אישי, לא על פי טעם העם"

שלומי שבת פרומו, שחור לבן (צילום: יניר סלע)
"אין תגובה". שלומי שבת | צילום: יניר סלע

אחרים, כאמור, מוכנים לדבר רק שלא לציטוט או לא לייחוס. מנהל אישי של זמר מטיח: "בגלגלצ בוחרים על פי טעם אישי, לא על פי טעם העם, אבל נחיה בלעדיהם, הם לא חזות הכל". יחצ"ן בולט של כוכב מזרחי גדול אומר: "הרבה יותר חשוב לי שדידי הררי ואליקו ישמיעו אותנו מאשר גלגלצ". אחד האמרגנים, שמנהל כבר שנים זמר גדול וחשוב, טוען שגלגלצ היא מבחינתו רק בונוס: "אנחנו מצליחים גם בלי גלגלצ. אם הם משמיעים - יופי, לא משמיעים - לא נורא". יחצנית בולטת מאוד בשוק המזרחי סירבה לשתף פעולה וטענה שהמאבק של דודו אהרון וחבריו לא נוגע לזמרים שהיא מייצגת. אבי גואטה, שמנהל את מאיה בוסקילה, אשר נעה על התפר בין פופ לים תיכוני, סרב להתייחס לנושא הפלייליסט.

מי שניהל את מאיה בוסקילה כאשר היתה "זמרת השנה" בגלגלצ הוא רוברטו בן שושן, שכיום מנהל את נאור אורמיה ושרית אביטן. "נאבקתי בהם גם כשמאיה היתה 'זמרת השנה' אצלם, נלחמתי להכניס שירים שלה", נזכר רוברטו. "אבל את המאבקים שלי אני עושה בעצמי, לא הצטרפו אלי כשאני נאבקתי ואני לא מצטרף לאנשים אחרים. אני מזכיר לך שההפגנות מול גלגלצ התחילו עם מעריצות של ה'גיים בויז' שאני ניהלתי לפני 7-8 שנים".

"איך החיילים לא עושים בלאגן כשזו בעצם תחנה שלהם"

-וכיום?
"נאור אורמיה היה בפלייליסט של גלגלצ עם 'לא מוצא את עצמי', שיר אחד מתוך שני אלבומים. שרית אביטן בכלל לא הגיעה אליהם. דיברתי איתם והם אומרים שהם מקבלים מאות שירים ומחליטים לפי טעם הקהל. קשה להתווכח עם טיעונים כלליים כאלה. בגדול, מה שהולך שם זה שערוריה. הם מפרגנים לזמרים שהם כאילו כוכבים והם לא כוכבים. 'זמר השנה' ו'זמרת השנה' אצלם זה אנשים שמחר אתה כבר לא זוכרים איך קוראים להם".

"גלגלצ היא תחנה של חיילים, אני לא מבין איך הם עצמם לא מתקוממים", אומר יוחאי יעיש. "איך החיילים לא עושים בלאגן כשזו בעצם תחנה שלהם. החיילים שמתפעלים את התחנה, צריכים לרצות את הקהל, הם צריכים רייטינג. אם השיר מתנגן בכל המדינה וגלגלצ לא משמיעה - הקהל שלה הוא זה שנפגע בראש ובראשונה. רובי לוי שר את 'מלאת אהבה' זה לא שיר לחיילים?".

-אייל גולן חידש אותו באלבום האחרון שלו.
"אז בטח ישמיעו את 'מלאת אהבה' כשאייל גולן יוציא אותו כסינגל".

מגלגלצ, כאמור, סרבו להגיב לדברים.

*גילוי נאות: אתר mako מקיים מצעד להיטים שבועי עם תחנות הרדיו האיזוריות רדיו חיפה, רדיו דרום, דרום 101.5, קול הים האדום ורדיו ת"א.