הזמרת והיוצרת דיקלה, 42, מהאמניות המוכשרות והמדוברות ביותר במוזיקה הישראלית והים תיכונית, עומדת להוציא את אלבומה הרביעי, ממנו נחשפו עד כה שלושה להיטים: "שבע בערב", "ואם פרידה" ו"בסמה".

האלבום החדש מגיע אחרי שלושה אלבומים קודמים, בהם היממה דיקלה בכנות, בישירות ובעוצמות הרגש שלה, אבל הגיעה לקהל קטן יחסית, שהצליח להתחבר לשירה הגרונית, לעיבודים המיוחדים ולסגנון הערבי. "היא עשתה דברים שהיו נורא אלטרנטיביים, פונים לקהל מאוד מאוד אליטיסטי , אבל זה היה קהל קטן", אומר רוני בראון, מנכ"ל חברת התקליטים "הליקון", שעבד עם דיקלה על האלבום החדש שלה כמנהל אמנותי.

"באלבום החדש יש דיקלה חדשה, משהו פרשי ומרענן", היא טוענת. "זו פעם ראשונה שאני כל כך משחררת". "מי שיקשיב לתקליט", מדגיש בראון, "יש בו תמיד את הליינים שמדגישים את המקורות שלה ואת המקום שהיא רוצה לשמר, אבל זה בטח לא ים תיכוני. זה כאן וזה מרגש, ורגש מדבר לאנשים".

הרגש של דיקלה מתחיל בשכונה יא' בבאר שבע, בבית משותף בו כל אחד מהשכנים שמע סגנון מוזיקה אחר. מה שהכי נדע בה היתה המוזיקה של הזמר הערבי עבד אל חלים חאפז, שאביה השמיע לה. "אז הרגשתי משהו חזק חזק שמשתלט עלי, שורף לי פה בגרון ואני נחנקת. זה הרגע שהבנתי, הנה זה זה, זה הניגון ששורף אותי, לזה אני מתחברת זה הבית שלי".

ה"מנטורית" של דיקלה בבאר שבע היתה ועודנה חנה לפידות, כותבת שירים ואמה של הזמרת דנה לפידות, חברתה של דיקלה. עם לפידות האם דיקלה מחברת טקסטים, ואומרת: "היא מכירה אותי הכי טוב בעולם". לפידות מציינת: "דיקלה באה מבית שבו רצו שהיא תקים משפחה ותתחתן ודיקלה רצתה משהו אחר".

"עד גיל עשרים ושבע אמא שלי לא ידעה שאני זמרת"

"עד גיל עשרים ושבע אמא שלי לא ידעה שאני זמרת", נזכרת דיקלה. "ביום שהיא קיבלה את הדיסק שלי היא התמוטטה, היא היתה שבועיים במיטה. כשהיא שמעה את 'ואם פרידה' היא אמרה שהיא לא יכולה לשמוע את זה, כי זה מזכיר לה את פריד אל-אטרש".

"בגיל עשרים החלטתי שאני עוזבת את באר שבע. זה היה מאוד קשה לאבא שלי, שהבת תצא מהבית לפני נישואים?, שהיא תצא ללמוד תאטרון בגבעתיים ותגור בדירה שכורה? לא מתקבל על הדעת בכלל".

הרזומה של דיקלה כולל יצירת להיטים לאמנים אחרים, כמו "מונו" ו"טבה טומבה" לשלומי סרנגה, "מי אמור" ו"תחזרי" לשרית חדד, ו"תני לי סימן" למוש בן ארי (בחלק מהשירים לבדה, וחלק עם שותפים ליצירה). בימים אלה העניקה במתנה שיר לדודו אהרון. "זה מו לתת חלק ממני", לכן אני מתרגשת", אומרת דיקלה. "אני כאן בשביל הרגע הזה, שבו אני נפגשת עם היצירה, נפגשת עם דודו, עם עוד יוצר, ויש איזושהי מערכת יחסים, בשבילי זו ההתרגשות".