הצמד גיא ויהל משחררים היום את "המבריח הקטן", שיר מתוך האלבום "שם עולם 2019", שיוצא השבוע לכבוד יום השואה. מי שכתבה את השיר בגרסתו המקורית (פולנית) היא המשוררת הנריקה לזוברט, שעשתה זאת על פי עדויות מגטו ורשה ונספתה בשואה.

"שם עולם 2019" הוא פרויקט מוזיקלי ביוזמת המרכז הבינלאומי 'שם עולם', שמאגד בתוכו שירים וסיפורים שנכתבו בגטאות ובמקומות המסתור במהלך מלחמת העולם השנייה. אותם שירים זוכים לביצועים עכשוויים ויוצאים לאור לקראת יום השואה. המנהל האמנותי של הפרויקט הוא אביב גפן ובין המשתתפים אפשר למצוא גם את נינט, נועה קירל, דיקלה, מוש בן-ארי, ישי לוי, לי בירן, נועה קירל, נסרין קדרי ויונתן רזאל.

גיא ויהל סיפרו על הפרויקט: "שנינו נכדים לניצולים שעלו לארץ והקימו אותה. המשפחות של הסבים והסבתות שלנו נרצחו בצ׳כיה ובגרמניה. זו זכות בשבילנו לקחת חלק בפרויקט מבורך שכזה. אנחנו רוצים להקדיש את השיר לסבתא חוה לסבא מאיר ולכל הדור הזה שבלעדיו לא היינו כאן".

הרב קריגר, מנהל המרכז הבינלאומי 'שם עולם', הוסיף על השיר: "זהו שיר על גבורת הילדים בגטאות, שנגזר עליהם להתבגר ולקחת אחריות על משפחותיהם בגיל שבו אמורים לשחק כדורגל בחצר. מכל השירים בפרויקט, זה השיר שמראה את המאבק למען החיים שקיים גם בצעירים ביותר. אותו מאבק הביא את היהודים להבריח לחם, אך גם לכתוב שירים. להבריח לחם גם לנשמה שלהם".

מילים מקוריות (בפולנית): הנריקה לאזוברט | תרגום לעברית: טיטלבוים י.ב. (בנימין) | לחן: גיא ויהל