קניה ווסט פרסם סרטון שלו משתין על אחד מ-21 פסלוני הגראמי בהם זכה – במחאה נגד חברות התקליטים יוניברסל וסוני שמחזיקות בזכויות למוזיקה שלו. את הסרטון העלה הראפר בן ה-43 לחשבון הטוויטר שלו הערב (רביעי) ובמהלכו הוא נראה מטיל את מימיו על הפסלון, שנמצא בתוך אסלת השירותים.

מדובר בהסלמה במאבק של ווסט מול חברות התקליטים לקבל לידיו את זכויות המאסטר שלו – כלומר זכויות היוצרים המקוריות של שיריו. "תאמינו לי, אני לא מתכוון להפסיק", כתב הראפר בציוץ עם הסרטון שלו משתין על הפסלון.

בחוזי הקלטות רבים אמנים מוותרים על זכויות המאסטר שלהם - כלומר זכויות היוצרים המקוריות לשירים שלהם - לחברת התקליטים לתקופה קצובה או עד לפקיעת התוקף של זכויות היוצרים. בתמורה, חברת התקליטים מספקת לאמן מקדמה הניתנת להחזר כנגד תמלוגים.

הציוצים שהדאיגו את המעריצים של קניה ווסט (צילום: ערב טוב עם גיא פינס, קשת 12)
מחריף את המאבק. ווסט | צילום: ערב טוב עם גיא פינס, קשת 12

הווידאו הבוטה מתפרסם לאחר שביום שני האחרון תקף ווסט את יוניברסל וסוני ואת תעשיית המוזיקה כולה. הראפר צייץ כי למוזיקאים אין כמעט כוח מאחר וחברות התקליטים מחזיקות בזכויותיהם על המוזיקה. הראפר נשבע שלא יוציא שירים חדשים עד שהחברות ישחררו אותו מהחוזה עמן.

"בעולם הסטרימינג של היום זכויות המאסטר הן הכל, זאת עיקר ההכנסה. בזמן מגפת הקורונה האמנים זקוקים לזכויות שלהם", הוא כתב. "האמנים גוועים בלי סיבובי ההופעות. אני הולך להשיג את זכויות היוצרים שלנו, תתפללו שאצליח".

באותו ציוץ יצא ווסט גם נגד החוזים עליהם חתומים שחקני כדורסל שחורים ב-NBA. "תעשיית המוזיקה וה-NBA הן ספינות עבדים מודרניות", כתב והחמיא לעצמו: "אני משה החדש".

אקט המחאה הזה של קניה ווסט צורם במיוחד משום שהוא נחשב לאחר הזמרים שזכו בהכי הרבה פרסי גראמי בהיסטוריה, עם 21 פסלוני גרמופון מוזהבים בהם זכה לאורך הקריירה ארוכת השנים שלו.