עידן עמדי התייצב היום (חמישי) מול המצלמות במסיבת עיתונאים שקיים בבית חולים תל השומר, לראשונה מאז שנפצע באורח קשה במהלך פעילות ברצועת עזה. עמדי סיפר על רגעי הפציעה הקשה במהלך פיצוץ מנהרה ברצועה, על הלחימה והחברים הטובים שאיבד, על מאמצי האשפוז והשיקום שעבר ועוד צפוי לעבור ועל דעתו בסוגיית החטופים והשבויים. אל המקום הגיעו כלי תקשורת ישראלית רבים וכן כלי תקשורת בינלאומיים.

בתגובה לשאלה שנשאל בנושא סוגיית החטופים, אמר עמדי: "למדינת ישראל יש הרבה כלים להתמודד עם הנושא, הרבה מנופים גם במדינות שסביבנו שצריכות אותנו - אנרגיה, תיווך עם מדינות אחרות בעולם... אני חושב שעוד לא השתמשו בכל מה שאפשר לעשות. לא שינינו עד הסוף את קו המחשבה שלנו".

View this post on Instagram

A post shared by mako (@mako.il)

בתשובה לשאלת העיתונאים על רגע הפיצוץ סיפר עמדי: "ברגע הפיצוץ כשנחתתי על הקרקע, סימנתי על היד שאני חי. חשבתי על הבית ועל המשפחה וקיוויתי לצאת מזה בחיים". 

שנה שעברה כשקראתי לאחדות, אמרו שאני פופוליסט", אמר עמדי בתשובה לשאלה נוספת, "אבל זה המסר הכי חשוב שצריך לצאת מפה. להפסיק עם השיח המטומטם והשטוח. מתקרבות אלינו שנים בהן נצטרך להתמודד עם דברים נורא מורכבים  וכמו הסיסמא שהייתה בתחילת המלחמה, אני באמת מאמין שרק ביחד ננצח".

עידן עמדי
עידן עמדי

לפני שאלות הכתבים, עמדי, חבוש בידו, נשא דברים: "בוקר טוב אם אפשר להגיד בוקר טוב בימים כאלה", פתח דבריו. "אני רוצה לשלוח חיבוק למשפחות השכולות. אין מילים שינחמו את הלב. הבנים והבנות שלכם הם גיבורים שלי עד סוף ימיי. צחקנו יחד, יצאנו למבצעים ביחד והרשינו לעצמנו לבכות ביחד. הכאב לעולם יישאר אבל חשוב שתדעו שהייתה להם משמעות עצומה, שהם המגן של העם הזה ברגע ההיסטורי.

"הגעתי לכאן לבית החולים שיבא שרוף ומפוייח, מורדם ומונשם. הייתי בלתי ניתן לזיהוי: 'אלמוני בן 22'. ביקשתי לקיים את מסיבת העיתונאים הזו מכמה סיבות. להודות לצוותים הרפואיים שטיפלו בי במסירות נפש מהטיפול בשטח דרך הפינוי של 669. מסירות הנפש שלכם... אין לי מילים להודות לכם. היה לי חשוב שעם ישראל יידע שהוא זכה בצוותים הרפואיים המסורים ביותר בתל השומר ובכלל", הצהיר עמדי.

עידן עמדי (צילום: reuters)
עידן עמדי נושא דברים לתקשורת בבית החולים | צילום: reuters

"אני פוגש את פצועי המלחמה במחלקות השונות. חלקם כאן מאז ה-7 באוקטובר. הפציעה שלי יכולה להביא למודעות את הקושי והאתגרים של הפצועים. גם אני זקוק לתהליך שיקום ארוך. הדבר הזה הוא אתגר, להבין שאתה פצוע, לעכל שיש דברים שייקח חודשים לחדש ושיש דברים שלא ישובו להיות בעבר. כפי שתמכתם בי, תתמכו בהם גם בשחרור מבית החולים. תחבקו ותתמכו.

אלו שרצו ראשונים ללא היסוס ומרצון, מתוך האהבת העם והארץ אל תוך האש זקוקים לכם כעת בשעה הקשה שלהם. הפציעות שלהם לא רק פיזיות אלא גם נפשיות. איבדנו אחים לנשק, נחשפנו במשך 3 חודשים לרוע טהור מצד אויבינו. יש דברים שלוקח לנפש זמן לעכל ולהכיל. יש לי את האפשרות לדבר בשמם של כל אלה שחוו את המלחמה הזו ולבקש מכל הגורמים המקצועיים והאזרחים, שימו לב אליהם. היו טובים ופתוחים, בלב נקי ובהבנה".

"במשך שבועיים עסקנו בחקר המנהרות. הדברים שמצאנו הדירו שינה מעינינו. היקף ועומק המנהרות הוא הוכחה נוספת לאכזריות אויבינו. מסיבות שעדיין מתוחקרות, כמה דקות לפני סיום המבצע, המנהרות אמנם הושמדו אבל התאונה הסבה לכוחותינו אבידות קשות. 6 לוחמים נהרגו ועשרות נפצעו. 2 הרוגים, רס"ל גבריאל בלום ורס"ם עקיבא יסינסקי, היו חברים שלי".

רס"ם עקיבא יסינסקי (צילום: דובר צה"ל)
עקיבא יסינסקי, חברו של עמדי שנפל בלחימה בעזה | צילום: דובר צה"ל

רס״ל גבריאל בלום ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
גבריאל בלום ז"ל, חברו של עמדי | צילום: דובר צה"ל

"גברי היה לוחם מקצועי, אדם חד וחזק שתמיד פעל בשקט ובמקצועיות. לחמתי לצידו, הוא היה אדם אהוב בעל עוצמה פנימית ושמחת חיים. עקיבוש", אמר בדמעות, "התקבלנו ביחד לצוות הסיור. לחמנו בצוק איתן ובמלחמה הנוכחית. איך אוכל להיפרד ממך? כבר כמה ימים שאני נאבק בגעגועים שמפלחים את הלב. הלוואי ואוכל להסביר לעם ישראל מי היית. לוחם ידען ומקצוען, חזק וטוב לב. צלף חד פעמי. כשהפכתי למפקד לא חשתי שוני בינינו.

היית תופס אותי בלילות אחרי שכולם נרדמו ומדייק אותי. היית לי מצפן ערכי ומוסרי. שאלתי אם שרדת, אם אתה בחיים. רגע לפני הפיצוץ הספקת לזרוק לי בדיחה צינית אחרונה. אתה רואה, עמדי, אמרת, יש אנשים שעושים משהו רציני עם החיים שלכם. אני מעריץ אותך, אני אוהב אותך לעד. למשפחות של גברי ועקיבוש, אני מצטער שלא עמדתי במשימתי כמפקד, להשיב אותם הביתה בשלום. הכאב הזה ילווה אותי כאות קין עד יומי האחרון".

עוד דיבר עמדי על השבויים והנעדרים: "יום יבוא ועוד אדבר על הכל, אבל המסר החשוב ביותר שאני רוצה שייצא מכאן - אסור לנו להפקיר את החטופים פעם נוספת. ביקרה אותי אגם גולדשטיין אלמוג, שנחטפה. חוסר האמון שיש לה במערכת הצבאית הובילו אותי למחשבות רבות. מדינת ישראל הוקמה כדי שכל יהודי ידע שיש מבצר לבני עמנו. כאן אנו לא חסרי אמון. כדי להשיב את האמון, עלינו להשיבם הביתה. את כולם. זוהי חובתנו המוסרית", הצהיר עמדי.

"אני לפני שיקום ארוך, נפצעתי באופן קשה. עצם זה שאני עומד זה נס. רסיס מהגרון פגע בחוליה ובאורח נס לא פגע בחוט השדרה או באיבר חיוני. אני מבקש שתאפשרו לי כמה חודשים של שקט. אני גולל בפניכם את הסיפור המלא, אבל אני ומשפחתי צריכים להתמקד בשיקום ובאתגרים שניצבים לפניי. רוחי חזקה מאי פעם, ואני אשוב ליצור, לשיר ולשחק. אני גם אשוב להילחם למען המדינה, אמא - אל תכעסי".

"כמו שייקח לי זמן לעכל את כל מה שעבר עליי, ייקח לי זמן לעכל את כל האהבה שקיבלתי. תודה לכולכם. אני רוצה להודות למשפחתי וחבריי, אולי אצליח להשיב לכם על החסד והנתינה שלכם כלפיי. לימדתם אותי מהי חברות אמת". לבנותיו פנה: "אבא יעשה הכל, הוא יניף אתכן באוויר וילמד אתכן לרכב על אופניים. אשתי מרים, האמזונה שלי, אני אוהב אותך. את אבן נדירה שקיבלתי בחיים האלה במתנה. אני מצטער שהדאגתי אותך, ידעת שהתחתנת עם משוגע".

עמדי נשא דברים גם לתקשורת הזרה באנגלית: "רוחי חזקה. אני מסרב להפוך את הפציעה הזו לסיפור חיי. בעזרת השם אחזור להילחם למען ארצי. הישראלים הם הכי חזקים בעולם. זה ייקח זמן, אבל אנחנו ננצח במלחמה זו. אין לנו ברירה אחרת".

עמדי סיים דבריו בטרם השאלות: "תודה שהגעתם, עם ישראל חי".

לפני דבריו של עמדי, נשאה דברים ד"ר יעל פרנקל. "עידן הגיע אלינו במצב קשה, מונשם ומורדם אחרי טיפול הירואי שקיבל בשטח על ידי צוותי 669 והגיע אלינו מוסק", סיפרה. "מאז עברנו יחד דרך לא קלה, אבל איתך היא הייתה הרבה יותר קלה לטפל במישהו עם כזה כוח רצון, כזו אופטימיות, כאלה כוחות, זה ממש דוגמא לניצחון הרוח של עידן, שלנו ושל מדינת ישראל".

"עידן, למרות הפציעה המורכבת, ורסיסים במספר איברים ומערכות, הלך יד ביד צעד בצעד עם צוותי הכירורגיה והטראומה, אבל הרבה בזכות עצמו. הוא דאג כל הזמן לחברים בשדה הקרב, לחברים שאיתו כאן בטיפול בשיבא, ורוח הרעות הזו הייתה כל כך מרגשת".

כזכור, לפני כשבועיים וחצי דווח כי עמדי, יחד עם לוחמים נוספים, נפצע בלחימה בעזה. עמדי נפצע, ככל הנראה, מפיצוץ מטען בפתח פיר של מנהרה בדרום הרצועה. הוא הועבר במסוק לטיפול במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שם הצליחו הרופאים לייצב את מצבו שהוגדר קשה והוא הורדם והונשם.

View this post on Instagram

A post shared by Idan Amedi | עידן עמדי (@idan_amedi)

רק שעה לפני שנפצע, העניק עמדי ראיון לחדשות 12: "אנחנו עובדים פה קשה בשביל הביטחון של כולם. אנחנו אוהבים אתכם. יש פה כל כך הרבה כוחות, אנשים מדהימים, קצת מוזר שנתפסתם דווקא אליי. אוהב אתכם בבית". יום למחרת הפציעה התעורר עמדי ויצא מכלל סכנה, לאחר שעבר ניתוח במהלך הלילה.

עמדי התגייס למילואים כבר ב-7 באוקטובר, ולצד הלחימה האינטנסיבית לא חסך את דעותיו ואת תחושותיו מעוקביו באינסטגרם. "למדנו בדרך הקשה ביותר, לא בפעם הראשונה, שגורלנו בידינו. לחבריי, אחיי ואחיותיי שנלחמים כרגע בכל חזית שהיא, אין אנשים טובים מכם. אין גאווה גדולה מכם. זכיתי לעמוד לצדכם", כתב בזמנו.

מסיבת העיתונאים אותה יקיים היום הייתה אמורה להתקיים כבר ביום שלישי האחרון - אך לאחר פרסום הידיעה הקשה על נפילתם של 24 חיילי צה"ל ברצועה, החליט לדחותה.