אין לנו מושג, באמת, מאיפה נוצר החיבור בין The Sound of Silence, להיט שנות השישים של סיימון וגרפונקל - לבין ההקלטה הקולית של פועל שרצה בוואטסאפ שבה הוא מתלונן ש"נחש אותי נחש". אבל העובדה היא שהחיבור הזה נוצר, הוא קיים - והפך ללהיט ענק בטיקטוק בימים האחרונים. אם לא הבנתם מילה, זה בסדר, אנחנו נסביר. ז'אנר ההקלטות הקוליות בוואטסאפ הפך ללהיט בשנים האחרונות - החל מלהיטים כמו "אחות של מתן טריף" ועד ל"שניצלים וצ'יפס ב-80 שקל". בחודשים האחרונים הפכה הקלטה נוספת לפופולרית, במסגרתה מתלונן פועל, ככל הנראה ממוצא ערבי, על כך שאולי "נחש אותי נחש" (נשך?), אולי "קרץ אותי קרץ" (קרצייה? עקרב? הדעות חלוקות) מתחת ל"עץ של התין" (תאנה?), ועכשיו "הוא נבוח" (נפוח). ההקלטה הפכה ללהיט בחודש האחרון בטיקטוק, עם מגוון יוצרים שעשו "ליפ סינק" לצלילי הסאונד המצחיק, והוסיפו כיתובים כמו "כשאני מחפשת תירוץ להבריז מהדייט".

ואז, לפני ארבעה ימים, צץ עיבוד מפתיע להקלטה: משתמש טיקטוק בשם עודד דוידוב העלה רמיקס ל"נחש אותי נחש", שמשלב אותו יחד עם The Sound of Silence, השיר של צמד הפולק סיימון וגרפונקל שהפך ללהיט בשנת 1966 והזניק את הקריירה שלהם למעמד המיתולוגי לה היא זוכה היום. השילוב המוזר נתקע בראש, וזכה למאות "ביצועים" בטיקטוק עם מאות אלפי צפיות. קשה להסביר את החיבור ואת הפופולריות שלו - אולי בגלל האבסורד שבחיבור בין השיר המרגש והמלנכולי להקלטה המגוחכת והמצחיקה. כך או כך - הפופולריות בטיקטוק מדברת בעד עצמה.

@odeddavidov אולי נחש אותי נחש? אולי קרס אותי קרץ?#soundofsilence #נחשאותינחש #קרץ #קרץאותי #קרסאותיקרץ #foryou ♬ Snake of silence - Oded Davidov

@atarabiton

♬ צליל מקורי - עטרה ביטון-אלפסי - atara biton

מאחורי השיר של סיימון וגרפונקל מסתתר סיפור מרתק על הצלחה מאוחרת: פול סיימון וארט גרפונקל התחילו את הקריירה המוזיקלית שלהם כצמד זמרי פולק בניו יורק, והקליטו אלבום בכורה ב-1964 בשם Wednesday Morning, 3 A.M., שלא זכה להצלחה: עולם המוזיקה היה עסוק בהתלהבות מהרכבי הגיטרות הבריטיים, הביטלס והרולינג סטונס. הצמד התפרק, פול סיימון עבר לגור בלונדון וארט גרפונקל המשיך את לימודיו האקדמיים. בהופעות המעטות שלהם בבתי קפה בניו יורק, השיר הפך לבדיחה ונחשב למגוחך: "היה מספיק לשיר את השורות הראשונות, Hello darkness, my old friend, ואנשים היו מתחילים לצחוק", סיפר אחד המכרים של הצמד.

@dimaxr02 מחזקים את עם ישראל עם שירים מהנשמה #אלעד #ערבטובבטיקטוק #טוב #מהנשמע #טיקטוק #חרבותברזל ♬ Snake of silence - Oded Davidov

@nirbenilush10 דברו תכלס רק אני ככה? #foryou ♬ צליל מקורי - ניר בנילוש

@nirostheking @bar agababa @sahar_kickboxing #פוריוכיאנחנוחיילים #חרבותברזל #מילואים #צבא ♬ Snake of silence - Oded Davidov

ואז, באביב 1965, משהו השתנה: תחנות רדיו שזכו לקהל גדול של תלמידי קולג' התחילו לנגן את השיר, ופתאום, אחרי הכישלון, הוא הפך ללהיט. השילוב בין מוזיקת פולק אקוסטית לבין צלילי רוק הלך והפך פופולרי, עם אמנים כמו בוב דילן ולהקת ה"בירדס". טום ווילסון, המפיק של סיימון וגרפונקל, ידע שהצמד התפרק אבל לא נתן לזה להפריע לו: הוא ערך את השיר מחדש, הוסיף לו גיטרה חשמלית, באס ותופים, ושלח אותו לתחנות רדיו. תוך רגע השיר הכושל-לשעבר הפך ללהיט ענק, הצמד הכושל-לשעבר התאחד והקליט בזריזות אלבום שני, שנקרא, כמובן, Sounds of Silence, כדי להרוויח מההצלחה המאוחרת של השיר.

בקיצור: שיר שבתחילת דרכו קיבל מוניטין של בדיחה מגוחכת, מקבל עכשיו, כמעט אחרי 60 שנה, שוב מעמד של בדיחה מגוחכת, עם השילוב של "נחש אותי נחש". אולי דווקא יש בזה צדק פואטי.