האם קוסובו תצטרף לאירוויזיון 2025? כל עוד זה תלוי בהם, התשובה היא כן - אבל הם צריכים לעבור כמה שלבים בדרך לשם. המדינה הבלקנית, שקיבלה הכרה חלקית לאחר שהכריזה עצמאות ב-2008, הביעה את רצונה להשתתף בתחרות בשנה הבאה - אך תצטרך לשם כך להצטרף לאיגוד השידור האירופי ולעמוד בקריטריונים שלו.

על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, גוף השידור הלאומי של קוסובו, RTK, מתכוון להגיש בקשה להשתתפות בתחרות. ב-2023 אירגן גוף השידור של קוסובו תחרות זמר בשם Festivali i Këngës në RTK (פסטיבל השירים של RTK), שעשויה להיות תחרות הקדם-אירוויזיון של קוסובו במידה והמדינה תצטרף. השיר הזוכה בתחרות היה שיר הלל לקוסובו של הזמר La Fazani, במהלכו הוא שר גם: "אני יודע שאני לא יכול להשתתף באירוויזיון, אבל אני אוהב אותך קוסובו".

כאמור, צפויים לקוסובו אתגרים במידה והמדינה אכן תגיש בקשה להצטרפות: כדי להצטרף לאירוויזיון קוסובו צריכה להצטרף לאיגוד השידור האירופי, ה-EBU, ולשם כך עליה להיות חברה באיגוד הטלקומוניקציה הבין-לאומי (ה-ITU) או מועצת אירופה. כאן הבעיה מתחילה - יוון וספרד הן שתי מדינות אירופאיות שמתנגדות להכרה בקוסובו כמדינה עצמאית. ספרד לא מכירה בקוסובו בגלל התביעה לעצמאות באסקית וקטלונית בשטחה ויוון בשל הסכסוך עם צפון קפריסין.

באשר ליחסי ישראל וקוסובו - ישראל הכירה במדינה הקטנה (1.7 מיליון תושבים) רק כ-12 שנים לאחר הכרזת העצמאות שלה, כחלק מהסכמי סרביה-קוסובו של דונלד טראמפ, בשנת 2020. במרץ 2021 פתחה קוסובו שגרירות בירושלים. האם נמצא עצמנו מתמודדים באירוויזיון 2025 מול קוסובו, על הבמה בשוויץ? נחכה ונראה.