סאבאתון (צילום: שי פרג)
"סאבתון" בתל אביב | צילום: שי פרג

להקת המטאל השוודית "SABATON", המזוהה ביותר עם ישראל ושרה על מלחמות ישראל, תחזור לארץ ותופיע ב-30 באוגוסט במועדון רידינג 3 נמל תל אביב (כרטיסים באתר ההפקה).

הפעם האחרונה בה הופיעה "סאבאתון" בארץ היתה לפני כשנתיים, עם האלבום "Coat To Arms", שכלל את השיר "Uprising", שעוסק במרד גטו ורשה.

השנה הוציאו "סאבאתון" את האלבום "Carolus Rex", שיינתן במתנה לכל רוכשי הכרטיסים למופע. בעקבות האלבום יצאה הלהקה להופעות ותתחבר שוב לקהל הישראלי בהופעה שלישית תוך ארבע שנים.

להקה פרו-ישראלית

Sabaton הוקמה בסוף שנות ה-90', ומרבה לעסוק בשיריה במלחמות למיניהן. לתודעת הקהל פרצה הלהקה עם אלבומה Primo Victoria, שעסק בהסטוריה של המלחמות וכלל, בין היתר, עמדה פרו-ישראלית מובהקת שהתבטאה בשיר "Reign Of Terror" שייחל לתפיסתו של בין לאדן, והתבטאה עוד יותר בשיר "Counterstrike", המהלל את גבורתו של הצבא הישראלי במלחמת ששת הימים, כשניצח תוך ששה ימים שלוש מדינות ערב ושחרר את ירושלים.

השיר כולל שורות כמו: "סוריה איבדה אחיזה בהרי הגולן, הוכו ללא אזהרה וכוחותיהם נפלו, ראשית למצרים, קרקעו את כוחם, משם סובבו לירדן, מעבר להרים חיכתה סוריה שנשברה תוך שעות, הגנו על ארצם, סוריה תקפה, וישראל מחצה לה את קווי ההגנה. שישה ימים של מלחמה, יום אחד של מנוחה. יוני 67 לימד אותם כבוד על השליטה בירושלים".

באותו אלבום הופיע גם השיר "Primo Victoria" המספר על הקרב בנורמנדי ושחרור אירופה משלטון הנאצים והרייך.

האלבום זכה להצלחת בעולם ושנה לאחר מכן יצא "Attero Dominatus", שכלל שירים כמו "In The Name Of God" שיוצא כנגד המחבלים המתאבדים ("מתחבא במערה, מופיע בין נשים וילדים כשנוח לו, מסתתר בתוך אוכלוסייה, בוא הראה לי את פניך הגלויים") ושיר הנושא שעסק בכניסת כוחות בעלות הברית לברלין ("הנאצים ישלמו על מעשיהם, כנפי הנשר נשברו, עומדים בשערי ברלין מאוחדים כנגדם").ב 2008 הוציאה הלהקה את "The Art Of War" שהביא אותם להצלחה נוספת וסיבוב של יותר מ 250 הופעות בשנה סביב העולם. האלבום כלל שירים כמו "40:1", שעסק בהתקוממות נגד הנאצים בפולין ועליו קיבלה הלהקה פרס מיוחד ממשרד התרבות של פולין, "Cliffs Of Gallipoli" על הקרב בגליפולי, ו-" The Price Of A Mile" ששואל על המחיר שאנחנו משלמים על מרחץ הדמים הזה. השיר, המחיש ש Sabaton באים מנקודת מבט אנטי מלחמתית.ב- 2008 הלהקה הגיעה לראשונה להופעת סולד אאוט במועדון הבארבי בתל אביב, שזכתה לסיקור גדול. שירת ההמנון הספונטנית של קרוב לאלף איש קידמה את עליית הלהקה לבמה. הלהקה ביקרה בירושלים, בלטרון, במוזיאון האצ"ל, בכיכר רבין ואף צילמה בישראל קליפ לשיר "Counterstrike".