מגהדת' הופעה (צילום: נועה מגר)
"מי שלא מגיע לישראל פשוט מנסה לכסות לעצמו את התחת". דייב מאסטיין, מגהדת' | צילום: נועה מגר

להקת המטאל "מגהדת' נחשבת לאחת הגדולות בעולם בתחומה וכבר הופיעה בישראל מספר פעמים. ב-6 באוגוסט צפויה הלהקה, בהנהגתו של הסולן דייב מאסטיין, לנחות בישראל בפעם החמישית ולהופיע בביתן 1 בגני התערוכה בתל אביב, לעיני אלפי מעריצים.

עוד ב-mako מוזיקה:

השם "מגהדת'" מרמז על האגרסיביות של הלהקה כאחת מאמהות תת-ז'אנר ה"ספיד מטאל" (מאסטיין היה חבר ב"מטאליקה" באלבום הראשון שלה), אבל מאסטיין עצמו הוא אדם אינטלינטי, חריף ואיש שיחה מעניין, שתומך בישראל. השיר שכתב ללהקה "Holy Wars", כולל התייחסות מפורשת לישראל, ובאלבום "United Abomination" מ-2007 יצא נגד הטרור האיסלאמי, צידד ותמך ב"מוסד" ובשרותי המודיעין של ישראל, ותקף את הג'יהאד האיסלאמי.

"צריך ללמוד היסטוריה ולא ללכת אחרי שקרים שמספרים לך"

בראיון ל-mako מדבר דייב מאסטיין על השירים הללו: "אני לא רוצה לעבוד במוזיקה כפוליטיקאי, כי אני לא שקרן מספיק טוב כדי להיות פוליטיקאי. אני כותב על איך שהעולם הופך לדבר הנורא הזה שנקרא מלחמות קודש, ג'יהאד. לכן הרבה שירים שלי נחשבים לפוליטיים. אבל בעיני הפוליטיקה היא לבורים, היא למי שלא נשאר לו שכל לחשוב בעצמו. קח למשל את הסיפור הגדול של ההיסטוריה האמריקנית, שבו שחטו את האינדיאנים. יש כאלה שמתווכחים עם זה עד היום. אבל זה נכון, היו קונפליקטים, כי אנחנו לא היינו ראשונים כאן. לאמריקה הגיעו גלים של מהגרים, והיתה מלחמה".

Holy Wars

"המסקנה שצריך ללמוד היסטוריה ולא ללכת אחרי שקרים שמספרים לך. צריך להאמין באמת. באמריקה יודעים מה האמת, אבל מספרים לך שקרים. וזה שממשיכים לספר שקר, לא הופך אותו לאמת. באלבום ההוא, מלפני שבע שנים, אמרתי משהו ורציתי שיכירו בדעתי. תקפו אותי על האמירות שלי, אבל אלה היו התקפות ברמה של גן ילדים, בלי שום טיעון הגיוני שיסתור את מה שאמרתי. מה שחשוב בעיני הוא לנסות לשנות ולעשות הבדל. אני עושה הבדל במוזיקה שלי".

"הפוליטיקאים יכולים למצוץ לי"

-מגהדת' תגיע לכאן, בזמן שיש אמנים שנכנעים לחרם על ישראל.
"אומר לך בכנות, אני חושב שזה כיסוי תחת, מבחינת מי שלא מגיע לישראל. אמנים שלא מגיעים לישראל בגלל פוליטיקה, תעמולה, או שמישהו אחר אמר להם לא לבוא - אני חושב שהם פשוט מפחדים. אין שום טעם להעניש את המעריצים שלך בגלל הפוליטיקאים. הפוליטיקאים יכולים למצוץ לי. אני לא פוליטיקאי. תנגן גיטרה, ואל תגיד לי איך לחיות. פוליטיקאי לא יגיד לי מה לעשות. אני אזרח שומר חוק. שאלו אותי אם לא לבוא או כן לבוא לישראל. אני אומר שמוזיקאי שמנסה לארגן לעצמו תירוצים למה הוא לא בא - שיגיד את האמת, שהוא מפחד להגיע אליכם. אם אתה רוצה לנגן מוזיקה עבור כסף או פוליטיקה, אתה מיד שם את האמנות במקום השני. ואני רוצה לנגן לקהל שלי את האמנות שלי".

אין תמונה
"יש לנו חיבור מיוחד עם הקהל הישראלי. אנחנו מתאמצים להגיע כי זה חשוב לנו". מגהדת'

-אתם מגיעים בפעם החמישית. יש לכם קשר מיוחד עם הקהל המקומי.
"כן זה נכון. יש לנו קשר מעולה עם ישראל. זו ארץ יפהפיה ואנחנו אוהבים את היופי וההיסטוריה שלה. אני זוכר שנסעתי לנהר הירדן, ניהנתי מהמים המרעננים, והיה מדהים. מעל להכל, האנשים בישראל נהדרים, יצרנו איתם חיבור והיום הם חברים שלנו. אנחנו מופיעים כבר שנים מסביב לעולם ותמיד אוהבים לבוא אליכם. הגעתי אליכם בהתחלה לבד, ואחר כך גם הבאתי את המשפחה שלי איתי. כי המקום יפה, התרבות טובה, האוכל טעים והמשפחה נהנתה. כשאתה צופה בחדשות אתה חושב שכל המדינה היא כמו בחדשות, ואתה יודע שהיא לא. אני כבר אמרתי שאם מאמריקה היו מראים רק את הפשע והכנופיות בשכונות של לוס אנג'לס ושיקאגו, כולם היו חושבים שאמריקה היא מקום נוראי. לכל מדינה יש מקומות מסוכנים, זה טבע האדם".

"הכי הכי אני אוהב את המעריצים שלנו בישראל. יש לנו מעריצים בכל מקום בעולם, אני חושב שהצלחנו כבר מזמן לחצות את גבולות השפה, אבל בישראל זה טירוף. אני מודה שיש בעיה, ישראל היא 'חור' ולהגיע אליה קשה. עבורנו זו הקרבה, כי מסביבה אין עוד טריטוריות נוחות להופיע בהן. אבל אני ממש אוהב את זה, כי באמת מקום מקסים והאנשים נפלאים".

-רשימת השירים להופעה בישראל כבר מוכנה?
"עם יד על הלב - אנחנו נדע כשנגיע אליכם, לפי אורך ההופעה. נראה אם ננגן שעה וחצי או יותר. בתקופה האחרונה בהופעות בפסטיבלים ניגנו 60 דקות או 55 דקות, גם כשהיינו 'הד-ליינרים', כי ככה זה בפסטיבל. אני רוצה לתת אצלכם סט גדול, 90 דקות לפחות, והדרנים. נראה גם מה שהמפיק המקומי יגיד לנו ויבקש מאיתנו. בעיקרון, אני רוצה לתת את כל הלהיטים והשירים הגדולים, לתת לאנשים שעתיים של כיף, קצת לברוח מהמציאות. לבוא עם חברים או עם בת הזוג, לשתות בירה וליהנות. זה מה שמצפה לכם".

מגאדת' דייב מאסטיין (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
"הגעתי אליכם בהתחלה לבד, ואחר כך גם הבאתי את המשפחה שלי איתי" | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL