דה פיידינג בהופעה (צילום: נועה מגר)
להקה מבטיחה שגם מקיימת. The Fading במופע החימום | צילום: נועה מגר

למרות מבול ההופעות שמגיע לארץ התמלא אתמול הבארבי התל אביבה עד אפס מקום במאות רבות של מטאליסטים, שבאו להשתתף בפלישת הויקינגים על תל אביב. להקת אנסיפרום נתנה הופעה מטורפת, חמה ומיוזעת, בחימומם של בכירי המטאל הישראלים "The Fading", שחשפו שיר חדש. כל זאת עם עין פוזלת להודעה רשמית על הופעה של ענקית הדום-גות' מטאל "טריסטניה" בארץ ב-21 בינואר בתל אביב (ראו פירוט בסוף האיטם).

The Fading אוהבים אותנו

לא פעם אחת ולא פעמיים נכתב על "The Fading" שהם אחת הלהקות הטובות והמבטיחות בארץ, והערב הם מוכיחים טענה זו פעם נוספת. לבושים בגופיות שחורות והרבה מצב רוח טוב עולים חברי "דה פיידינג" לחמם את הבארבי עד לרתיחה מול מאות המטאליסטים שכבר הצטופפו בקהל.

דה פיידינג הופעה (צילום: נועה מגר)
חשפו שיר חדש ויוצאים למיני-טור עם "דה רוטד". The Fading במופע הפותח בבארבי | צילום: נועה מגר

כמה שירים לתוך מופע החימום מגיב אילייה הסולן מגיב לצעקות מלמטה: "אנחנו אוהבים אתכם!", ומכריז על חשיפה ראשונה של שיר כל כך חדש שאפילו שם אין לו, עם ביט מהיר ושובר, שמזכיר את התקופה היפה של "אין פליימס", רק יותר טראשי כמו שאלייה וחבריו ב-"The Fading" יודעים שאנחנו אוהבים.

בחירת השירים שלהם היתה מוצלחת ואחד מהם היה "סין קולקטור", לו צילמה הלהקה קליפ לאחרונה. "דה פיידינג" סוגרים עם השיר שסוגר את אלבומם ""Age Of Phobia" וכל הבארבי מתחיל לקפוץ באוויר, כולל דפיקות ראשים ואנשים שמתעופפים מצד אחד לשני בפוגו-שטח אש אמיתי. איליה מודה שוב לקהל ומזמין את כולם לבוא לאות אותם במיני-טור עם להקת "דה רוטד" הבריטית בתל אביב ירושלים וחיפה ב-16-18 בדצמבר.

Ensiferum מתים עלינו

לצלילי אינטרו שנשמע כאילו יצא מהסרט "לב אמיץ" עולים הויקינגים הפינים בזה אחר זה לבמה, לבושים בחצאיות קילט ואיפור פוטבול שחור מתחת לעיניים, מוכנים לקרב לקול תרועות צבא הבארבי, שמריע באגרופים שלופים באויר. רגע גדול שצריך לצלם ולנצור.

הופעה בת-זונה

"אנסיפרום", שעשו את כל הדרך מפילנד, מורידים חולצות, חושפים כרסי בירה קטנות, ונותנים הופעה בת-זונה, שלאורכה צועק הקהל בהתרגשות את פזמוני השירים. "ממש טוב להיות פה בפעם הראשונה", מצהיר הסולן פטרי לינדרוס לפני ביצוע השיר "Battle song".

אנסיפרום הופעה 7 (צילום: נועה מגר)
פרגון אדיר מהקהל. אנסיפרום הפינית בהופעה בבארבי תל אביב | צילום: נועה מגר

מה שמייחד את מוזיקת הפולק-מטאל ובמיוחד את אינספרום זה הריפים המלודיים השמחים, שמשתלבים באופן מושלם עם הדיסטורשן והדאבל-באס ויוצרים שילוב מדהים של סאונד מלא ועשיר, למרות שלפעמים האובר-מלודיות נותנות הרגשה של מטאל פוגש את סדרות הילדים "היער הירוק" או "טאו טאו".

מטאל פוגש את "היער הירוק" או "טאו טאו"

לאחר סדרת ביצועים מצויינים והופעה מכל הלב מודים חברי "אנסיפרום" לקהל בעברית ואנגלית ויורדים. האלפייה במקום מגיבה בצרחות ולא נותנת להם זמן אפילו לנגב את הזיעה מהפנים. "אתם מטורפים! בטוחים שאתם רוצים עוד? גודאמט!", צועק לינדרוס בעלייה להדרן. התשובה ברורה, ההפצצה נמשכת, ואחרי עוד שני שירים מתחיל הבסיסט סאמי הינקה לנגן את " I Just Called To Say I Love You" של סטיבי וונדר, שמעלה צחוקים רבים בקהל. "זה הכי מטאל!, הא?", צועק לינדרוס בהומור אופייני.

אנסיפרום הופעה 5 (צילום: נועה מגר)
הופכים את הבארבי למעגל פוגו אחד גדול, מהבמה עד הבר. אנסיפרום | צילום: נועה מגר

ועכשיו באמת השיר האחרון "IRON", שבו הבארבי הופך למעגל פוגו אחד גדול, מהבמה ועד הבר, אף אחד לא נשאר אדיש להמנוני הויקינגים. הגיטריסט מקנח סופית עם סולו מאחורי הראש, שמתקדם לקצב אש של תיפוף משוגע. לינדרוס מסכם: "תודה רבה, נתראה שוב בקרוב תל אביב זה מקום אדיר". והבסיסט הינקה מוסיף: "זה היה כבוד אדיר תודה רבה".

הקהל ניצח

עם כל הכבוד ללהקה הסימפטת מהלסינקי, את השואו הכי גדול נתן הלילה דווקא הקהל. כבר כמה  הופעות שאני נדהם מקהל המטאל בארץ בתמיכה, בהשתוללויות ובפרגון לאמנים מחו"ל. אני מרגיש גאה להיות חלק מהקהל הזה, שמגיע בהמוניו למרות ריבוי ההופעות ובא לתמוך וליהנות לא רק משמות ענקיים כמו אוזי אוסבורן אלא גם מלהקות נישה.

והתוצאה לא מאחרת לבוא. אנחנו שומעים מעוד ועוד להקות אירופאיות ובכלל שהם מתים לחזור ולנגן בארץ, שישראל הפכה להיות ה-הופעה המצופה ביותר בטור. הקרדיט הזה מגיע לכל אחד (ואחת) מלובשי השחורים שבא להצביע ברגליים ולהוכיח שסצנת המטאל בארץ חזקה מאי פעם.

אנסיפרום הופעה 10 (צילום: נועה מגר)
סולו מאחורי הראש בסיום שמשאיר טעם של עוד. אנסיפרום בהופעה בבארבי | צילום: נועה מגר

טריסטניה באים

אין תמונה
הדבר הבא כבר בדרך. טריסטניה נוחתים בינואר

ישי שוורץ, המפיק שהביא לארץ את אינסיפרום הודיע אמש שהוא מביא לארץ היישר מנורבגיה את  "טריסטניה", להופעה יחידה ב-21 בינואר בבארבי. "טריסטניה" נחשבת לאחת הלהקות דום-גות' מטאל הגדולות בעולם ומאופיינת בשירה נשית אופראית עדינה בשילוב עם שירה גברית עמוקה מלאה ברגש.

אלבומי הלהקה " World of glassd" ו-"Beyond the veil" הביאו את הלהקה לדרגה גבוהה של הצלחה והיא מגיעה לארץ לקידום אלבומה האחרון "Rubicon". אז נתראה ב"דילינג'ר אסקייפ פלאן" ואחר כך ב"טריסטיניה". סאלאמת.

>> גרג פוציאטו מדילינג'ר אסקייפ פלאן מבטיח "להרוג את עצמו" על הבמה בארץ