לפני שבוע, כשהתחילו החזרות על בימת האירוויזיון, להקת Måneskin (מונסקין) עם שירם Zitti E buoni טיפסו במהירות לראש טבלת ההימורים ופתחו פער עצום מצרפת ומלטה הפייבוריטיות עד אותו רגע, וכפי שהתחזיות צפו הם זכו במקום הראשון והביאו את האירוויזיון בפעם השלישית לאיטליה.

זאת הפעם השנייה בתולדות התחרות שזוכה שיר רוק אחרי הניצחון של המפלצות מפינלנד בשנת 2006. אין ספק שהזכייה הזאת טובה לתחרות עם שיר עדכני ומלא תעוזה שבהחלט מוכיח שהאירוויזיון נשאר רלוונטי. מאוד משמח שיש גם טעם של פעם והשיר בוצע בשפת המקור ולא באנגלית.

הלהקה האיטלקית מורכבת מארבעה חברים: דמיאנו דייוויד (סולן), ויקטוריה דה אנג'ליס (בס), תומאס ראגי (גיטרה) ואיתן טורקיו (תופים), והיא הגיעה למקום השני בעונה ה-11 של "X Factor" במקומית בשנת 2017, וב-7 במרץ 2021 הלהקה זכתה בקדם האיטלקי עם השיר שכל אירופה התאהבה בו.

בתרגום חופשי השיר נקרא "סתום ת'פה ותשתוק" ומדבר על התסכול והבדידות שגרם נגיף הקורונה: "אנשים מוזרים כמו סוחרי סמים, הייתי נעול בסגר יותר מידי לילות, עכשיו אני בועט בדלתות ואביט למעלה", הם שרים שם, וזה המקום להזכיר שאיטליה זכתה לראשונה בשנת 1964 עם הקלאסיקה Non Ho L'étà (אני צעירה) בביצוע ג'יגליולה צ׳ינקווטי וב-1990 עם Insieme (ביחד) בביצוע טוטו קוטוניו.

עדן שלנו, שעלתה לחצי הגמר למרות שהסיכויים לא היו לטובתה, מסכמת תקופה משוגעת לחלוטין מבחינתה שהתחילה עם זכייה ב"כוכב הבא", בחירת שיר, ביטול האירוע בגלל נגיף הקורונה ודחייתו בשנה, בחירת שיר חדש, ומבצע "שומר החומות" שהחל כמה ימים לפני שהמריאה להולנד. למרות כל אלה היא יכולה לסכם את האירוויזיון עם חיוך בעיקר אחרי ששברה שיא בלתי נשכח שהפך לשיחה בכל אירופה. אגב, מיד בסיום הגמר נודע כי באירוע חצי הגמר הראשון עדן סיימה במקום ה-5 והמכובד.

View this post on Instagram

A post shared by Eden Alene (@eden_alene)

"אני מודה על הזכות הענקית שנפלה בחלקי לייצג את מדינת ישראל בתחרות האירויזיון. למרות הזמנים הלא פשוטים,  והתקופה המורכבת שהמדינה עוברת, הלחצים, המחשבות, המתחים ורגעי האושר, זו הייתה חוויה של פעם בחיים עבורי", סיפרה עדן מיד אחרי סיום הגמר. "אני מרגישה שנתתי את כל הלב והנשמה כאן על הבמה ויחד עם צוות הרקדנים המופלא נתנו את הכל להביא כבוד למדינה . אני מודה לעם ישראל שתמך, חיבק, חיזק ופירגן ולכל הצוות הנהדר שליווה אותי לאורך כל השנתיים האחרונות עד לרגע זה, כל העבודה הקשה הזמן וההשקעה שלכם אינה מובנת מאליו. תודה לכולם".

נתראה בשנה הבאה ברומא!