ארז ברזוליק (צילום: זיו שדה)
ארז ברזוליק | צילום: זיו שדה

שלום לכולם. בזמן האחרון פונים אלי הרבה חבר'ה צעירים ומוכשרים עם שאלות יפות ונכונות לגבי כתיבת שירים, שיתופי פעולה עם אמנים ובכלל, החלטתי לרכז כמה מהשאלות והתשובות בסדנה מיוחדת. הפעם נעסוק בשני נושאים חשובים: איך כותבים מילים למנגינה קיימת, ואיך פוגשים זמרים ונותנים להם שירים.

איך כותבים מילים למנגינה קיימת

במסגרת עבודתי עם מוזיקאים על אלבום שלם לעיתים קרובות אני מקבל לחן שעליו עלי לכתוב את המילים. יש כאלו שיאמרו שזו מלאכה לא קלה לפזמונאי כי עליו להתאים את כל מה שיש לו לומר לתוך מנגינה מבלי יכולת לזוז שמאלה
או ימינה, אני לעומת זאת שמח  על ההזדמנות להקשיב למנגינה ולגלות בין הצלילים ובתוך המקצב על מה השיר "רוצה לדבר". האם הוא שיר אהבה? או אולי שיר געגועים הביתה או בכלל שיר על קרקס שמציג על הירח, הכל נמצא בתוך המנגינה צריך להאזין ולדמיין.

בין השירים שהגיעו אלי כמנגינות קסומות שמחפשות מילים היו השירים "עד סוף אפריל" של קורין אלאל, השיר "שיר מקומי" של רמי קלינשטיין ואפילו השיר "זורמים" של שרית חדד, ועוד רבים ויפים. לכותבים הצעירים שרוצים להתאמן בכתיבה על מנגינה, אני מציע לקחת לחן שמוכר להם ובלי להתעצל ,לכתוב לו מילים חדשות לחלוטין.
 

איך פוגשים זמרים ונותנים להם שירים

על השאלה הזו התבקשתי לענות פעמים רבות ובכל פעם אני נזכר בכל הפגישות הראשונות שהיו לי עם אמנים נפלאים, שאיתם יצרתי שירים רבים. את דנה ברגר פגשתי בדירה עם תקרה נמוכה בקומה האחרונה של בנין ברח' פיירברג בתל אביב. שם היא השמיעה לי על גיטרה את הלחנים היפים של האלבום "עד הקצה" (שבטח עוד נדבר עליו בהמשך). את קורין אלאל פגשתי ליד בנין אקו"ם הישן בשד' רוטשילד והצעתי ללוות אותה עד ל"צוותא" ובדרך דיברנו על אדריכלות ועל שירים, אבל למרות שנשארנו בקשר חברי, לקח לנו עוד עשור כדי להתחיל לכתוב ביחד.

את תמיר חיטמן פגשתי בפריז ממש ליד המזרקות של hotel de ville ברח' ריבולי ואילו את אחיו המוכשר אוהד פגשתי ברמת גן ואפילו הערתי אותו משינה. את רמי קלינשטיין פגשתי בבית קפה ביהודה מכבי וממש באותו המקום נפגשתי לראשונה עם שרון חזיז. את ירמי קפלן פגשתי יחד עם יהודה עדר במשרדי הד ארצי באור יהודה, את אלונה דניאל אהובתי פגשתי באולפני רולי ואת שרית חדד פגשתי באולפן של אייל קצב.

לכו להופעות, תנו להם דפים ביד

אין תמונה
טרמפ מפירנצה לרומא. מירי מסיקה

עם מירי מסיקה נפגשתי לראשונה רק אחרי שיצא אלבום הבכורה המופתי שלה עם השיר שכתבתי לה "שני כוכבים" ועוד לפני שיצא הפסקול של הסרט "שלוש אמהות" בו שיתפנו פעולה, תפסתי איתה ועם אורי טרמפ מפירנצה לרומא. את אמיר פיי גוטמן,עדי כהן, יהודה עדר, טל שגב, יאיר זיו ובטח עוד כמה ששכחתי כרגע פגשתי ליד הפסנתר אצלי בבית.

מאיר אריאל כתב פעם: "גם תור לכרטיסים יכול להיות" ואני אומר: צאו להופעות, לכו אל מאחורי הקלעים ותנו את שיריכם המודפסים לזמרים ולמלחינים. נסו להעביר אליהם יצירות בהתכתבות בין אם דרך הפייסבוק, המייספייס והאתרים האישיים שלהם. ואפילו תנסו לפנות למנהלים שלהם. בדרך כלל ניתן להשיג את שמות המנהלים, חברת התקליטים או מייצגי האמן בחיפוש פשוט ברשת או בעטיפת הדיסק שלהם.

>> אייל אבן צור בוידיאו מהופעה: "גרה ממול"