אם אלבום הבכורה היפה והכפול של צח דרורי נשמע לכם כמו סוג של מסע מוזיקלי רוחני אתם לא טועים. דרורי (32) הגיע ממצפה רמון שם חי מספר שנים היישר אל "לב המאפליה" כפי שהוא מכנה זאת. "הגעתי מהניתוק והשקט של המדבר, השלווה והמקום נטול התאוות לעיר הגדולה לבדוק אם החוקים הפנימיים שהחלטתי שאני חי לפיהם נבחנים בזמן אמת", מספר דרורי.

"הטירונות הייתה כל השנים הבוגרות שלי עם עצמי ושירות הקבע זה החיים בתל אביב. המלחמה קשה כי יש כל כך הרבה הסחות דעת ואני מרגיש כמו במבוך, מחפש את הדרך לנשום. החוקים שבאתי איתם לא תואמים לפה. צריך לקחת החלטות ולהמיר חוקים בזמן אמת. התחושה היא שהזמן פה הוא מסוג אחר".

-ומה הכי קשה?
" שהכל פה טריוויאלי ומותר. כולם סחבקים אחד של השני ומצד שני אין בכלל אמון אמיתי. אני זוכר את הנעורים שלי ומתגעגע אליהם .זה לא היה ככה. יש פה התנוונות פנימית של כמעט כולנו שמפחידה אותי מאוד".

"ערוץ 2 אחראי לניוון של כולנו"

-מה ההסבר שלך לכל זה?
"אולי ככה זה אמור לקרות. אבל אם לחפש גורם אשם, אז ערוץ 2. אולי זה האתר הכי לא נכון להגיד בו את זה, אבל דווקא בגלל זה. יש נזק שנעשה פה, ששום דבר כבר לא יפצה על זה. זה אבוד. עזרנו לזה להיות מה שזה. אין מלך שישלוט על מה שיצא משליטה. אין שר או ועדת תרבות או מועצת חינוך או סתם אוסף אנשים ראויים שמפקח על הדבר הזה כי גם הראויים התנוונו".

-זה נכון גם לגבי כוכב נולד?
"מצד אחד הגרעין האמיתי שם הוא מלח הארץ, אנשים שהולכים עם האמת שלהם ונותנים את כל כולם. מצד שני יש את המדיה מול אותם החלומות של האנשים וזה חייב לבוא בסתירה. המכונה של החלומות נפגשת עם החלומות והחלומות מנצחים רק בשלבים הראשונים. מאז העונה הראשונה אפשר לשנות את השם ל: "בואו לראות איך השופטים משפילים דורסים ומביכים משתתפים בדרכם לפיצוץ החלום להיות כוכב נולד", והסיבה שזה עצוב בגללה היא שאנשים צוחקים מהרמיסה הזו של המשתתפים, אנשים רוצים דם, אנשים רוצים טרף, אנשים מתחזקים כשאחרים מוחלשים.לפחות מוכרים לנו את זה ככה ולפעמים אנחנו משתכנעים".

"לעולם לא הייתי מעז ללכת לכוכב נולד"

-אז כוכב נולד לא היו מצליחים לגייס אותך.
"לעולם לא הייתי מעיז ללכת לכוכב נולד. כמות הזמרים המעולים שיש שם באודישנים פשוט עצומה ואני בכלל לא מחשיב את עצמי זמר. מה גם שאני לא מבין את התחרותיות במוזיקה שהיא תחום כל כך אינדיביאולי. איך אפשר לומר מי  טוב יותר ממי? זה נתון לפרשנות. וגם מי החליט מהו הטוב המוחלט? באיזה זכות? כמה נזק מותר לעשות ולכמה אנשים על חשבון הכתרת המלך השנתי?".

באלבום של דרורי משתתפות בין היתר יעל קראוס, דניאלה ספקטור, רות דולורס וייס וגל פרנקל. "שדה חיטה" היה הסינגל הראשון מתוך האלבום, שנשמע רחוק מאוד מהקונבנציה המוכרת. הטקסטים שבו רוחניים ביותר ויחד עם זאת לא מצטרפים לגל האמונה.

"הבנתי שאין דבר כזה להיות חילוני"

דרורי מוסיף: "הבנתי שאין דבר כזה להיות חילוני, כי גם אפיקורסיות היא סוג של אמונה. התובנה הזו הגיעה כשהתחלתי להבין לפני כמה שנים, שיש סדר מוחלט בכל סיטואציה וכוח מביים מאחורי כל שנייה בחיים, יש סדר, יש אמת, יש בורא, יש בעל לבית. אין מילה שתתאר את הכוח וצריך להיות ממש עיוור כדי לא לראות אותו בכל מבט. אני לא דתי במובן של שמירת מצוות, אלא במובן של השתדלות בשמירת כבוד האדם לחברו ובשמירת דרך ארץ".

-קראת לדיסק הראשון "כיוון הרוח" ולשני "הנחל והסלע".
"כיוון הרוח" מורכב משירים שבאו לעזור לי 'לכוון' את עצמי, לכוונן ולשייף מקומות באישיות שלא הייתי מרוצה בהם. 'הנחל והסלע' הוא אוסף השירים שבאים לתאר את דרך המסע הזה של הנסיון לדייק את עצמי".

-איך החלטת לעבור קדימה אחרי שעבדת עם אביתר בנאי, אמדורסקי, סיוון שביט ועוד?
"האלבום בא במפתיע, ממש לא תכננתי. אפשר לומר שנתקלתי בו לפתע ומאז הוא תפס את כל רוחב פס המחשבה שלי. מיהרתי להגיע לקו הסיום בגלל גילי הלא צעיר, אבל למרות החפזון אני שלם בכל פרט בו ולא הייתי משנה אף דבר בו".

ת.ז. צח דרורי

אין תמונה
"השפעות מוזיקליות: נשים, צלילים, מים, אוויר, אדמה, אש, שמש". צח דרורי

מגורים:תל אביב
פרנסה: "בתקופה האחרונה רק ממוזיקה".
השפעות מוזיקליות: "נשים, צלילים, מים, אוויר, אדמה, אש, שמש, אנשים טובים, אנשים רעים, צבעים, ריחות, טעמים, הסטוריה, אקולוגיה, שמחה  ושות', ספרים, כל דבר עם כוונה אנושית בריאה
לנצח את השיטה: "להביט במחר כבר היום, להשתדל לדון לכף זכות, להתגבר על הרצונות הקטנים והמציקים".
אלבום אחרון שקנית: "שפי ישי - 'גבר לא יידבר על כך'. אלבום פצצה".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית: "שפע עצום של כישרונות וסגנונות מוזיקליים ואנשים עקשנים וכנים שלא מתפשרים".
למי בא לך לתת סטירה: "האמת שלא בא לי, אבל אם ממש צריך אז ליגאל עמיר".

צח דרורי ישיק את אלבומו החדש ב-12 ביולי בתאטרון תמונע בתל אביב.