המוזות (צילום: גדי יעקבי)
"אנחנו קיבוץ גלויות של מוצאים והשפעות". המוזות | צילום: גדי יעקבי

אופיר צנחני הוא האח השלישי במשפחת צנחני המזמרת, ממנה יצאו שני אחיו, עירן ותומי, והגיעו לחצי גמר "כוכב נולד 2". אופיר עצמו ניסה את כוחו ב"כוכב נולד 3", אבל לא זכה להיכנס לנבחרת. כיום צנחני הוא הסולן של להקת "המוזות", שמוציאה היום שיר ראשון בשם "מרדף אבוד".

"לא קיבלתי פרסום או פתיחת דלת מטורפת כמו האחים שלי", הוא אומר. "הלכתי לכיוון של חומר מקורי ובדרך הקשה יותר. זה שלא הצלחתי ב'כוכב נולד' נתן לי עוד יותר כוח לעשות את הכל לבד. יש לזה יתרון שזוכרים את האחים, כי זה שם מוכר בארץ ועל זה אני הכי יכול להודות להם בעולם. הם מפרגנים למוזיקה שלי ובאים להופעות. אנחנו גם מופיעים יחד ושרים קאברים בהופעות מכורות לועדי עובדים, אבל בניגוד אליהם אני מתעסק בחומר מקורי, שטבוע בסגנון המוזיקה שאני אוהב ומחובר אליו, והם כבר לא".

הלהקה בה חבר צנחני, "המוזות", הם קיבוץ גלויות של ממש, שמחבר קיבוצניקים עם יוצא חבר העמים וצנחני עצמו שבא מבית תימני. "השילוב הזה של התרבויות שלנו והמנטליות השונה יצרו תוכן מעניין ומהווים עבורנו כור היתוך שבתוכו אנו יוצרים ונהנים מכל רגע", מסביר צנחני. "קובי ומקס הם חברי קיבוץ גת ומביאים את צבע הרטרו הקיבוצי המיוחד והמרענן. עדי המתופף מושפע מהרוק של שנות ה-90', אנטון שעלה באותן שנים לארץ הביא איתו השפעות של רוק מזרח אירופאי. המוזיקה שאני מושפע ממנה הביאה את הנגיעות האתניות ואת סגנון הfאנק רגאיי".

"השיר 'מרדף אבוד' נכתב תוך כמה דקות בטלפון"

-איך התחלתם?
"בפגישה מקרית ביני לבין גדי יעקבי, המנהל והמפיק של ההרכב ("גדי" כמו "עין גדי"). הייתי בדיוק בתקופה של יצירה, יושב שעות בבית כותב ומלחין. היה לי המון מה להוציא וחיפשתי חומרים נוספים כדי ליצור אלבום. קיבלתי מגדי כמה טקסטים והלחנתי אותם תוך חודש, מהתרגשות. בשלב מסוים החלטנו שאנחנו צריכים למצוא נגנים, אז כל אחד הביא את מי שהוא מכיר מהצד שלו והתחלנו לעבוד על החומרים.תוך זמן קצר הבנו שיש פה חיבור מיוחד שנוגע בקונספט שאליו כיוונו. מאז אנחנו עובדים כבר שנתיים ביחד, עם למעלה מ-20 הופעות ועם קהל שרק הולך וגדל".

-איך נכתב הסינגל הראשון שלכם, "מרדף אבוד"?
"תוך כמה דקות, בשיחה טלפונית בין הקלידן שלנו קובי בן ארויה, שהתקשר לגדי עם לחן שהתחיל לעבוד עליו וניגן לו אותו בטלפוןץ משמיעה ראשונה גדי הבין שיש כאן לחן מנצח ובאותו הרגע הוא זרק לו משפט: 'כשאת אומרת לא, אני שומע כן'. השיר נכתב ממש בכמה דקות, המילים שגדי הגיש ישבו על הלחן ממש כמו כפפה ליד".

התחברתם לאייל מזיג מהדורבנים שהפיק מוזיקלית.
"את ההיכרות שלנו עם אייל מזיג אנו חייבים לעדי כהן שהיתה עם אחים שלי ב'כוכב נולד 2'. היא מיד המליצה עליו. אייל הוא מוזיקאי וירטואוז בכל רמ"ח איבריו, שלקח את השיר והפך אותו ליצירת אמנות. העבודה איתו היתה מדהימה וזורמת ואני מאחל לכל אמן בתחילת דרכו לעבוד עם אדם כל כך נח, מבין ומקצועי. אנחנו מאמינים שעוד נעבוד איתו בעתיד הקרוב בזכות החיבור שנוצר בינינו".

המוזות ת.ז.

שמות, גילאים ותפקידים
אופיר צנחני, בן 33, בדרך לרמת-גן, שירה וגיטרה אקוסטית
עדי גהלי, בן 32 , קיבוץ חולדה, תופים
קובי בן ארויה, 26, קיבוץ גת, קלידים, קולות וניהול מוזיקלי
אנטון פלוטקין, 31, תל-אביב, בס
מקס שצ'דרוביצקי, 23, קיבוץ גת, גיטרה חשמלית
גדי יעקבי, 33, רחובות, ניהול, הפקה וייצוג.
השפעות מוזיקליות: "מגוונות - מתי כספי, שלמה גרוניך, זוהר ארגוב, רוק פרוגרסיב, גראנג', ויואלדי, מוזיקה לטינית, מוזיקה אירית, קאנטרי".
לנצח ת'שיטה: "גם להיות אמן ומוזיקאי מצליח ובמקביל לנהל משפחה למופת".
הצלחה מבחינתכם: "להיכנס לליבם ואוזניהם של כמה שיותר אנשים בארץ ומחוצה לה, ושתוך כדי חברי הלהקה יוכלו להמשיך לנהל את חיי המשפחה שלהם".
מהיום בעוד 10 שנים: "חלק בלתי נפרד מהפסיפס המוזיקלי בארץ. אנחנו רוצים לראות את עצמינו משלבים ידיים בתעשייה עם אמנים מהשורה והכי חשוב שכל אחד מחברי 'המוזות' יגיע להגשמה עצמית בתור אדם ובתור אמן".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית: "היציאה מתבניות ויצירת מוזיקה מגוונת שמדברת לכל הפלחים".
אלבום אחרון שקנית: "מוש בן ארי ועידן רייכל, שהם פשוט יוצרים מעולים".
למי בא לכם לתת סטירה: "לכל כך הרבה אנשים בארץ ששכחו מאיפה הם התחילו, וששכחו לפרגן ליצירות של מוזיקאים. אבל אנחנו לא אלימים".

המוזות ישיקו את הסינגל "מרדף אבוד" בבארבי תל אביב ב- 8 ביולי.