מייז maze 1 (צילום: יוסי גנון)
בא לנו עליכם. MAZE | צילום: יוסי גנון

"אפטר בסדינים" התחיל בכלל כשיר באנגלית. נתנו למאור קגן לשמוע את הלחן והוא זרם עליו וכתב מילים בעברית. החלטנו ללכת על זה. ההקלטה נעשתה תוך יומיים ושחררנו אותו. לא ציפינו שהוא יהיה כזה בום היסטרי". את הדברים האלו מספר טל קרמן, מפיק, מעבד מלחין וכותב בהרכב Maze.

"אפטר בסדינים" ("בא לך בא לך עלי)" הוא להיט הפריצה הגדולה של Maze, שנחשב ללהיט המועדונים, החתונות והסלולר של קיץ 2009, וקיבל אלבום זהב על למעלה ממאה אלף הורדות בסלולר. למרות זאת חברי ההרכב לא ציפו לתגובות שעורר השיר. 

"ממש לא ציפינו להיסטריה כזו. השיר הגיע למעל 100,000 צפיות ביו טיוב ומאה אלף הורדות בסלולר ונשמע בכל תחנות הרדיו תוך שבוע ימים מהשחרור. הצלחנו להגיע גם לקהל הצעיר וגם לקהל המבוגר, כולם בלי יוצא מן הכלל שרים את השיר. גם החיילים אימצו אותו בחום. יש לשיר כל מיני משמעויות עם האפטר כמו זה שחיילים מתגעגעים לחברה שלהם.

"כבוד גדול שהשמיעו את 'אפטר בסדינים' ב'אח הגדול'"

-השיר הושמע גם ב"אח הגדול". גאווה?
"'האח הגדול' התכנית נתנה לשיר עוד תנופה אבל הוא היה קיים כבר קודם. הדיירים שנכנסו לבית הכירו את השיר ושרו אותו. אביב בתחילת העונה צעק את מילות השיר. זה כבוד גדול בייחוד כשהשמיעו את השיר במסיבת סילבסטר ובשידור המרכזי".

מייז 2 maze (צילום: יוסי גנון)
קרית מוצקין נותנים בראש. MAZE | צילום: יוסי גנון

-אתם לא חושבים שמילים נוסח "חם לך על כל הגזרה" מעודדות שוביניזם?
לא כיוונו למקום פוגע. זה משהו כללי שלא מכון לכיוון שוביניסטי. שמענו את השיר כמה פעמים והדבר שעלה לנו בראש היה קיץ. מה יותר קיצי מבריכה, בחורות יפות וים? מה אין שירים במזרחית שאומרים 'בואי תנשקי אותי'? 'חם לך על הגזרה' זה לא כזה נורא... זו אפילו נאמר בשפה יפה".

"פתחנו נישה משלנו במוזיקה והיא די ייחודית לנו"

-איך התחלתם?
"מאז שאני ורועי היינו ילדים תמיד התעניינו במוזיקה. לאחר מכן התחלנו לתקלט במסיבות קטנות בקריות ואחר כך בכל המועדונים באזור. החלטנו להתחיל ליצור מוזיקה לבד ובנינו אולפן, מאור קגן שהוא גם חבר טוב שלנו וכיום גם חבר בהרכב, המליץ לנו על זמרת שלמדה איתו בשכבה וככה פגשנו את ליטל אברגי'ל, אחרי כמה ניסויים מוצלחים יצאנו עם השיר הראשון "Stop", שזכה לתגובות טובות מהשטח והחלטנו לזרום ולהמשיך ואת השיר הבא כבר שיחררנו כהרכב".

-אתם מוציאים עכשיו סינגל חדש, "נוגעת בי".
"מדובר בדואט בין ליטל אברג'יל ובין מאור קגן. אחרי 'אפטור בסדינים' רצינו להוציא עוד שיר בסגנון דומה. לקחנו את הרגש שליטל משדרת ואת הפלפל של מאור. יצא דואט מדהים, שמסתמן כלהיט הבא".

-מציגים אתכם כפורצי דרך בדאנס בארץ. מה עם הנרי וניקה, חובבי ציון, KNOB?
"דאנס בסגנון שלנו, כלומר האוס ואלקטרו בעברית עם נגיעה קטנה של מזרחית לא הרבה עשו, אם בכלל. אני חושב שפתחנו נישה משלנו במוזיקה והיא די ייחודית לנו. 'רוצה בנות' הוא קטע גאוני אבל הסגנון שלו הוא יורו- האוס וזה לא לחן מקורי. השיר שלנו מקורי לגמרי".

"בז'אנר המזרחי אם ניכנס לעומק של המילים לא נמצא יותר מידי"

-נראה שהמילים אצלכם פחות חשובות מהצליל העדכני.
"יש הרבה שירים שהצליחו בז'אנר המזרחי שאם ניכנס לעומק של המילים לא נמצא יותר מידי. הלחן שלנו חשוב והמילים הן תוספת יפה. לגבי הצליל, אנחנו חייבים להיות קשובים לקהל ולמה שהולך היום במוזיקה. לא נלך נגד הזרם ונוציא שיר רוק. אנחנו מנסים לעשות את המיינסטרים ולהסתובב שם.

-מהו הסיפור הכי מדהים שקרה לכם בהופעה?
"זו הייתה ההופעה הראשונה שלנו לנוער בת"א וכשסיימנו את השיר האחרון בהופעה (אפטר בסדינים) הקהל לא נתן לנו לרדת מהבמה וכ 800 בני נוער צעקו לנו "עוד הפעם", למרות שכבר פירקנו חלק מהציוד החלטנו שאנחנו מרכיבים בחזרה ועולים להדרן".

-הופעתם באירוע חברה של תנובה- אתם בעד חלב?
"חלב זה חובה. למרות שרועי אלרגי לחלב".

מייז 3 maze (צילום: יוסי גנון)
"רוצים להמשיך לפרק במות בכל הארץ". MAZE | צילום: יוסי גנון

ת.ז. MAZE

חברי ההרכב: טל קרמן - 27 מפיק, מעבד מלחין וכותב. רועי ימין - 25 מפיק, מעבד מלחין וכותב. ליטל אברג'יל 24 זמרת וכותבת. מאור קגן – 25 זמר , כותב ומלחין.
מגורים: "כולנו מקרית מוצקין"
פרנסה: "במוזיקה".
מאיפה השם: "MAZE זה מבוך וכאן שבחרנו את השם מאחר וכל אחד מאיתנו בא ממקום אחר בתחום המוזיקה".
השפעות: "אנחנו מושפעים מכל מיני סגנונות שונים כמו האוס והקלאב האוס, אלקטרו. גם מאזינים למוזיקת פופ ודאנס ואפילו למוסיקה ים תיכונית ומנסים לעשות את השילוב הנכון ביניהם כדי ליצור את הלהיט האולטימטיבי".
לנצח ת'שיטה: "לדעתנו אין שיטה, אם הייתה שיטה כולם היו נשמעים אותו הדבר. מה שמיוחד זה שכל אחד יוצר את המוזיקה שלו ומנצח בשיטה שלו אנחנו מפרגנים לכל היוצרים הישראלים!".
הצלחה מבחינתכם: "היא הגיעה באפטר בסדינים'".
10 שנים מהיום: "עדיין מפרקים את ארץ בהופעות כי אין על הקהל הישראלי וכמובן כובשים גם את חו"ל!".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות: "נכנסו הרבה יוצרים ישראלים חדשים והקהל פתוח לעוד סגנונות"
דיסק אחרון שקניתם / הכנסתם לאייפוד: "HITS 2010".
למי הכי הייתם רוצים לתת סטירה: יש כמה.. אבל יש לנו מנהלת (ריקי גבסו) שנותנת סטירות בשבילנו. אנחנו נמנעים מלתת אותן".

הופעה קרובה של MAZE  תתקיים ב-29 בינואר ב"ביט" בחיפה.