צליל קליפי פרומו (צילום: תום מרשק)
"אני גרה עם המנהל המוזיקלי שלי אבל אנחנו לא זוג". צליל קליפי | צילום: תום מרשק

השנה האחרונה במוזיקה הים תיכונית התאפיינה בגל של זמרות חדשות. שני יצהרי ואתי ביטון הן שתיים מהן, ובימים אלה מצטרפת אליהן חברתן הטובה ביותר, הזמרת והיוצרת צליל קליפי, שהוציאה לאחרונה את שירה השלישי "כל הבנות" (מילים: עופר חיימוביץ' לחן: אורי אבני). קדמו לו הסינגלים "לא מזיז לך"  ו"תפקח את העיניים", אותם כתבה והלחינה בעצמה. מאחוריה עומד המנהל האישי אלון שמעון, דודו של הראל סקעת, שבעבר ניהל את סקעת ואת הזמרת מאיה בוסקילה וכיום מנהל את נאור אלבז.

כמו בוסקילה גם קליפי ניחנה בקול עמוק ובכריזמה מתפרצת, משדרת חושניות, נשיות ובגרות. הדיבור שלה מהיר, שוטף, היא לא עוצרת, מאוד אסרטיבית. היא בת 22 (לפני חודש), ילידת מושב ניר יפה שבאיזור עמק יזרעאל. היא בת למשפחה ממוצעת - אבא פנסיונר, שוטר לשעבר ואם עקרת בית. יש לה אח אחד בן 19 שמשרת בגולני. קליפי עצמה שרתה בלהקה הצבאית "פיקוד מזרח". בטירונות פגשה את שני יצהרי ואתי ביטון ומאז הן "חברות הכי טובות", שמתראות כמעט מידי יום ואוהבות לבלות יחד, בפרט במסעדות.

-צליל, את לא נראית בת 22.
"מגיל קטן תמיד הוסיפו לי כמה שנים. בגיל 16 אמרו 20, בגיל 20 אמרו 25 והיום נותנים לי 27, גרושה עם ילדים. אולי בגלל שאני בן אדם בשל. אני יודעת מה אני רוצה מעצמי מהחיים ומהעולם ואני מקרינה את זה".

"אני לא חושבת שאני כוסית-על וזו לא המטרה שלי"

-מה את רוצה?
"לעשות מוזיקה. כל מה שיגיע מסביב לזה זה מזל וברכה ומה שייפתח לי. אני שואפת לעשות את מה שאני אוהבת ושזה יהיה העיקר בחיים שלי. זה הדבר הבולט שאני שמה בו את כל האנרגיות".

-איפה את גרה כיום?
"בנס ציונה. שנה לקח לי למצוא דירה. אני גרה שותף שהוא המנהל המוזיקלי שלי, שניר מרקוס, מקיבוץ מזרע. עוד כשהיינו גרים בצפון חיברו בינינו כי היינו מוזיקאים והתחלנו להיפגש ולעשות סקיצות. אנחנו חברים הכי טובים ולא זוג, אז החלטנו לעבור יחד ואנחנו גרים ככה שלוש שנים. אנחנו יותר מדי ידידים בשביל להיות זוג ומהתחלה זה היה מובן. הוא לא שם עלי ולא רוצה אותי וגם אני לא עליו".

-את דווקא נראית בחורה נאה.
"יש לי ביטחון עצמי אבל אני לא חושבת שאני כוסית-על וזו לא המטרה שלי. אני לא מחפשת לדגמן ולא מחכה לקמפיין מחברה. מבחינתי המראה זה דבר שולי. יש זמרים ענקיים במדינה שהמראה שלהם זה לא מה שעשה אותם. לא כולם יפים כמו משה פרץ או הראל סקעת. מבחינתי יופי זה לא קטע. גברים שאני בוחרת זה לא לפי מראה אלא לפי אישיות. אני יכולה להתאהב בגבר שהוא לא שיא היופי ולעומת זאת יכול להיות שגבר יפה יפתח את הפה ולא אתלהב. כרגע אין לי חבר. מתי שיגיע הבן אדם הנכון אני מאמינה שאודיע לך".

אין תמונה
"אנחנו חולות על מסעדות, אוכלות פסטה ואחרי זה בוכות". צליל קליפי, שני יצהרי ואתי ביטון

-גם שני יצהרי ואתי ביטון, החברות שלך, אמרו את אותו דבר.
"זה ממש נכון. שלושתנו מאוד עסוקות במטרה ולפעמים זה בא על חשבון דברים אחרים".

-אולי תעשו שלישייה מוזיקלית.
"בנות יעקב או חמסה? אולי נעשה חמישיה עם שרית אביטן ומורן מזור. עדן אמזלג תהיה המפיקה המוזיקלית".

"אני רוצה לרשת את מרגול. אני מאוהבת בה"

מרגול, עטיפת סינגל (צילום: משה שי לפלאש 90)
"אני מאוהבת במרגול. היא מביאה המון כוח, נוכחות וכריזמה". מרגול | צילום: משה שי לפלאש 90

-וככה לג'ולייטה ושרית חדד תהיה פחות תחרות.
"אני לא מתמודדת עם שרית חדד. אני רוצה לרשת את מרגול. אני מאוהבת בה. היא מודל לחיקוי מאוד בולט אצלי. מרגול היא זמרת שאני מאוד אוהבת מה שהיא מביאה מבחינה ווקאלית, המון כוח, והנוכחות, הכריזמה, לא ניתן להוריד ממנה עיניים. יש לה פה אישיות ו'סיי' ואני חולה על זה. אני יודעת שהיא בתקופה בעייתית עכשיו ועדיין אני מאוהבת בה".

-ועכשיו תגידי שאת ממש לא בתחרות עם החברות שלך, אתי ושני.
"זה קלישאה אבל אין תחרות ואנחנו החברות הכי טובות. אני מפרגנת להן ואנחנו לא מרגישות את זה. כל אחת, ההתקדמות שלה בקצב שלה ואנחנו שואלות ומתייעצות ומתעדכנות, במובן הכי חיובי בעולם. אם יבחרו אחת מאיתנו לתוכנית טלוויזיה זה מדהים, אין לי בעיה להצטרף ולהביא לה מים. יש מקום לכולן. יראיינו יום אחת אותי, או את השנייה או את השלישית. אני לא חושבת שמישהי באה על חשבון השנייה ממש לא".

"שני ואתי יש להן גוף פצצה, אני קצת יותר מלאה"

-זה הזמן לספר את כל הסודות שלהן.
"אנחנו חולות אוכל ומבלות בהמון מסעדות, של כל סוגי האוכל. מה שאפשר להזמין - יאללה בללה. המחלה שלנו זה פסטות וגם לבכות אחרי זה על מה שאכלנו ולבכות שלא נלך יותר בחיים למסעדה ולמחרת אנחנו הולכות שוב. שני ואתי יש להן גוף פצצה, אני קצת יותר מלאה, אבל אני עובדת על זה".

צליל קליפי פרומו (צילום: תום מרשק)
"תמסור למירי מסיקה וקרן פלס שהן מוזמנות לארוחת ערב אצלנו, עלי". צליל קליפי | צילום: תום מרשק

-זה מתחיל להישמע כמו הגרסה המזרחית של מירי מסיקה וקרן פלס.
"תמסור למירי מסיקה וקרן פלס שהן מוזמנות לארוחת ערב אצלנו, עלי".

-אני אמסור, בואי נתקדם. איפה את מופיעה?
"בעיקר באירועים ומועדונים, כמעט כל ערב, עם שני הסינגלים שלי והיום מופיעה לראשונה עם השיר החדש. אני עושה גם קאברים ים תיכוניים, כמו 'ארוץ עד אלייך' של משה פרץ, 'למות מקנאה' של אייל גולן, 'עץ ירוק מפלסטיק' של מרגול, ודואגת שיהיו שתי 'יציאות' ישראליות עם מקצבים ים תיכוניים כמו למשל 'תגידי שטוב' של כנסיית השכל".

"אני מממנת את האלבום של עצמי, עובדת ומשקיעה את הכסף"

-מאיפה החיבור לים תיכוני?
"המוזיקה הזו תמיד התנגנה אצלי בבית, ההורים תמיד האזינו, אבל שמעו עוד דברים. אבא שלי שומע שלמה ארצי וריטה ואמא שלי עופר לוי וגם ג'ון לנון. אני הייתי מאוד מגוונת, אמ.טי.וי וגם עמיר בניון ושירי מימון ומשה פרץ. זה השפיע עלי ועל הזהות שלי כזמרת. אני לא זמרת ים תיכונית הארד קור. יש בי משהו מאוד סול, פופ וישראלי ואני מגדירה את עצמי זמרת ישראלית. השירים שהוצאתי בהם לאו דווקא ים תיכוניים. כל אחד ששומע חושב על זה משהו אחר ואני לא מגדירה, שכל אחד יחשוב מה שבא לו ויתחבר מאיזה כיוון שהוא רוצה".

צליל קליפי פרומו (צילום: תום מרשק)
"אבא שלי שומע שלמה ארצי וריטה ואמא שלי עופר לוי וגם ג'ון לנון". צליל קליפי | צילום: תום מרשק

קליפי היא בחורה עצמאית יחסית, למרות גילה הצעיר - "חשוב לי להגיד שאני מממנת את האלבום של עצמי וזה אומר שאני עובדת ומשקיעה את הכסף בנגנים ויחסי ציבור. יכולתי לחכות שיבוא לי משקיע או אמרגן צמרת ויעשה ממני גדולה. החלטתי שאני לא מחכה שזה יקרה. יש לי חברים שמחכים שמישהו יגלה אותם. אם לא תדאג לעצמך דברים לא יקרו".

"השנה אני שוקלת את כוכב נולד, דווקא אחרי שהוצאתי את השירים"

-איפה אלון שמעון נכנס לתמונה?
"ההיכרות שלי עם אלון כמנהל אישי נתנה לחזון שלי יותר עוצמה. מסתבר שקשה לנהל זמרת וכל מה שאני לא יודעת אני נותנת לאלון והוא עושה והכי חשוב שאנחנו באותו ראש ורואים ביחד את הדרך. הוא ניהל את הראל סקעת, מאיה בוסקילה והיום את נאור אלבז. אני מרגישה שזה סוג של מזל. שיש לי מישהו איתי שיודע את העבודה".

-איך זה שלא ראינו אותך ב"כוכב נולד" או "אייל גולן קורא לך"?
"כשהתחילו המיונים ל'אייל גולן' כבר הייתי צמודה לסינגל הראשון. בגיל 16 נבחנתי לעונה הראשונה של כוכב נולד ולא עברתי את השלב השני כי הייתי ילדה מתלהבת, לא הייתי מספיק בשלה לזה. ומאז כל שנה היתה לי סוג של התחבטות עם עצמי, ללכת או לא ללכת ומה זה יעשה. כל שנה אמרתי אולי, ואין לי סיבה למה לא הלכתי. אמרתי שאנסה לבד עם הסינגלים שלי בדרך הרגילה. נקודת המפנה היא עכשיו. והשנה אני שוקלת את כוכב נולד, דווקא אחרי שהוצאתי את השירים. אני בהתלבטויות והתייעצויות. דווקא אחרי שהסינגלים קיבלו השמעו ברדיו אני חושבת שאם עכשיו אבוא לתוכנית זה רק יחזק את ההיכרות שלי ומכאן זה יעזור לי. אני לא יודעת אם היה עוד מישהו שהגיע אחרי סינגלים".

צליל קליפי (צילום: תום מרשק)
"אני יכולה להתאהב בגבר שהוא לא שיא היופי ויכול להיות שגבר יפה יפתח את הפה ולא אתלהב". צליל קליפי | צילום: תום מרשק

-היו, בת נטף, דודי בר דוד, תמר יהלומי, והיו עוד.
"יהיה חשוב לי לחשוף את השירים שלי בתוכנית. אני חייבת להציג את עצמי שם כיוצרת".

-ספרי לי על היצירה.
"את שני הסינגלים שיצאו ראשונים כתבתי והלחנתי, ואת רוב האלבום, חוץ משני שירים. אני מלחינה מהראש, לא מנגנת על שום כלי, מקבלת רעיונות ללחנים תוך כדי בהליכה או באוטובוס, מגיעה הביתה משפרת קצת, ויאללה בום. אין לי תכנונים למשל מתי לכתוב את השיר הבא".

"אצלי לא יהיו בלדות אהבה קיטשיות"

-וטקסטים?
"אחרי שאני מלחינה אני מלבישה את הטקסט על הלחן. יש אצלי במגירה שירים מכל הסוגים, מלנכוליים ועמוקים ועד הומוריסטיים וקיטשיים. אני כותבת מה שעולה לי בלי חוקים. יש אצלי מגוון של דברים וסוגים קיצוניים בכתיבה. אני מאוד אוהבת הומור בשירים בכלל, למשל 'אתה תותח' ו'יאללה לך הביתה מוטי', לגיספן יש אחלה הומור, או השיר החדש של עידן יניב שנדבק לי, 'מי אם לא עידן יניב'"

-שמת לב שהוא מזכיר את "יהודה יהודה" של "השמחות"?
"וואלה?!".

-לא וואלה, מאקו. את גם רוצה להגיד משהו במוזיקה?
"אני מאוד רוצה להגיד. אני לא אשיר 'העם רוצה שלום' בדאנס עם דרבוקות. בשיר קצבי אני רוצה לדבר בשפה שהעם מבין, בכיף ובסבבה. כשאני אוציא בלדה תהיה בה אמירה רצינית ואז תבחן אותי. שיר קצבי צריך להיות קליל ולהעביר נטו שמחה ואווירה. אצלי לא יהיו בלדות אהבה קיטשיות ולא יהיו שירים קצביים עם מחאה ואמירה".