אסי אברג'ל 1 (צילום: רזי ליבנת)
"קשה לי להבין מה עבר עלי באלבום הראשון, הכל היה מעורפל". אסי אברג'ל | צילום: רזי ליבנת

יש אנשים שהשם "אסי אברג'ל" מצלצל להם קשור למשפחות הפשע, בעיקר כאלה שמתבלבלים בין שני היריבים המרים איציק אברג'יל ואסי אבוטבול. אבל את המוזיקאי אסי אברג'ל זה לא ממש מטריד. "אני מרגיש טוב עם השם שלי", הוא אומר.

אברג'ל, 39, הוציא לפני חמש שנים את אלבום הבכורה שלו, "ריקוד של מכשפים", יחד עם רעות יהודאי ("דבש"), המתופף אביב כהן ואריאל שרבקובסקי בבס. האלבום זכה לביקורות טובות אמנם, והפך לקאלט בקרב ירושלמים יודעי ח"ן, אבל לא הצליח להגיע להכרה המיוחלת. חמש שנים אחרי, עם עזרה של משה לוי, שהפיק יחד איתו את האלבום החדש, אברג'יל מרגיש מוכן יותר.

"האלבום ההוא הושמע דווקא הרבה ברדיו 88FM וברשת ג'", נזכר אברג'ל. "אני לא יודע אם זה התפספס, או שאני התחבאתי קצת. אולי העדפתי להתחבא בלי להתכוון. אולי לא הייתי בשל מספיק מבחינה אישית. בגלל זה גם קראתי לאלבום 'ריקוד של מכשפים'. רק בצד השני של האלבום היה כתוב 'מילים, לחנים והפקה מוזיקלית אסי אברג'יל'. הכל היה מעורפל כל הזמן ואולי בגלל זה הוא נעלם. קשה לי להבין מה עבר עלי אז, כי כן רציתי את ההצלחה, אבל גם פחדתי ממנה".

"לא קל להיות אב חד-הורי לשתי בנות, אבל אני מסתדר"

-ועכשיו אתה מרגיש בשל?
"עבר זמן מכובד להבשיל והאלבום הנוכחי שייצא בקרוב הוא כבר הרבה יותר מוקפד מבחינת הקונספט, הטקסטים, והמבנה המוזיקלי. כל דבר מחושב שם והכל עם כוונה. אני מרגיש איתו יותר שלם מאשר האלבום הקודם".

-איך התחלת?
"מאז שאני זוכר את עצמי אני במוזיקה. זה משהו שהיה חלק ממני. התחלתי לנגן בגיטרה בגיל עשר, כתבתי לעצמי שירים והייתי בהרכבים שונים, ניגנתי עם 'יציאת חרום' שבע שנים והיום אני מנגן עם נמרוד שיקלר ('נמרוד והבודדים'). רק באלבום הקודם שלי לקחתי את כל העניין עד הסוף".

-איך זה להיות אב חד-הורי לשתי בנות ולנהל קריירה?
"אני לא מלקק דבש, זה לא קל, אבל אני מסתדר. הבנות כבר בנות 12 ו-10, אז אני יכול להתאוורר מדי פעם. הקדשתי להן את השיר "תחלמי" והן גם משתתפות באלבום בשיר 'אל תלכי'. משה לוי ואני חשבנו על כל מיני זמרות, ובזמן הזה הילדות שלי שרו והתאמנו על השירים, ואז משה אמר שאולי הפתרון נמצא מעבר לקיר. חששתי שלא יהיה לי מה להגיד להן אם זה לא ייצא טוב אבל ניסינו והן היו מדהימות. בשני טייקים סגרנו עניין. הן מופיעות איתי היום גם בהופעות חגיגיות".

"פתאום גיליתי שהושפעתי בנגינה מ'Show some Emotion' של ג'ואן ארמטריידינג"

-קראת לאלבום "בהמתנה".
"קודם כל, כל האלבום הזה הוא המתנה. דבר שני שיר הנושא שלו הוא 'המתנה' שהוא שיר על המתנה. זה קשור לחוויה שהייתה לי שקשורה לכלא. אבל אני לא רוצה לפרט".

-אז בכל זאת יש קשר לעולם הפשע.
"יש קשר להסתבכות עם סמים בזמנו. זה היה לפני שלמדתי ב'רימון'. השתחררתי על תנאי והשיר 'מה יהיה' קשור לנושא הזה. השיר מדבר גם על העיר שלי, ירושלים, שאני אוהב אותה, אבל לפעמים צריך לעזוב גם אהובה. המשפט 'לא חוזר אליה' מתכוון לעיר ולא לבחורה. יש ירושלמים עם גאווה שמתבאסים עלי בגללו".

-מספרים שאתה בלוזיסט בנשמה.
גדלתי על לד זפלין , ג'ימי הנדריקס ושמעתי הרבה רוק בלוז. אני זוכר את התקליט "Show some Emotion" של ג'ואן ארמטריידינג ונזכרתי בו לפני כמה שנים. הקשבתי לזה שוב וקלטתי כמה השפעות יש לי בגיטרה מהאלבום שלה. הייתי שומע אותו בפול ווליום ושכחתי מזה להרבה שנים. כשהשמעתי את זה למשה יום אחד, הוא אמר שזה נשמע כאילו אני מנגן שם".

ת.ז. אסי אברג'ל

אין תמונה
"השיר 'מה יהיה' קשור להסתבכות בסמים, יצאתי על תנאי". אסי אברג'ל

מגורים: תל אביב
פרנסה: "מנגן גיטרה, מפיק, מלמד".
השפעות מוזיקליות: "לד זפלין, ג'ימי הנדריקס, סטילי דן, בן הארפר, הרבי הנקוק, סקוט הנדרסון, בוב דילן, שלום חנוך, בוב מארלי".
לנצח את השיטה: "עבודת שטח, הרבה הופעות ואינטרנט,שיכול לנצח את השיטה. זה הרבה עבודה אבל זה אפשרי".
הצלחה מבחינתך: "היא כבר כאן. עצם זה שאני מוציא עכשיו את האלבום השני שלי, שאני מרגיש מאוד שלם איתו מכל הבחינות. הצלחתי להעביר סיפור מלא על משא ומסע אישי. וגם שיתפתי את שתי הבנות שלי שהן חלק בלתי נפרד מהחיים שלי ומהיצירה שלי".
מהיום בעוד עשר שנים: " 7 אלבומים,הרבה הופעות עם הרבה אנשים. והפקות מוזיקליות לאמנים אחרים".
אלבום אחרון שקנית: "Both Sides of the Gun - Ben Harper".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות: פתיחות למוסיקת שוליים ואלטרנטיבית, אירועים מהסוג של פסטיבל הגיטרה ואינדי נגב".
למי בא לך לתת סטירה: "לאהוד אולמרט על זה שלא סגר את עסקת גלעד שליט לפני שהחליף משמרת".

אסי אברג'ל יופיע ביום רביעי 21.10 ב"תמונע" בתל אביב, וב-5.11 בפסטיבל הגיטרה בדרום.