אין תמונה
"הראל סקעת ניצל את החוזה שלו לרעה". רותם צור

רותם צור (24) מוציא בקרוב את אלבום הבכורה שלו, ולמרות שזכה להצעה מפתה במיוחד מסוכנות ההפקות והייצוג של רוברטו בן-שושן ואייל מלול (מאיה בוסקילה, "גיים-בויז"), החליט להוציא את אלבום הבכורה שלו באופן עצמאי. "אחרי כמה חודשים שהייתי במשא ומתן עם הסוכנות של רוברטו החלטתי שאני לא הולך על זה", הוא מספר. "לא מהסיבות שאנשים חושבים, אלא בגלל שחשבתי שזה יותר מקום ללהקות בנים ופופ ושאני לא מתאים לז'אנר הזה. הם טובים בשיווק, אבל לא רציתי שישווקו אותי כמו שאני לא. הייתי גם בקשר עם 'הד ארצי', אבל טסתי לחו"ל וכשחזרתי התחלף המנכ"ל והעדפתי ללכת לכיוון אחר.

זה לא הקשר היחידי שיש לצור עם "הד ארצי". אחיו, תדהר צור, הוא עורך הדין שמייצג את חברת התקליטים במאבקה המשפטי מול הראל סקעת. " מבחינה רגשית אני כמובן מזדהה עם האמן", מודה צור. "אבל כשחושבים על זה, לא נעים להודות, חברת התקליטים פשוט צודקת. הראל היה חתום שם לשני אלבומים או לתקופה מסוימת והוא פשוט חיכה שיסתיים החוזה כדי להפיק אלבום בחברה אחרת ששילמה לו יותר. החתימו אותו על חוזה לא רע בכלל, בלשון המעטה, והוא ניצל זאת לרעה.

"אין שום רע בלנסות להרוויח יותר כסף על העבודה שלך, אבל אפשר לעשות זאת בדרכים לגיטימיות וללא הפרת חוזה, שבעקבותיו אמנים חדשים שיגיעו לחברה כבר ייתקלו בחוזים יותר קשים וחד צדדיים, כדי למנוע מאיתנו במקרה של הצלחה את הישנות המקרה. הרי לא מדובר פה באיזה חוזה דרקוני או חברת תקליטים גדולה שמנסה לדרוס אמן צעיר".

בניגוד להראל סקעת, עד כה הוציא צור שני סינגלים מאלבומו - "תפקחי את העיניים" ו"אשם", שלא עברו את מחסום הרדיו. "התחנות לא יכולות להשמיע כל מה שהן מקבלות", הוא אומר. "מי שרוצה פלייליסט שיעשה קאבר או שיילך ל'כוכב נול'ד. אני חושב שיש מספיק שירים מקוריים כדי להיכנס לפלייליסט גם אם זה לוקח הרבה זמן. מצד שני, הייתי נותן סטירה לכל מי שאמר לי 'לא' וגרם לי להרגיש קטן. אני מבין כשה'לא' מוצדק, אבל יש הרבה 'לא' לא מוצדקים, שבאים מהקטע שאתה לא 'הבן של'".

בימים אלה מוציא צור סינגל שלישי, "לעבור את היום", שנשמע בוגר יותר מהשניים הקודמים. "השיר נכתב ביום ההולדת הראשון של אבא שלי, כשכבר לא היה בחיים", מסביר צור. "זה שיר שישבתי ביני לביני עם הפסנתר ולא ידעתי איך אני עובר את היום הזה. הרגשתי רק משהו שנגמר ולא משהו שמתחיל. השיר מדבר על איך אני לא מצליח למצוא נחמה בשום דבר ובאף אחד. זה גם השיר הכי אישי באלבום. לפני שבועיים פתחתי את הערוצים והקלטתי את השירה מחדש, כי הרגשתי שאם אני מוציא אותו כסינגל אני רוצה שוב להרגיש אותו. מהמקום הכי אישי".

-מה הדבר הכי טוב שקרה למוסיקה הישראלית?
"שאנשים התחילו ללמוד סאונד ולהקשיב להפקות מחו"ל. בשנים האחרונות הדברים מתחילים להישמע יותר טוב. הבינו שהפקה זה יותר מעיבוד ויש דברים שנשמעים אשכרה טוב, תודות לבתי ספר שונים. דברים נשמעו יפה עד אז, אבל מבחינת סאונד הם היו תקועים באייטיז. עדיף שיר טוב עם סאונד חרא מאשר שיר חרא עם סאונד טוב, אבל אין סיבה שהם לא ילכו ביחד. בארץ התחילו להבין שיש קשר הדוק בין סאונד למוסיקה ולא חייבת להיות הפרדה ביניהם".

אין תמונה
"הייתי נותן סטירה לכל מי שאמר לי 'לא' וגרם לי להרגיש קטן". רותם צור

ת.ז. רותם צור
מגורים: ראשון לציון
השפעות: "הרבה פעמים דברים שאני שומע גורמים לי להבין איך אני לא רוצה להישמע".
לנצח את השיטה: "אני מצטרף אליה, אני חלק ממנה והיא חלק ממני".
הצלחה מבחינתך: "שאנשים יגיעו להופעות ויתרגשו מהשירים, כי הם מאוד אישיים ואמורים לרגש וליצור הזדהות".
היום בעוד 10 שנים: "אני מאמין שעד אז ייצא איזה פורמט חדש שיאגד משירי".
אלבום אחרון שקנית: "החדש שלGuns N' Roses . לא התרשמתי ממנו לטובה כל כך אבל זה משעשע לשמוע שוב את אקסל רוז. האחרון שאהבתי היה 'גג' של ג'ירפות, שהעיף אותי מבחינת הטקסטים".
למי בא לך לתת סטירה: "משה קצב צריך לקבל סטירה וסירוס".

רותם צור יופיע בלבונטין 7 בתל אביב ב 21/1.

רותם צור במייספייס

תגובתו של אלון שמעון, מנהלו האישי של הראל סקעת: "אני קודם כל מכבד את רותם צור כאדם וכאמן. חבל לי שזו הדרך שלו להוציא תסכולים ומרמור על אמן שלא עשה לו שום דבר רע בדרך, שאמור להפריע לקידום הקריירה האישית שלו. הוא משתמש שימוש ציני במידע חד-צדדי ומעוות שהעביר לו אחיו עורך הדין, על פי אינטרס התביעה של 'הד-ארצי'".