אין תמונה
"שם הלהקה נולד מזה שפשוט לא היה לנו שם"

"אנחנו עובדים כבר כמעט עשר שנים ותמיד עשינו את מה שאנחנו אוהבים, גם אם השמיעו וגם אם לא. אנחנו מקוים שאנחנו מביאים אמירה חדשה בנוף הישראלי ואיכות חדשה שלא מוכרת עדיין", אומר יוסי (יוסף) סוויד (לא השחקן), סולן ההרכב "חם ומחמם בום", שמוציא השבוע את "חזור אלי", סינגל ראשון מאלבום שני, שייצא בחברת "הד ארצי", בהפקתו המוזיקלית של דן תורן וייעוצו האמנותי של חיים שמש

"עכשיו חתומים בחברת תקליטים, כך שמצד אחד אנחנו משמרים את הנוכחות הטבעית שלנו ומצד שני אנחנו מופקים ברמה כזו שהחומרים יכולים להיכנס לרדיו", מסביר סווייד. "היום אנחנו נגישים יותר ברמת ההפקה, הסאונד, הפן השיווקי והקונספט המיצובי של איך אנחנו יוצאים כלפי חוץ. עד עכשיו עבדנו אינדי לחלוטין. הפקנו את עצמנו ולא ערבנו גורם מבחוץ. זה סוג של גדילה והתבגרות. אנחנו כבר לא ילדים, יש לנו משפחות, יש פיות להאכיל ויש צורך להוציא החוצה את מה שנשאר עד עכשיו בדל"ת אמותינו. האלבום הזה הוא סוג של ציון דרך מאוד חשוב. אנחנו מסוקרנים לראות איך זה עובד".

"חם ומחמם בום" משלבים פולק, רוק ומוטיבים יהודיים. הסינגל הראשון, "חזור אלי", הוא גרסה מתורגמת לשירו של לאונרד כהן "Lover lover lover". סוויד תרגם אותו בחופשיות ושינה מעט את הלחן, כך שרק חדי אוזן יזהו. "שלחנו את השיר ללאונרד והוא אישר לנו אותו תוך 24 שעות", מתגאה סווייד. "אני אוהב אותו כבר מנעורים וכששמעתי אותו מבצע את השיר בהופעה חיה כשהוא משתמש בכלים אתניים פשוט עפתי. התברר לי שהוא כתב את השיר בעקבות הופעותיו כאן מול חיילים במלחמת יום הכיפורים. השיר מדבר על הקשר בין האדם לאלוהיו, או בן אבא לבן. הוא שר אותו לדמות מיסטית כלשהי ואצלנו זה יותר ברמה האידאית, בין האבא האידיאי לבן האידיאי, ויש גם קשר בין האל לאדם ברבדים מסוימים".

-מה פירוש השם יוצא הדופן של הלהקה?
"הוא נולד מתוך צורך לקרוא ללהקה בשם כלשהו. כשהוצאנו דיסק דמו ב-99' לא ידענו מה לרשום עליו. בסוף, באקט של ייאוש כתבנו 'דם המכבים'. היינו אמורים למכור אותו כמה שעות מאוחר יותר בהופעה וכולם התנגדו לשם הזה אז לקחנו טוש וריטשנו את האותיות וזה מה שיצא".

-איך התחלתם?
"נפגשנו בצבא והתארגנו על הופעות בחמשושים. הופענו במרקייה של עלמה ואורית בירושלים בסדרת הופעות של ימי שישי בצהרים. הגיעו המון אנשים וזה נתן לנו כוח להמשיך. בהתחלה ניגנו קאברים. היו גם שניים-שלושה שירים מקוריים שלאט לאט עלו על הקאברים עד שאלו נעלמו. השיר החדש הוא שריד מאותה תקופה".

-יש נשמה יהודית בשירים שלכם.
"אני מאמין שזה קיים גם בטקסט וגם בלחן. יש בנו משהו שמתבסס על מקורות או על תפיסה הגותית יהודית מסוימת. יש בשירים מקצבים של כליזמר או קטעים מוסיקליים שקשורים לעולם מסורתי. אבל יש גם מוסיקה חופשית שמחוברת לג'אז ולרוק בן ימינו, כך שיש איזון. אני רואה הרבה הרכבים שנתפשים לרבדים יהודיים במוסיקה המסורתית. בעיני זו תופעה כללית של החברה שצמחה על אידיאלים וכרגע נמצאת במשבר. הדור מנסה לחפש זהות וקישור עמוק בכמה דרכים ואחד מהם זה להישען על מסורת מוסיקלית עתיקה".

-עד כמה מתבלבלים בינך לבין יוסף סוויד השחקן?
"הוא גנב לי את כל הגוגל וזה לא בסדר מצידו. חוץ מזה ששנינו גברים מאד נאים אין קשר בינינו, אבל אין ראיון שהנושא הזה לא עולה. אני מחכה שמישהו יפגיש בינינו וייעשה איתנו ראיון משותף שבו ננסה לעמוד על איזה קשר עמוק בינינו".

ת.ז. "חם ומחמם בום"
שמות, גילאים ותפקידים: יוסי סוויד (29, שירה וגיטרה אקוסטית), אליה לוי (22, חלילים ושירה), יריב קוק (29, שירה), טל גור (30, סקסופונים וקלידים), עתני אורון (29, גיטרה חשמלית), אלון פנר (27, גיטרה בס), אודי שלמה (32, תופים).
מגורים: ת"א וירושלים.
השפעות מוסיקלית: "מאיר אריאל, שלום חנוך, אביתר בנאי, אהוד בנאי, שוטי הנבואה, בוב דילן, ג'וני מיטשל, לאונרד כהן, אליוט סמית', בל אנד סבסטיאן".
הצלחה מבחינתכם: "שהדיסק יימכר ושנישאר מיוחדים ואמיתיים לעצמנו".
מהיום בעוד 10 שנים: "פעילים חיים ובועטים".
הדבר הכי טוב שקרה למוסיקה הישראלית: "האינטרנט, עיין ערך יוני בלוך".
אלבום אחרון שקנית: "Rufus Wainwright -Poses"
למי בא לך לתת סטירה: "כשיוצאת ביקורת שלילית אני אומר לעצמי 'מה הם מבינים במוסיקה בכלל'".

"חם ומחמם בום" במייספייס

הופעות קרובות: חמישי 4/12 "מרתף 10" חיפה, שישי 5/12 14:00 קיבוץ תובל (ליד כרמיאל), מוצ"ש 6/12 "הפטרייה" קיבוץ דן.