אדם בן אמיתי 1 (צילום: ארז צוקרמן)
"יש אצלי תחושה של חוסר סיפוק, חוסר עניין וציפייה גדולה שמתפוגגת". אדם בן אמיתי | צילום: ארז צוקרמן

אדם בן אמיתי (24) הספיק עד היום להפיק מוזיקלית את האלבום של יונתן כנען ולנגן גיטרה איתו, עם אפרת גוש ועם אייל אבן צור וליצור לעצמו שם של גיטריסט צעיר ומצוין. בנוסף יצר מוזיקה לסרט תיעודי שעסק בקרנית גולדווסר, אשתו של אודי גולדווסר ז"ל ואת שיר הנושא לסדרת הטלוויזיה "דאוס", המשודרת ב"יס".

בשנה וחצי האחרונות הוא גם שר ומופיע, לבד ועם אביגייל רוז, איתה הוציא לאחרונה את הדואט "את לא יודעת", אותו כתב והלחין. בימים אלו עובד בן אמיתי על אלבום הבכורה שלו, שתאריך יציאתו טרם נקבע. "יוני בלוך הביא אותי לנגן באלבום הבכורה של אביגיל, 'מלחמה יומיומית", נזכר בן אמיתי. "היא אהבה את הנגינה שלי כגיטריסט ובהמשך התארחה גם אצלי וככה התחלנו להופיע יחד. נוצר בינינו קשר חברי ואני מעריץ את השירה שלה.

"הדואט בא מההופעות שלה. הקהל אהב את השיר, נוצרה תחושה שקורה בו משהו ועלה רעיון להקליט אותו. השיר מספר על זוג שהוא לא ממש זוג, לא כי אין אהבה, אלא כי זה לא מסתדר ויש סוג של מבוכה ותהיה למה זה לא קורה. אני לא חושב שכתבתי אותו מניסיון אישי ממשי, אבל אני מכיר את הדבר הזה, יכול להתחבר לתחושה הזו כי היא מוכרת והיא מהעולם שלי".

"טכניקת הנגינה שלי לא קונבנציונאלית"

-על אילו נושאים אתה כותב?
"מעבר לשירים שמתעסקים באהבה וזוגיות יש שירים שמדברים על שעמום, ריחוק מהסביבה ומאנשים קרובים. יש לי שיר על זה שאני לא אוהב לצאת מהסביבה שלי בתל אביב. יש אצלי גם תחושה של חוסר סיפוק, חוסר עניין וציפייה גדולה שמתפוגגת. כי רוב היום אני נרגש לקראת הדבר הבא ויש המון הבטחות, אקשן, פוגשים הרבה אנשים, אתה רוצה שיקרה כך וכך, להרוויח כך וכך ויש הרבה למה לצפות. אבל אני לא נתקל בתחושות של לשנוא את עצמי ואין לי מלחמה יומיומית. אני לא מרגיש שאני משועמם או עייף. אני מורכב מהרבה דברים".

-אפרופו ציפייה יש שמועות שאתה הדבר הבא.
"בשמחה ובששון, אבל אני באמת לא יודע. אני עושה את מה שאני עושה ונהנה שאנשים מפרגנים, אבל אני לא יודע אם יש דבר כזה 'הדבר הבא'. אני מקווה שיבואו להופעות ויקנו את האלבום כשייצא. אני רק יודע שהמוזיקה מאד מעסיקה אותי. אני כותב הרבה וחושב מה הדבר הבא שאעשה, או איך הייתי אתמול בהופעה ומה אני יכול לשפר".

-מה יש במופע?
"אני מופיע לבד עם גיטרה ובחלק מהזמן גם מנגן בלי לשיר. הטכניקה שלי בנגינה קצת אחרת, אני מנגן עם האצבעות ולא עם המפרט. אני משתמש בטכניקות פחות קונבנציונאליות, כשאני משתמש ביד ימין ולוחץ על המיתרים עצמם לא רק כדי לפרוט, אלא כדי לייצר צליל. נגינה טובה זה מלודיה ורגש ולא בהכרח טכניקה יוצאת דופן, אז אם מישהו אוהב את הנגינה זה בגלל המלודיות או המוזיקליות אני מניח".

"אבא שלי כתב שירים לעפרה חזה, גלי עטרי ומנגו"

-איך התחלת?
אני מתעסק עם מוזיקה מאז שהייתי בן 10, גיל בו התחלתי לכתוב שירים. אבא שלי, שאול בן אמיתי, שהיה מוזיקאי והיום מלמד מוזיקה, כתב בזמנו שירים לגלי עטרי, עפרה חזה ז"ל להקת מנגו ועוד. כבר מהתחלה לקחתי את העסק די ברצינות. עזבתי את בית הספר בגיל 14 והלכתי ללמוד ב'רימון' שנה. מאז אני מנגן בהרכבים שונים ולהקות. רק בשנה וחצי האחרונות התחלתי להופיע עם שירים שלי".

-איך היה המעבר לקדמת הבמה?
" בהופעות הראשונות זה היה מוזר שהפוקוס פתאום עליי. בגדול יש תחושה של פרגון וציפייה. אני מופיע כבר שנה וחצי כל שבוע וזה משהו שגודל ומתפתח. באים עוד ועוד אנשים אז אני מרגיש שהמעבר טבעי לי".

אדם בן אמיתי 2 (צילום: ארז צוקרמן)
"הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות? אביגייל רוז" | צילום: ארז צוקרמן

ת.ז. אדם בן אמיתי

מגורים: תל אביב
פרנסה: "רק ממוזיקה".
השפעות: "ביטלס, פינק פלויד, רדיוהד, קולדפליי".
לנצח את השיטה: "מנסה לעשות מוזיקה שאני אוהב ושאני חושב שאחרים יאהבו ומקווה לטוב".
הצלחה מבחינתך: "הרבה קהל והרבה הופעות".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות: אביגייל רוז.
אלבום אחרון שקנית: קולדפליי- "Viva la vida".
למי בא לך לתת סטירה: "לא נעים להודות אבל אני יותר טיפוס של חיבוקים".

אדם בן אמיתי מופיע בכל יום רביעי בבר הצוזאמן, לילינבלום 25, תל אביב