דיה רז (צילום: פרדי)
נערת רוק. דיה רז | צילום: פרדי

הלילה דיה רז מופיעה באוזן-בר. מלווים אותה רם אוריון ודפנה קינן שניגנו בהקלטות שלה. זה ערב "לכלוך באוזן" של לאון פלדמן, שכולו על טהרת הרוקיסטיות, ודיה רז היא נערת רוק. אומנם בת 27 כבר, אבל אחת שיהיה לה אלבום הבכורה ביד לפני שתמצא גבר אמיתי, כזה שלא ישבור לה את הלב. גרה לבד מעל שוק הכרמל, נוף מדהים לים, מטר מהבר הביתי, ה"קוזה נוסטרה". רזה, צנומה, כהה למרות המוצא הפולני, חיוך רחב שמגיע בקמצנות ועיניים רעבות לרעש, אהבה גדולה לוויסקי (עדיף בושמילס) ונתוני פתיחה מעודדים

דיה רז מחוברת חזק לשירים ולמוזיקה שלה, לסינגל הראשון "ילדת השמש", לאלבום הבכורה שתוציא בקרוב, להפקה המוזיקלית שעשה לה שלומי ברכה ממשינה, לסצנת הברים התל אביבית שבה היא שייכת לחבורה הכוללת את האחים המוזיקאים שחר אבן צור (מוניקה סקס, "עירומים", "כיכר מגן דוד") ואייל אבן צור (צורי; "נעליים", "לב 1"), השחקנית המצליחה מאיה מרון ("כנפיים שבורות", "מילואים", "הבורר"), הזמרת, יוצרת ובעלת הבר חן קליין ("האגם קפוא") ואלון ידגר, גיטריסט ליינים שהוא בכלל יהלומן שעובד בבורסה.

שותה עד 6 בבוקר והולכת לצבא

היא הכירה אותם לפני שמונה שנים בבר ה"פרילנד" המיתולוגי של סרגיי את סרגיי ("הפרילנד החדש"). רז היתה אז חיילת בת 19 בקושי, מש"קית קורסים בתל השומר, ילדה טובה רעננה, שהיתה טניסאית וכדורגלנית אבל הפסיקה בגיל 18 כי העדיפה לעשן סיגריות. היא הוקסמה מהאווירה, המוזיקה שהיתה החדשה לה, האפלוליות של הלילות רווי האלכוהול והסמים (היא לא נגעה) שסיפק הפרילנד כמפגש של מוזיקאים.

דיה רז שחור לבן (צילום: הילה פלר)
"בגיל 19 גילי את המוזיקה והתחלתי לנגן בגיטרה". דיה רז | צילום: הילה פלר

רז היתה שותה עד 6 בבוקר ואז חותכת הביתה ונוסעת לצבא, עושה הכל כדי לפשל, מנסה להוכיח למפקדים שלה שכשמה, דיה, היא ציפור חופשייה. בית ההורים התפרק. האח הגדול נסע לניו יורק ולא חזר. ההורים התגרשו. היא בת לאמא שעובדת בספריה באוניברסיטת תל אביב ואבא שהוא בו-זמנית מדריך טיולים, רופא שיניים, עורך דין ויו"ר הפועל ירושלים בכדורגל. הם אפילו לא שמו לב שדיה כתבה שירים מגיל 10, החביאה אותם במחברות שנשמרו הרחק מהם, בבית של החברה הכי טובה, ומעולם לא חשבה להיות זמרת, רק קיוותה שמישהו, אולי, מתישהו, ימצא את השירים האלה ויעשה איתם משהו.

פגישה גורלית עם שחר אבן צור

שחר אבן צור, מאיה מרון, עטיפת סינגל (צילום: אורי בהט)
דוחף אותה כבר 8 שנים והחברה הכי טובה. שחר אבן צור ומאיה מרון | צילום: אורי בהט

המישהו הזה היה שחר אבן צור. הם נפגשו ב"פרילנד", רז נתנה לו ביד רועדת את הטקסט של "ילדת השמש" והוא הלחין אותו באותו הלילה. מרגע זה ואילך, שמונה שנים, הוא דוחף אותה קדימה, ליצור, לכתוב, לשיר, להקליט, להוציא אלבום. הוא חיבר אותה לשלומי ברכה, וצרף את אחיו צורי למשימת הדחיפה שלה קדימה. למרות השמועות, לדיה רז מעולם לא היה קשר רומנטי עם אחד מהאבן-צורים. הם כמו אחים גדולים בשבילה, כמו משפחה. היא אצל ההורים שלהם בארוחות יום שישי "המשפחה החמה שאף פעם לא היתה לי", היא אומרת בכנות.

"התחלתי לנגן בגיל 19 כשהכרתי את שחר", היא מספרת, "והיום אני מנגנת אקוסטית וחשמלית. אז גם נפתחו לי האוזניים והתחלתי להכיר מוזיקה, ביטלס, לד זפלין. לפני זה הכרתי את המכשפות, אביב גפן, מוניקה סקס, אבל לא לעומק. בבית שלי שמעו רק קסטה אחת עצובה של פוליקר, וגם זה רק בנסיעות".

"אנשים שהיו לי אתם יחסי אהבה שברו לי את הלב"

-על מה את כותבת?
"על אהבה, אנשים שהיו לי אתם יחסי אהבה ושברו לי את הלב בעיקר ואהבתי אותם מאוד, והצד השני של האהבה - הכמיהה לרצות את הדבר הזה הכי בעולם. האלבם מאוד אישי ומורכב מכמה רבדים, תקופות, שנים, תקופה שהתעסקתי בעצמי, ניסיתי להבין מה זה האדם, גוף האדם. יש לי שיר בשם 'להיות בלעדי': 'לא אני מה שבחרתי בשבילי ואולי אסע לחופש בלעדי'. יש כמה שמדברים ישירות על אהבה כמו השיר 'מכונית' או 'חלק ממך'. 'פולנים' זה שיר שהמשפט שלו הוא 'עולם שלם של פולנים מתערבים לי בחיים', הוא מדבר על פרידות ועולם שלם של אנשים מסביב שמנסים לעזור, שזה יפה, בכלל יש הרבה פולניות בעולם".

-יש לך הופעה חגיגית ב-1.2 בתמונע.
"כן, ואני רק בזה. יהיו 15 שירים. אני מארחת את שחר וצורי. אשיר איתם שני שירים שלהם ושיר שכתבנו ביחד, ושיהיו גם ני שירים מהאלבום הבא, שעוד לא הוקלטו. מנגנים איתי: צוק בבס, רועי אבדר בתופים ורן דרום בחשמלית".

"בשלוש בלילה החלטנו לעלות על טיסה"

אייל אבן צור השקה (צילום: שי ברזילי)
מהקוזה לבודפשט בלילה מטורף. אייל אבן צור | צילום: שי ברזילי

-קחי אותי ללילה הכי הזוי שהיה לך בתל אביב.
"אני וצורי יצאנו לשתות. בשתיים בלילה אמרנו שניסע לאכול במסעדה, אבל היה סגור. במסעדה הבאה אמרתי לו פתאום 'איזה כיף היה עכשיו לנסוע לחו"ל', והוא אמר לי 'מה הבעיה'. כבר היה שלוש. עשיתי פרסה, נסענו הביתה, תוך חמש דקות התארגנו על דרכונים וטסנו לנתב"ג. הגענו בחמש בבוקר ל'יוסי טורס' ואמרתי 'תן לנו כרטיסים לטיסה הכי קרובה שלך'.

"היו לי עלי 7000 ₪ שבאותו יום השתחררו לי מחיסכון ישן ושילמתי במזומן על שני כרטיסים לבודפשט. דקה אחרי הכירטוס כבר קראו לנו ברמקולים לעלות למטוס. אני וצורי מתיישבים בטיסה לבודפשט, שש בבוקר, שפוכים מאלכוהול, ולא מאמינים. טסנו לארבעה ימים בבודפשט, ישנו במלון סלאש בית זונות, משהו הזוי ומסריח וזה היה הטיול הכי מדהים שהיה לי בחיים".

-ולא היה ביניכם כלום שם?
"זה בדיוק מה ששאלו אותנו כשחזרנו וזה גם מה ששחר אומר ברגע הזה כשאנחנו נזכרים בסיפור, אבל לא היה בינינו כלום, אני נשבעת. אנחנו צוחקים כל הזמן ואומרים שכן, אבל לא, אנחנו ממש כמו אחים".

ת.ז. דיה רז

דיה רז פרומו (צילום: פרדי בוש)
"החלום הגדול זה וומבלי". דיה רז | צילום: פרדי בוש

גיל: 27.
מגורים: "תל אביב".
פרנסה: "מלצרית ביועזר בר יין".
השפעות מוזיקליות: "ג'ון לנון, לאונרד כהן, רופוס ווינרייט, סילבר ג'וז".
השיר הראשון: "ילדת השמש".
לנצח את השיטה: להמציא".
הצלחה מבחינתך: "הרגע הזה".
מהיום בעוד 10 שנים: "דרך מעניינת, מאתגרת ופורייה, כמו עד עכשיו".
החלום הכי גדול: "וומבלי".
אלבום אחרון שקנית: "האמבאג" של ארקטיק מאנקיז
הדבר הכי טוב שקרה במוזיקה הישראלית בשנים האחרונות:  "חן קליין, אני שומעת את האלבום שלה הרבה בבית".
למי בא לך לתת סטירה: "אחרי כמה משקאות לאף אחד".

>> נועה גולנדסקי ואדם בן אמיתי ב"מסע אספלט", שיר הנושא מפרויקט שירי סשה ארגוב