סמדר אקראי פרומו (צילום: נועה איזנשטט)
"הילה לקחה את היופי והאסרטיביות והכישרון העיצובי, ואני את הכישרון המוזיקלי". סמדר אקראי | צילום: נועה איזנשטט

סמדר אקראי, 31, אחותה של הילה אקראי, דיירת בית "האח הגדול", הוציאה את השיר "'הכל מסתדר", אותו הלחינה למילים שכתבה עם דידי שחר, בהפקה מוזיקלית של גיל לואיס. זהו סינגל ראשון לאקראי לקראת אלבום בכורה בשם "1 באפריל" שצפוי לצאת, כך היא מקווה, ב-1 באפריל הקרוב.

בשנים האחרונות עבדה אקראי כיוצרת וזמרת בעיקר בגזרה הבינלאומית, במספר פרוייקטים באירופה. שיר בביצועה בשם “Last Night” השתלב בפס הקול של סדרת הטלויזיה "עמוק באדמה", היא השתתפה בפסטיבלים שונים באירופה, ביניהם הפסטיבל הבינלאומי "Golden Stag 2009".

אקראי גם עבדה עם צמד המפיקים הגרמני Hansi & Bonit ושרה בפסי קול של סרטיו הצרפתיים של הבמאי רוי סטיוארט, לאחר שחיה בפריז והתערתה בסצנת מועדוני הניו ג'אז. היא שיתפה פעולה עם המוזיקאי ג'ון פורטה, המוכר מעבודתו עם הפוג'יז ולורן היל, ואף הופיעה עימו. בימים אלו עובדים השניים על שירים לאלבום משותף. בינתיים, ובמעבר חד, תופיע סמדר אקראי במועדון הלבונטין 7 בתל אביב ב-6 באפריל.

"פריז הרגה אותי מבחינה כלכלית"

-איך המעבר מהשיק של פריז לאינדי בלבונטין?
"היה מדהים. כיף להיות איפה שהגוף שלך נמצא, לחיות את השפה, המשפחה, החיים הסביבה ולעשות מוזיקה במקום הזה. החלומות שלי היו בחו"ל. היה לי קשה לחשוב שאני נשארת פה, רציתי את הגראמי. באתי מעולם הג'אז, למדתי ברימון עם איה כורם ואריק ברמן, אבל שרתי וכתבתי באנגלית. במקרה התחברתי עם אנשים בארץ שעשו מוזיקה לחו"ל. טסתי לפריז והתחלתי לשיר במועדונים, הקלטתי שירים לפסי קול. יצא שהיו הרבה הזדמנויות, כמו עם ג'ון פורטה, הייתי סולנית של 'מוזאיק פרוג'קט' באנגלית וצרפתית".

סמדר אקראי, שמלה (צילום: נועה איזנשטט)
"כמו שכתב מאיר גולדברג - 'החלומות באויר הראש באדמה'". סמדר אקראי | צילום: נועה איזנשטט

-ולמה חזרת?
"היה קשה להישאר שם מבחינה טכנית וכלכלית. פריז הרגה אותי מהבחינה הזו. כמו שכתב מאיר גולדברג, שהלחנתי שיר שלו לאלבום - 'החלומות באויר הראש באדמה'". ובסוף הגעגועים החזירו אותי לפה. החלטתי שאעשה אלבום בעברית. מצאתי שותף מדהים, גיל לואיס, המפיק שלי. הצלחנו להביא את הסגנון היותר חו"לי לעברית, לא לאבד את זה בעברית. עבדנו משך שנתיים עם נגנים מוכשרים ביותר (ניר מנצור, חגי ביליצקי, שאול אשת ודניאל ספיר) שנתנו את הסיי שלהם באולפן קטן בלבונטין, ממש אינדי".

"החברה הכי טובה שלי אמרה לי 'לכי על זה' ובאותו יום מתה באסון ורסאי"

אבל בסיפור ההצלחה של סמדר אקראי בחו"ל מסתתר גם עצב גדול ואבל אישי. "ביום שקיבלתי את ההקלטה של 'Last Night', השיר שלי מ'עמוק באדמה', השמעתי אותו לענבל, החברה הכי טובה שלי, והיא אמרה לי 'את מוכשרת, לכי על זה, תעשי קריירה'. באותו יום היא מתה באסון ורסאי. זו היתה מעין צוואה שהיא השאירה לי. רצינו ללכת ללמוד משחק ביחד ופתאום קיבלתי כאפה של החיים. ואז אתה אומר החיים קצרים והנה עברו עשר שנים, זה מטורף".

-איך התחלת לשיר?
"המורה שלי כרמלה בכיתה ב' נתנה לי לשיר את 'לכבוד החג קשטו ארצי' ונכנסתי למקהלת בית הספר. זה לא היה במחשבות שלי קריירה מוזיקלית. בצבא הייתי חוקרת פלילית במצ"ח. לא נבחנתי ללהקה צבאית כי רציתי לעשות משהו רציני. היה לי קשה עם הקונספט של לדחוף במרפקים בלהקות נוער. הייתי זאבה בודדה, היה קשה לי להלחם על המקום שלי והייתי צריכה למצוא את הדרך שלי להתבטא. אחרי הצבא הכרתי את גיא מנצור, אח של שחר מנצור והוא הזמין אותי לאולפן שלו לשיר. פעם ראשונה בחיי שעמדתי מול מיקרופון. שרתי טייק אחד וזה היה השיר שיצא אחרי שנתיים באלבום 'Smooth' שהופץ באמריקה וממנו נלקח השיר ל'עמוק באדמה'".

הילה הסוהרת
"חששתי לפגיעה בפרטיות אבל הייתי מאוד גאה בה". הילה אקראי באח הגדול

-אחותך הילה כבר יצאה מבית האח הגדול, לא פספסת את המומנטום?
"רצינו להוציא את זה כשהילה בפנים, אבל זה לא יצא. השיר היה אמור לצאת בינואר והיו כמה בעיות טכניות. האלבום היה אמור לצאת באחד באפריל כי זה שם האלבום וזה גם יום ההולדת שלי. אני מקווה שעוד אצליח להוציא אותו ב-1 באפריל".

-עקבת אחרי הילה בתוך הבית?
"כן, היא שרה את השירים שלי שם, אבל היא מזייפת. היא לקחה את היופי והאסרטיביות והכישרון העיצובי, היא אדריכלית פנים, ואני את הכישרון המוזיקלי. כשהיא היתה פחדתי עליה, חששתי, הרגשתי מאוד חשופה, אבל הייתי מאוד גאה בה, היא ייצגה אותנו בכבוד ואת עצמה. האישיות שלה יצאה במלוא יופיה  אני חושבת שהיא יצאה בסדר, יצאה גדולה".

ת.ז. סמדר אקראי

סמדר אקראי, עטיפת סינגל (צילום: נועה איזנשטט)
"קצת קשה לי עם רמיקסים עלובים של מזרחית ועם הטקסטים הבנאליים". סמדר אקראי | צילום: נועה איזנשטט

גיל: 31
מגורים:
"מדרחוב נחלת בנימין בתל אביב, הכי קרוב לפריז שמצאתי. במקור אני מהקטמונים בירושלים".
משפחה
: "חמישה אחים אחיות, הילה הכי קטנה, אני הבכורה, יש עוד אחות ושני אחים. במקור אנחנו מהקטמונים בירושלים. לאבא שלי יש חנות למוצרי ברזל ואמא שלי תופרת. אנחנו חצי מרוקאים וחצי עיראקים. שם המשפחה שלנו הוא ייחודי בארץ. כשסבא שלי עלה מעיראק קראו לו 'אקרא' ועברתו לו ל'אקראי'".
פרנסה:
"הקלטות של פרסומות ומעיצוב גרפי".
השפעות:
"ביורק, אום כולת'ום, אביתר בנאי, יצחק קלפטר בהשראה שהוא נותן לי".
לנצח את השיטה
: "מתמודדת מראש עם הקשיים כדי שהדברים הקלים יבואו בהמשך, חוץ מזה אני מאמינה, איים א בליבר, איזו שיטה אגב אני צריכה לנצח?".
הצלחה מבחינתך:
"שאנשים ירצו להקשיב לי בבית, ברגעים של שמחה ועצב, לחבר אותם לרגשות שלהם".
חלום רטוב: "הגראמי".
בעוד 10 שנים: "אפיק את האלבום הרביעי שלי בעצמי ואני לא יודעת באיזו שפה".
מוזיקה מזרחית: "אוהבת מוזיקה מזרחית טובה כמו זהר ארגוב למשל. אני רוקדת בחתונות. קצת קשה לי עם רמיקסים עלובים של מזרחית ועם אנשים שקוראים לזה ככה ומהטקסטים הבנאליים".
הדבר הכי טוב למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות: "האינטרנט".
למי בא לך לתת סטירה: "למי שמשחק מטקות בים על החוף לפני ומפריע לי".

>> אבריל לאבין בת 26 וחצי? לא שומעים עליה