אין תמונה
"בא לי להקיא מזמרים ששרים שירים חמדמדים שלא משקפים את המציאות". רועי טל

רועי טל (25) לא ממש אוהב את מה ששומעים היום ברדיו. בהתאמה עוסקים כמה מהשירים שלו ביחסי מין שמגיעים עד כדי אלימות ואונס. "אני עוסק בנושאים שלקוחים מהמציאות היומיומית", הוא מסביר. "אם תפתחו עיתון אין כתבות על אהבה רומנטית מתוקה, אלא על דברים קשים ואמתיים. כל השירים לקוחים מהניסיון שלי או של הקרובים אלי. השיר 'תהיי כמוני' מדבר על אונס ועל האקט עצמו מנקודת מבט מעניינת של האנס. יש ניסיון לאמפטיה חולנית. אני לא חושב שזה ירגיז נשים כי קיבלתי תגובות חושפניות מבנות שעברו את התהליך ואמרו שהשיר עזר להן".

-זה לא בדיוק מה שהרדיו אוהב.
"לא בא לי לשיר שירים מתוקים. אני עושה הכללה גדולה, אבל בא לי להקיא מזמרים ששרים שירים חמדמדים שלא משקפים את המציאות ואת התרבות שלנו. לא יכול להיות שבארץ שומעים שירים מתוקים וחמדמדים כשהמציאות עצמה קשה ואלימה. יש פה סוג של ניגוד שמגיע כנראה בגלל אסקפיזם של המאזין. אני מקווה שהמאזין החכם רוצה לשמוע את האמת כמו שהיא, לא מתיפייפת ולא מצונזרת, אלא לפנים".

"יש בשיר יחסי אהבה שנאה, המשיכה היא אלימה ומינית"

בהמשך לגישה שלו הסינגל השני שמוציא טל נקרא "מישהי בדיוק כמוך" כשעל העטיפה הוא מצולם מחבק נערה חיבוק שנראה מעט אלים. "השיר נכתב בנסיבות ריב של זוג, שבצורה לא שגרתית אין לו סוף טוב", הוא מספר. "הבחור מאיים שהוא יחליף אותה וימצא מישהי שהיא בדיוק כמוה. יש כאן סוג של יחסי אהבה שנאה. הוא לא יכול איתה ולא יכול בלעדיה. המשיכה היא אלימה ומינית. אני מושפע מרוק כבד אז לקחתי את האלמנטים הגותיים משם וגם העטיפה נראית כך. השיר, כמו האלבום, פחות מלטף ויש בו עטיפה מוזיקלית אגרסיבית שברדיו יהיה קשה לעכל אותה אבל אני אופטימי".

-איך התחלת?
"בגיל 16 הוצאת שיר ראשון לרדיו. זו היתה יותר הגשמת חלום לבדוק אם מוסיקה היא התחום שלי. בדקתי והחלטתי שכן. ומאז אני עוסק בזה בצורה יומיומית. הקמתי אולפן הקלטות לפני חמש שנים . אחרי השיר ההוא שהיה מעין פיילוט התכוננתי להוציא את הסיגנל הראשון, שהיה 'נמה קמה'. לא הרגשתי בשל לפני זה, כי הייתי צריך להתגבש".

"בהרבה מהשירים שלי אני מדבר מנקודת מבט נשית"

-ודווקא "נמה קמה" מושר מנקודת מבט נשית.
"השיר מדבר על עלילות 'נמה קמה' בעיר הגדולה. בגיל מתבגר היא לא מוצאת חתן, ישנה באלכסון וקמה למיטה ריקה. קשה לה כי היא לא מסוגלת לאהוב. זה שיר אוטוביוגרפי. בהרבה מהשירים שלי אני מדבר מנקודת מבט נשית. כשאני כותב אני מרשה לעצמי להתפרע, להעביר חוויות בצורות לא שגרתיות, להיכנס לנעלים של אנשים ולשיר מגרונם. זה מאפשר לי להיות חופשי".

-החופש קשור לזה שויתרת מראש על חברת תקליטים ופנית לדרך עצמאית?
"כן. רציתי לשמור על חופש אמנותי, מה גם שאני יוצר ומפיק אז אני לא צריך מימון של חברה או שיכתיבו לי מה לעשות. אני מאמין שאני יודע מה אני רוצה ומה הכיוון. הדרך ביני לקהל לא צריכה לעבור דרך חברת תקליטים, אלא בחמש דקות באינטרנט אני מקבל תגובות של אלף אנשים. הדרך התקצרה להמון אמנים. יש גם זמרים שהם פחות יוצרים וצריכים מישהו שיביא את הדברים אליהם, אבל אני נהנה לנהל את הדברים בעצמי, זה חלק מהפאן שלי".

-אתה עובד כעת עם אברהם טל והדרה לוין-ארדי.
"אני מתחיל איתם פרויקט שנקרא 'אזור הנוחות' שבו ישתתף כנראה גם בני בשן ועוד אמנים. הקטע הוא לקחת מוזיקאים מחוץ לאזור הנוחות המוזיקלית שלהם. לכל אמן יש טביעת אצבע ברורה, אבל כאן מדובר על להפיק להם שיר בהפקה שונה ממה שהם והקהל שלהם רגילים ולעטוף אותם באווירה שונה".

ת.ז. רועי טל
מגורים:
ת"א
השפעות מוסיקליות: "פרנץ פרדיננד, פו פוייטרז, גרינדיי, רדיוהד, ביורק, מובי, שלומי שבן, הדרה לוין-ארדי
פרנסה: "בעל אולפן הקלטות".
לנצח את השיטה: "אני מנסה ליצור את המוזיקה שאני כמאזין הייתי רוצה לצרוך ולשמוע ולא לנסות להתיימר להיות משהו שאני לא".
הצלחה מבחינתך: "שהרבה אנשים יבואו להופעות שלי ויקבלו חוויה מלאה".
מהיום בעוד 10 שנים: "מקווה שהרבה יותר חכם ושאצליח להגשים את המטרות המוזיקליות שלי. להיות מעורב בצורה יומיומית בדברים שמעניינים אותי ושיפרנסו אותי בכבוד".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות: "הזמינות של האולפן הביתי".
אלבום אחרון שקנית: A New Tide – Gomez

רועי טל יופיע ב-1 במאי בסאבליים בתל-אביב.

רועי טל בפייסבוק