גל דה פז (צילום: פיני סילוק)
"אריק ברמן כתב לי את 'לואיזיאנה' ותיאר אותי די מדויק". גל דה פז | צילום: פיני סילוק

אחרי "פה השמש" של מיכל גבע ו"גיליתי שמש" של רות דולורס וייס, יצאה השמש לחמם גם את הזמרת והיוצרת בת ה-23 גל דה פז. סינגל הבכורה שלה "שמש שקרנית", מתוך אלבומה הקרב "בלוז לחלום" זכה לתשבוחות והיא כבר הושוותה למושא הערצתה ג'ניס ג'ופלין.

"אני מאד מתחברת להקשר הזה ולא אשכח את הפעם הראשונה ששמעתי את ג'ופלין בגיל 16", מספרת דה פז. "מאותו הרגע היה לי ברור שאני עומדת לעשות רוק'נרול. התאהבתי בה ובסגנון. השורשים שלי מגיעים ממוזיקה ששמעתי בבית: רוק, ג'אז, בלוז, מוזיקה אמריקאית, קאנטרי ואפילו גוספל. ראיתי את וודסטוק איזה 50 פעם כבר אני חושבת. גם בית הספר שלמדתי בו בקיבוץ מעגן מיכאל הרגיש תמיד כמו בוודסטוק קטן: הולכים יחפים, יושבים על הדשא, מנגנים רוק. הייתי מסתובבת יחפה עם פרחים בשיער. גדלתי בתוך זה".

"בלב תמיד אשאר ילדת פרחים"

ב"לואיזיאנה", הסינגל השני של דה פז שיוצא כעת, משפט המפתח הוא "אני נולדתי במקום הלא נכון , בזמן הלא נכון", כך שאולי באמת דה פז היא ילדת פרחים. "אני אכן סוג של ילדת פרחים", היא מסכימה מיד. "שנות השישים מבחינתי הם האידיאל: אהבה חופשית לגמרי. אני מאוד אוהבת אנשים, אני אוהבת את המוזיקה מהתקופה ואם הייתי יכולה הייתי חוזרת  לשם אבל עם אריאל, בעלי. גדלתי כילדת פרחים אבל החיים דרשו ממני להתבגר, אז היום אני ילדת פרחים יותר מאופקת' אבל בלב תמיד אהיה כזאת .גם הבגדים שאני לובשת, ברובם הם משנות השישים, אני מתה על זה, אני אוספת אותם".

-"לואיזיאנה" נכתב והולחן ע"י אריק ברמן שאיתו כבר עבדת בעבר.
"עם אריק הייתה לי מערכת יחסים מאוד אינטנסיבית בכל מה שקשור לאלבום שלי, הוא מאוד עזר לי עם הכתיבה. הכרנו אחרי שמשה לוי לקח אותי לשיר בשיר שלו 'בינונימי'. הוא באמת הצליח לתאר אותי בצורה מדהימה בשיר לואיזיאנה".

השראה לזוגיות מששי קשת ויונה אליאן

-על ההפקה המוזיקלית אחראי בין היתר בעלך, אריאל קשת, בנם של ששי קשת ויונה אליאן. מה למדת מהם ואיך זה לעבוד עם הבעל?
"הדבר הכי מדהים וחזק שספגתי מששי ויונה, שהם באמת כמו אבא ואמא בשבילי, הוא לראות איך הם עובדים ביחד. לראות איך מתמודדים עם עבודה בתוך מערכת יחסים, והם עושים את זה מדהים. עובדה שהם עדיין כל כך מאוהבים. הזוג היחידי ששרד. זה מעורר השראה. באמת.

"לגבי בעלי, תראה, לכל זוג יש מריבות, אבל אנחנו משתדלים באמת לעשות את ההפרדה, לא לקחת את זה הביתה אחר כך. להשאיר הכל באולפן עד לסשן הבא ולהתרכז בדברים החיוביים. זה מדהים שהאדם הכי קרוב אלייך נמצא איתך ברגעים המדהימים ולפעמים המאוד קשים האלה .זו חוויה בפני עצמה לעבוד עם האהוב שלך".

מעריכה את נינט, מעריצה את קרן פלס

-את מי מבין הזמרות החדשות את אוהבת היום?
"אני מאוד מעריכה את נינט. אני יודעת מעצמי כמה חשוב לעשות את המוזיקה שלי כמו שאני רוצה בלי שיגידו לי איך ולמה. ולי בתור אנונימית זה קשה, אני רק יכולה לתאר לעצמי כמה זה קשה כשאתה מוכר. אני מאוד מאוד מעריכה אותה על זה . ובכלל היא זמרת מצוינת בעיניי. ואני מעריצה את קרן פלס על כמות השירים שהיא כותבת. אצלי, עד שיוצא שיר... ייסורים קשים".

-את קוראת לאלבום שלך "בלוז לחלום".
"זה השיר שפותח את האלבום והוא בעצם מדבר על כל התהליך המדהים הזה שעברתי , מהרגע שהחלטתי שאני כותבת את האלבום שלי, מקליטה אותו, הכל באופן עצמאי. אני שרה שם: 'משהו קורה ואותי בורא, מחבר הכל מחדש. משהו בי עולה הולך ומתמלא חושף ומגלה צד מטושטש. התחלה של עידן מחודש. ולאט משתחרר המחסום - מרגישה , זה קורה לי מהיום'".

ת.ז. גל דה פז

אין תמונה
ילדת פרחים. גל דה פז

מגורים: ת"א
פרנסה: "הגעתי למסקנה שנועדתי לעשות רק מוזיקה.  רק בזה אני טובה. כרגע אני חופשייה, עסוקה במוזיקה. לא מרוויחה כל כך כסף, אבל- מאושרת.
השפעות: "ג'ניס ג'ופלין,  ארת'ה פרנקלין,  חוה אלברשטיין, שלום חנוך, פרדי מרקורי, לד זפלין,  ג'וני קאש,  לורטה לין."
לנצח ת'שיטה: "להצליח להיכנס לתודעה של אנשים. להצליח לגרום לרוק ולקאנטרי להיות מוזיקה שאנשים באמת אוהבים - כמו מזרחית. להפוך את המוזיקה שלי למיניסטרים ולא להפך".
הצלחה מבחינתך: "להגיע לגבהים שהגיעו הגיבורים שלי – אלביס, ג'ניס, הביטלס. אני יודעת שזה נשמע מוטרף, אבל אני חושבת שאמונה זה חלק מאוד גדול מהעניין".
מהיום בעוד עשר שנים: "וומבלי  או גראמי".
אלבום אחרון שקנית: "אני מאוד אוהבת לקנות אלבומים, אבל מאחר ואת כל הכסף השקעתי באלבום שלי - נגמר לי הכסף ולכן, הרבה זמן לא קניתי אלבום של מישהו אחר, אבל אני לא צורבת".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות: "עידן רייכל".
למי בא לך לתת סטירה: "אני לא אדם סוטר".

גל דה פז תופיע ב-30.1 וב-3.3 בתאטרון תמונע בתל אביב וב-6.3 תשתתף במחווה לזמרות מוטאון במסגרת פסטיבל "אישה" שיערך בחולון.