ג'קי טולדו ג'ייקוב (צילום: עזרא לוי)
"ממש לאחרונה מישהי זיהתה אותי מ'כוכב נולד'". ג'קי טולדו | צילום: עזרא לוי

מאז שהופיע ג'קי טולדו ב"כוכב נולד 2" (העונה עם ההראלים) קמו ונפלו הרבה כוכבים. טולדו, כבר בן 30, הספיק בינתיים להופיע, לעבוד על אלבום בכורה שנתן כהן מ"הנשמות הטהורות" שותף להפקתו וכמובן להוציא את הסינגלים "את", "כשפתאום גדולים" ו"אני כותב".

עכשיו הוא מנסה את כוחו עם סינגל נוסף, "ביום שאחרי", ובוחר להיצמד לכינוי "ג'ייקוב". "מבין הכינויים הרבים שיש לי 'ג'ייקוב' נדבק ותמיד גורם לי לחייך", מסביר טולדו. "יש בזה משהו 'קול', לא? 'ג'ייקוב' נשמע לי טוב ומסמל התחלה חדשה של יוצר ומבצע שמביא משהו אחר, שונה ואישי. כל מה שעשיתי בדרכי הוביל לזה. עכשיו זה הדבר האמיתי. עכשיו זה אני".

"לא ממש צפיתי ב'כוכב נולד' אז ואני לא ממש צופה בה כיום"

במפתיע, למרות שעברו חמש שנים מאז שהיה ב"כוכב נולד", עדיין מזהים את טולדו מהתכנית ההיא. "ממש לאחרונה מישהי באה ואמרה לי 'אוי אתה היית בכוכב נולד ויש לי את הביצוע שלך לשיר 'קרוב לליבך' של רמי קליינשטיין בדיסק באוטו'", הוא מספר. "זה מטורף כי אני לא יודע איפה הביצוע הזה נמצא. הוא לא נמצא בדיסק של 'כוכב' וזה משהו שהיא איתרה וצרבה. עשיתי הרבה דברים מאז והיא בחרה את הביצוע שלי כך שזה מרגש".

-מה אתה חושב על "כוכב נולד" של היום?
"לא ממש צפיתי בתכנית אז ולא ממש צופה בה כיום, אלא אם כן מישהו ממכריי משתתף", מפתיע טולדו. "בכל זאת, לא קשה לראות שהשינוי המהותי הוא בפורמט. הפלטפורמה היום חזקה בהרבה ונותנת במה משמעותית יותר להפגין כישורים מגוונים. יש מקום להצגת יצירה מקורית במידה זו או אחרת, מה שהיה חסר מאוד בעונות הראשונות".

-בדיעבד ההשתתפות שם הייתה בעוכריך?
"לא. אם יש משהו שלמדתי בחיי, זה לעולם לא להצטער על מ שהיה או לא היה. הייתי, עשיתי, חוויתי וזה היה עוד צעד בדרך להמשך עשייה בתחום. 'כוכב נולד' גרמה לי להבין מה חשוב באמת. אין לי שום רצון או כוונה להיות הלהיט התורן ולהיעלם. אני כאן כדי לבנות יסודות איתנים ולהישאר במוזיקה לאורך שנים".

"הופתעתי מהתגובות החמות לשיר הראשון שלי 'את'"

עד שייצא אלבומו הראשון ויעלה מופע מקורי של שיריו, ממשיך ג'ייקוב להופיע לפרנסתו בהופעות שמבוססות על קאברים לשירים ישראלים מכל התקופות והז'אנרים. לעיתים הוא משמיע משיריו כדי לקבל תגובות מהקהל. "הופתעתי מהתגובות החמות לשיר הראשון שלי 'את', כי אין לו תבנית ברורה של רדיו עם בית ופזמון. יש בו משהו אישי ואני חושב שהאינטימיות והפשטות עשו משהו לאנשים. הבנתי שיש השמעות ברדיו האזורי ובתוכניות ספציפיות ופחות בפלייליסט. אני בעד שילמדו להכיר אותי ולייצר איזושהי דמות שהיא ג'ייקוב".

-על מה מדבר השיר החדש "ביום שאחרי"?
"על היום שאחרי פרידה כואבת, כשאתה מבולבל ופגוע ולא מבין מה קרה לך. ביום שאחרי מגיעה ההבנה ותחושת בדידות גדולה. נלקח ממך מקור של כוח וביטחון, חום ואהבה, והדרך לא ברורה. בתוך כל זה תמיד ישנה תקווה קטנה שעוד יש סיכוי. אולי בכל זאת יש דרך לתקן את מה שנשבר, אבל לעתים קרובות הסדק נותר ברור ומורגש. ואז אתה תקוע והעולם כמנהגו נוהג. כאילו לכאב האישי שלך אין שום משמעות או השפעה. זה זמן לבחור להמשיך קדימה בתקווה, אמונה ודרייב".

ת.ז. ג'קי טולדו - ג'ייקוב

ג'קי טולדו ג'ייקוב (צילום: עזרא לוי)
"אני לא חושב שקרה משהו טוב במוזיקה הישראלית בשנים האחרונות. אולי פספסתי משהו". ג'קי טולדו | צילום: עזרא לוי

מגורים: הרצליה
השפעות מוזיקליות: "השירה של אמא מעל סירי שבת ומוזיקה בטורקית ולדינו לצד שירי ארץ ישראל; להקות מיתולוגיות כמו כוורת וגזוז ואמנים כמו גידי גוב, שלום חנוך ושלמה ארצי. בדרך פגשתי גם פינק פלוייד, פוליס וג'נסיס ועוד המון מהארץ ומחו"ל. קלאסי, ג'אז, רוק ופופ ומה שביניהם".
לנצח את השיטה: "יש שיטה? איזו? בשורה התחתונה: מוזיקה טובה, מילים, לחן, ביצוע, עיבוד והפקה, הכל הכי טוב שניתן ללא פשרה וכמובן התמדה".
הצלחה מבחינתך: "לעשות את מה שאני אוהב וכמה שיותר, להמשיך ליצור עבורי ועבור אחרים ולהמשיך לבצע לאורך שנים ולבסוף, במבט לאחור להיות שלם ומרוצה מהדרך. ללא תחושות החמצה או חוסר מיצוי. מה שהיה, היה טוב וטוב שהיה. זו הצלחה.
איפה תהייה 10 שנים מהיום: "כאן. ממשיך לעסוק במוזיקה בעיקר ונוגע בדברים נוספים מתחומי האומנות והבמה לשם העניין".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית: "אני לא חושב שזה עוד קרה. אולי פיספסתי משהו?".
אלבום אחרון שקנית: "שלום חנוך 'הקופסא'. שווה".
למי בא לך לתת סטירה: "קודם לעצמי, על כל הדברים שאני מבקש ועליי לעשות שטרם עשיתי. אח"כ, למי ממכריי שזקוק לאחת שתניע אותו לכיוון הנכון".