עריכת וידיאו: רועי שאלתיאל. צילום וידיאו: שרון רביבו

חברי "הפרויקט של רביבו" הוכתרו ל"הרכב השנה" במצעד השנתי של ישראל - ערוץ 24, התחנות האיזוריות ו-mako. שלושת חברי "הפרויקט" - ניר בן מנחם, רביב רם בן מנחם ואלירן צור - זכו בתואר "הרכב השנה" ברוב גדול של הצבעות הקהל מול המתחרים שהתמודדו מולם.

בראיון מיוחד מסכמים השלושה את השנה שעברה עליהם עם האלבומם השני "התחלה חדשה", בו עשו כבוד לאמנים ותיקים כמו חיים משה, יואב יצחק, אלי לוזון וציון גולן, עם הופעות בכל הארץ, והופעת השיא בבריכת הסולטן בירושלים, שם הציע אלירן צור נישואין לחברתו, עם שיר ראשון מקורי - "איפה הימים", קליפים מוצלחים ועוד.

כאשר הם מביטים על רשימת ההרכבים והלהקות עליהם גברו, קולטים השלושה לאן הגיעו - "יש פה להקות שגדלנו עליהם ואמנים שאנחנו מאוד מעריכים", הם אומרים, "רק עכשיו אנחנו מבינים את גודל ההישג.

>> למצעד השנתי של ישראל - דירוג השירים

>> לראיון עם זמר השנה - אייל גולן 

>> לראיון עם זמרת השנה - שרית חדד

>> לראיון עם "פריצת השנה" - איזי

הפרויקט של רביבו פרומו (צילום: שרון רביבו)
"זה הפרס על שנה וחצי של עבודה קשה" - "הפרויקט של רביבו", הרכב השנה של ישראל | צילום: שרון רביבו

-"הפרויקט של רביבו", איך ההרגשה להיות "הרכב השנה" של ישראל?
רביב רם בן מנחם: "התרגשות גדולה. זה מבחינתנו רגע השיא. כשהגענו להאנגר אמרנו שזה רגע השיא, אחר כך הגענו לבריכת הסולטן אמרנו רגע שיא. לקבל דבר כזה, זה משהו ש.. באמת כנראה שהשנה הזו היתה שנב ברוכה, ובאמת עשינו משהו שהשפיע".
ניר בן מנחם: "זה שכר על כל השנה הזו למעשה, עבדנו קשה, נתנו מעצמנו גם באולפן, הרגשנו שאנחנו עובדים קשה בשביל שאנשים יחייכו.  בשבילנו זה היה כמו גן משחקים אחד גדול. התעסקנו גם עם ילדים, גם עם מבוגרים, ועבדנו קשה מאוד על העניין הזה. אנחנו מרגישים שזו זריקת העידוד שלנו".
רביב רם בן מנחם: "אנחנו אנשים שעובדים בזה 24 שעות, גם להביא את השירים, לעבוד על האלבום השלישי, ולהביא עוד דברים מהמוזיקה הים תיכונית שגדלנו עליהם, כמו מוזיקת אירוויזיונים, מוזיקה ישראלית וים תיכונית, היינו עסוקים פחות בלשים לב מול מי אנחנו מתחרים. היום הבנתי והפנמתי מול מי עמדנו. אלה הרכבים שאנחנו אישית מעריצים את פועלם, וזה כבוד גדול".

-זו הבחירה של הקהל.
אלירן צור: "זה רק הקהל. גם בהופעות וגם כששירים יוצאים ומחרוזות יוצאות, אנחנו מרגישים שהקהל נותן את אותותיו ואנחנו אומרים לו תודה רבה מכאן, כי שהוא זה שנותן לנו המון כוח להמשך".
רביב רם בן מנחם: "מבלי לזלזל באינטליגנציה, יש לנו בקהל אנשים שלא מעניין אותם אינטרנט, הרבה מהקהל שלנו. לכן זה מאוד מחמיא שבאמת שהקהל הצביע עבורנו - פתח את האינטרנט, סימן שם ב'וי' ויאמר לזכותם של אותם אנשים, שבזכותם זה קורה מסביבנו, כי אמן שאין לו אהבה מהקהל, זה לא חשוב כמה הוא מצליח, אם השירים יפים או כמה כסף יש לך בבנק – ברגע שקהל בא לפרגן אתה באמת מרגיש מלך הכי גדול בזכות האהבה של הקהל".

-מה עשיתם השנה שגם להם לאהוב אתכם, איך אתם מסתכלים על השנה הזו?
ניר בן מנחם: "מה שמיוחד בנו והרגשנו את זה השנה, אולי גם מבלי להתכוון - נגענו בכל שכבות הגיל. מגיל שנה שנתיים, שאנחנו רואים ילדים בהופעות שמקדלמים את המילים. אנחנו גם מעלים ילדים לבמה בסוף ההופעה שישירו איתנו מחרוזת מסוימת, ואנחנו מרגישים את האהבה שלהם, רואים את זה במבט. אנחנו מסתכלים להם בעיניים ורואים שזה וואו, רואים את ההתרגשות. אני חושב שפה הרגשנו שעשינו משהו מיוחד".

-הבאתם שינוי במוזיקה הים תיכונית, פחות פופ, יותר חזרה לתרבות החפלות.
רביב רם בן מנחם: "קודם כל אני גאה בעשייה של הפופ הים תיכוני שגם אני הייתי חלק ממנה, חלק גדול. וזה בא מאחד שהיה מעורב בפופ ואיכשהו החזיר את הנוסטלגיה גם. מוזיקה נוסטלגית תמיד היתה בדם שלי. אנחנו יודעים שאחרי 30 ו-40 שנה דברים משתנים, השפה העברית השתנתה גם, והשתנו הטקסטים והלחנים, והכל. אבל אנחנו יודעים שיש אבטיפוס לכל דבר, ואנחנו יודעים שדברים נפלאים קרו כאן לפני 30 ו-40 שנה במוזיקה הישראלית, כל התהפוכות במוזיקה העברית, על כל גווניה. אני חושב שמה שעשינו בשנה וחצי האחרונות עשו לפנינו ויעשו גם אחרינו, כנראה שזה בא טוב, בעיתוי נכון, בהגשה קלה ורעננה וקלה לעיכול גם".

ניר בן מנחם: "כן היה שינוי תרבותי, כמו שאמרת. הרגשנו את זה במיוחד לאור החוק האחרון שיצא, 'חוק הקריוקי', שהרבה מאשימים שזה בגללנו וקוראים לו 'חוק הפרויקט של רביבו', 'חוק רביבו' זה נקרא. כי אנחנו עוררנו המולות קריורי ונכנס החוק הזה. אבל אנחנו רואים את זה בכיוון החיובי, ואלירן הזכיר את זה לא פעם, שכאשר מתקבצים כל החבר'ה יחד, עדיף שיתקבצו וישירו ביחד מאשר שיסתובבו ברחובות ובגנים, ויעשו, אתה יודע".

-התחלתם השנה לקחת את "הפרויקט" לכיוון ששל חומר מקורי.
רביב רם בן מנחם: "באלבום השני זה בא לידי ביטוי בשיר 'איפה הימים', ובאלבום השלישי, אני כבר יכול להגיד שחצי מהשירים יהיו מקוריים, חומרים אישיים שלנו כיוצרים, לניר ואלירן יש הרבה מה להציע. ושים לב - השירים המקוריים יהיו באווירת הנוסטלגיה הזו.  זאת אומרת, כשאתה תשמע את השיר החדש אתה תגיד 'וואן, איזה שיר יפה', ואוטומטית אתה תשאל 'מי שר אותו בעבר?'. כלומר נשמור את האווירה הזו, המוזיקה המיוחדת הזו, הפשטות הזו, עם הגרונות המדהימים של אלירן וניר, אנחנו מביאים את זה גם בשירים המקרוריים, אבל יהיו גם מחרוזות".

-אילו רגעים הכי ריגשו אתכם בשנה האחרונה?
אלירן צור: "מבחינתי זה ברור. הצעתי נישואין בהופעה בבריכת הסולטן, מול 6000 איש, זה היה רגע מאוד מיוחד עבורי, רגע שחיכיתי לו הרבה מאוד שנים. לפני 'הפרויקט' לא חשבתי שזה יקרה בכלל בזמן הקרוב. אבל כמובן עם ההצעות של שותפיי לעסק. הם אלה שאמרו לי 'אלירן, אתה מציע נישואין בבריכת הסולטן', וזה מה שהיה. אחרי המחרוזת עם חיים משה, הוא הגיש לי את השיר 'נשבע' ואני מציע נישואין, ככה זה היה. רק יום אחרי עיכלתי שהופעתי בבריכת הסולטן מול 6000 איש ושהצעתי שם נישואין".

-ראיתם בכלל את המשפחות שלכם בשנה האחרונה?
רביב רם בן מנחם: "המשפחות לפעמים באות איתנו להופעות, בעיקר בקיץ כשאין מה לעשות עם הילדים. זה לא רק הילדים שלנו זה גם 'הילד הקטן' (אלירן) איתנו, אז זה כבר בילט אין".

אלירן צור: "רביב וניר הם כבר המשפחה שלי לכל דבר, אני נמצא איתם 18 שעות ביום אם לא יותר, חוץ מ-6 שעות שינה".

רביב רם בן מנחם: "התפיסה שלו מרווק למישהו שהולך להיות תפוס חזק, צמוד, זה לא בגלל דיבורים, בגלל שהוא ראה אותנו ואמר 'את התא המשפחתי הזה אני וצה שיהיה לי".

אלירן צור: "הם עם הילדים, ואני נמצא איתם, ופתאום אני מתחיל לחשוב על זה. והם אומרים לי כל הזמן: 'אלירן, מה עם ילדים, משפחה'...".

רביב רם בן מנחם: "ואין כמו משפחה בעולם, הם החברים הכי טובים שלנו".

אלירן צור: "ההורים שלי גרים בחדרה, ואנחנו עוצרים לאכול את המפרום של אמא שלי בדרך להופעות בצפון".

רביב רם בן מנחם: "הכל אצלנו על הדרך, אוכלים על הדרך, ישנים על הדרך. זה מבורך. אנחנו נהנים מהרגע, משתדלים להפוך את הכל להנאה, כי אין לנו זמן להיות עצובים וכועסים".

-מילת סיכום?
רביב רם בן מנחם: "אתה מראיין אותנו ולאט לאט זה מחלחל לי שהיתה שנה, שנה וחצי, מאוד מאוד מיוחדת וגדולה בעבורנו. וזה השיא הכי גדול".

>> למצעד השנתי של ישראל - דירוג השירים

>> לראיון עם זמר השנה - אייל גולן 

>> לראיון עם זמרת השנה - שרית חדד

>> לראיון עם "פריצת השנה" - איזי

>> האלבומים שיעשו לכם את החגים - חלק א'

>> האלבומים שיעשו לכם את החגים - חלק ב'