הזמרת מירי מסיקה נבחר ל"זמרת השנה" על ידי גולשי mako, צופי ערוץ 24 ומאזיני חמש תחנות הרדיו האיזוריות במצעד השנתי של ישראל לשנת תשע"ב. מסיקה גברה על שבע מועמדות נוספות שהתמודדו מולה: ריטה, שירי מימון, מרגלית צנעני, קרולינה, נינט טייב, שרית חדד וג'ולייטה. כולן כמובן מועמדות ראויות ומכובדות, אבל זמרת השנה יכולה להיות רק אחת.

השנה של מירי מסיקה

מירי מסיקה פתחה את השנה כשאירחה את בעז שרעבי בקונצרט עם תזמורת סימפונית. אחר כך הוציאה את אלבומה החמישי "מלך" שכלל את השירים "מלך", "יריות באוויר" וב"וינסנט", "אישה חרסינה", "אני לא שם", "ואולי" ו"אל תדבר אלי", והשיקה אותו במופע בהאנגר 11. בהמשך הגשימה חלום והופיעה באמפי קיסריה.

מסיקה הוציאה השנה שירים נוספים, כמו הדואט המצליח "קולות הלב" עם גלעד שגב, וחידוש לשיר הקלאסי "לילה" של שלום חנוך. כמו כן המשיכה מסיקה לשבת על כס השופטת בתוכנית "כוכב נולד", כיכבה בפסטיגל והצטלמה לקמפיין פרסומי לחברת הלבשה.

מירי מסיקה: "לקחתי השנה הרבה סיכונים"

"התואר מאוד משמח ומרגש אותי", אומרת מירי מסיקה, "יש כל מיני סגירות מעגל. נפגשתי עם הדר מרקס ועומרי רונן שהגישו את המצעד והם שידרו את הפעם הראשונה שבה זכיתי והזכירו לי איך בכיתי מהתרגשות והודיתי אז לקרן והם לא ידעו אז מי זאת קרן. היה מאוד מרגש".

-איזו שנה זאת היתה?
"שנה מאוד עמוסה שבה לקחתי סיכונים ואמרתי 'כן' להמון דברים. עשיתי פסטיגל וקמפיין ראשון ועוד עונה של 'כוכב נולד' וקיסריה, בכל אחד מהדברים האלה לקחתי איזשהו סיכון ובעזרת השם כל הסיכונים האלה השתלמו לי. כי כל הזמן במקביל גם המשכתי להופיע, ואז כנראה מה'שטח' זה קורה. כמובן שגם יצא האלבום 'מלך', על התפר שבין שנה שעברה להשנה, אז זה יצא קצת מבלבל. אבל 'מלך' ו'אישה חרסינה' ו'ואולי' והדואט עם גלעד שגב, שהיה לנו, שגם הוא משהו שעשיתי מאיזה אינסטינקט, של יאללה בואו נוציא עכשיו את השיר הזה. למדתי מהשנה הזאת שאני צריכה מאוד לבטוח במערכת שסביבי ובעצמי, יש לנו אינסטינקטים טובים".

 -היו רגעים שהרגשת שאת רצה מהר מדי?
"היו, כי זה היה עומס על עומס על עומס, וגם היה לי השנה בפעם הראשונה סיבוב הופעות בארצות הברית. זה קשור גם לאמהות, שאתה אומר רגע אולי לקחתי על עצמי יותר מדי. שגם וגם וגם וגם והכל כאילו סוגר עליך. אבל עובדים איתי אנשים כאלה מקצוענים - בעלי אורי זך, המנהלת שלי ענבל פרמן, כרמית חדידה היחצנית, וכשאתה נמצא במערכת שכבר משויפת היטב - איכשהו הכל מסתדר, כי הם עובדים כדי שאני ארגיש כמה שפחות את העומס ואהיה עסוקה רק בלשיר, רק בלהצטלם, רק בהופעה. קיסריה היתה הפקה מאוד מאוד גדולה ותוך כדי 'כוכב נולד' איכשהו צלחנו את זה, צילמנו את זה, אני לא יודעת, בלי עין הרע, איכשהו זה קרה, אבל באמת אלוהים היה איתנו והכל ככה ישב אחד על השני".

-את מרגישה שהתפתחת במוזיקה שאת עושה?
"כן. תראה את 'מלך' שזה מסוף שנה שעברה, לבין 'קולות הלב' שזו כבר קשת רחבה. 'קולות הלב' הוא שיר מזרחי עם יין מזרחי והוק-ליין שמח כזה ו'מלך' זה פופ-רוק אייטיז, שני דברים שונים במהותם. הסאונד שאורי (זך) יצר שם אותי במקום שעוד לא הייתי בו, ו'קולות הלב' החזיר אותי למקום הראשוני שלי, המזרחי, שגם מאוד אהבתי כי פתאום נשמעתי לעצמי כמו פעם".

-עם כל העומס איך את שומרת על קשר עם הקהל?
"דרך ההופעות וברדיו. בפעם הראשונה שזכיתי ב'זמרת השנה' זה היה בעיקר רדיו, כי כבשתי את כל המצעדים, אבל לא ידעו איך אני נראית. הפעם אני מרגישה שהקהל שהצסיע זה קהל של ההופעות, כי הופעתי המון, זו עבודת שטח. כי אין כמו לחוות... גם אני כשאני רואה זמר בהופעה שלו זה נחרט לי בנשמה אם זטו חוויה חזקה, והיא יותר חזקה מלשמוע ברדיו או לראות בטלוויזיה. זה ללכת, לנסוע במיוחד להופעה. וזו חווייה שהרבה אנשים חוו איתי השנה, כי באמת קרעתי את התחת. ואז נוצר קשר כי אני גם מדברת הרבה בהופעות ואני מרגישה שמי שרואה אותי בהופעה, הקהל הזה, הם כאילו נהיים חברים שלי. הם מכירים אותי יותר טוב, אני מדברת על עצמי, מספרת גם על מה השירים. אין איזושהי דמות. יש זמרים שלוקחים לעצמם פרסונה במיתית, אבל אני זאת אני. לכן אני מרגישה שהקשר שלי עם הקהל הוא באמת הכי בלתי אמצעי שיכול להיות. אני נשארת אחרי הופעה ומתחבקת ומצטלמת, אם אין איזו בייביסיטר שמחכה לי על השעון. לכן אני מוקירהה תודה, כי זה לא סתם ככה שאנשים הצביעו בשבילך".

"אני אמא טובה אבל הזנחתי את בעלי"

-נשאר לך זמן לילדה, למשפחה?
"תמיד כשיש משהו מאוד אינטנסיבי כמו המון קריירה והצלחה וזה, זה תמיד יבוא על חשבון משהו. אז זה פוגע בבית. הבית שלי אני לא זוכרת איך הוא נראה. אני עסודה בלהיות אמא. כעקרת בית ורעיה זה קצת מוזנח שם. עכשיו אני יותר משקיעה בבית, זה כמו גלים, וייקח לי זמן עד האלבום הבא. משהו תמיד יבוא על חשבון משהו אחר. מי שאומרת לך שהיא גם וגם וגם וגם או שהיא סופר-וומן או שהיא משקרת. אני לא, אני מצליחה להיות אמא טובה, מי שמוזנח זה בעלי, החמוד שלי".

-החשיפה הגדולה בטלוויזיה לא הורידה את הפוקוס ממירי הזמרת?
"אנשים נקשרים אליך כבן אדם, ואז אני משיגה הרבה קהל חדש שלא שמע את המוזיקה שלי. הוא אהב אותי כבן אדם ואז הלך וחיפש את השירים. יש גם עוד נתח כזה של קהל שאי אפשר להתעלם ממנו. במקרה הזה זה מאוד עוזר וזה שווה. מצד שני אתה מאבד את המיסתורין. אין 'שקט תעשיתי' ליצור אלבום בנחת, בשקט, לבד. יש לזה מחירים, יש יתרונות וחסרונות. צריך למצוא את האיזון. אז עכשיו אני אהיה יותר בשקט".

-אמרת שבכל פעם שהייתי זמרת השנה זכית.
"אני לא בטוחה אם זה נכון. נראה לי שבכל פעם שהוצאתי אלבום זכיתי, אבל אני לא בטוחה. אולי היתה שנה שהייתי מועמדת מבלי לדעת ולא זכיתי. התואר הזה חשוב לי מהמקום של הילדה הקטנה שהיתה יושבת כל ראש השנה ומסתכלת מי זכה. להיות בתוך זה זה כמו לראות את החלום שלי מהצד. כשאומרים לי זכית, כשנותנים לי תעודה - זה כמו מדליה כזאת. שמע, יש זמרים שמפוצצים קיסריות ומוכרים פלטינות כפולות והם לא זמרי השנה, פחות משנה להם. מה שחשוב מהקהל ו'זמרת השנה' זה כמו איזה חיבוק מהקהל, עוד אישור, ואני בן אדם שמאוד זקוק לאישורים, אז אני לא יכולה לשקר ולהגיד שזה קטן עלי, זה לא, זה תמיד מרגש מחדש".

"בשנה הקרובה הכי חשוב להרחיב את המשפחה"

-מה יקרה איתך בשנה הקרובה?
"אקליט עוד שירים. הצטברו אצלי המון שירים שאני צריכה לשמוע, שלא יכולתי להאזין להם אפילו. אני צריכה לשבת על המייל שלי ולהאזין למאות שירים, ולנסות להקליט חלק מהם. זו עבודה שהיא יותר אינטימית ושקטה. יש לי בקרוב הופעה גדולה שזה אחגוג את הזכייה וזה יהיה כיף, אבל בגדול אני רוצה יותר שקט".

-מה תאחלי לעצמך לשנה הקרובה?
"לי ולכל הקרובים אלי ני מאחלת קודם כל בריאות. אני נתקלת בכל מיני מצבים של קרובים אלי ומבינה שאנחנו כלום, אנחנו פסיק. ואחרי הבריאות להיות מסוגל לשמוח בחלקך, באמת לשמוח, ולהשקיע במשפחה בבית, ושיהיו לי עוד שירים יפים שאצליח לרגש ולשמח אנשים ולהצחיק אותם".

-מה בעניין הרחבת המשפחה?
"זה הכי חשוב, לשמח אנשים ולהרחיב את המשפחה".

>> תוצאות המצעד השנתי: שיר השנה - "כשאת איתו" של אייל גולן

>> ראיון עם אייל גולן - "זמר השנה" ששר את "שיר השנה"

>> ראיון עם "אתניקס", "הרכב השנה" של ישראל

>> ראיון עם מאור אדרי, "פריצת השנה"

>> אייל גולן וזאב נחמה: "פגענו אחד בשני, אבל אף פעם לא רבנו"