נתן גושן (צילום: אלעד וייסמן)
נתן גושן, "פריצת השנה" | צילום: אלעד וייסמן

הזמר נתן גושן נבחר ל"פריצת השנה" על ידי גולשי mako ומאזיני גלגלצ במצעד השנתי הרשמי של ישראל לשנת תשע"א, לו נרשמו מעל לחצי מיליון הצבעות. גושן גבר על ארבעה מועמדים נוספים שהתמודדו מולו: עידן עמדי, לירן דנינו, עידן חביב ומאיה איזקוביץ. כולם פרצו השנה בצורה מעוררת הערכה ללב המוזיקה הישראלית, אבל רק אחד מהם יכול לזכות ב"פריצת השנה".

השנה של נתן גושן

אז איך היתה שנת הפריצה של נתן גושן? לגושן היו בה שני להיטים, ואפילו גדולים - "כל מה שיש לי" (הקליפ) ו"איפה את" (קליפ בהופעה), שחובקו על ידי הרדיו, נדבקו לאוזניים של קהל צעיר (אבל לא רק) ודורגו בעשיריה הראשונה של המצעד - "כל מה שישי לי" במקום השלישי ו"איפה את" במקום השמיני. לאחרונה הוציא נתן גושו שיר שלישי, "גבולות ההגיון", שגם הוא כבר מסתמן כלהיט.

כמו כן נתן גושן זכה ב"פריצת השנה" כנראה גם בזכות היצירה לאחרים: לרוני דלומי הוא כתב את מילות השירים "קצת אחרת" ו-"כך או כך" (מקום 38 במצעד) ללירן דנינו כתב והלחין את להיטו הגדול "עדיין ריק" (מקום 6 במצעד) ולבעז מעודה את "שניה ועוד אחת".

נתן גושן: "עכשיו הציפיות ממני מלחיצות"

-נתן גושן איך אתה מרגיש עם הבחירה בך?
"אני מרגיש מדהים. הבחירה בי הפתיעה אותי ופרגנה לי בטירוף, שמחתי, התרגשתי. עשיתי דרך ארוכה מאוד עד שהגעתי למצב שאני מוציא שיר, ומאז הכל קרה די מהר. הכל קורה אבל הכל זה מלמעלה. הבעיה היא שעכשיו אנשים מצפים שאתן יותר וזה מלחיץ יותר לקראת היציאה של האלבום. זה משהו בפנים שלא בא לידי ביטוי בעבודה שלי. כלפי חוץ אני ממוקד במה שאני אוהב ויודע לעשות, הלחץ הוא בתחושה בפנים. כששיר עובר פלייליסט, ועוד אחד, ועוד אחד, זה כל פעם מרגש מחדש, ומצד שני נוצרות ציפיות מלחיצות. אני מוכן ומקווה לספק את הסחורה בסופו של דבר".

"אני לא כל כך מתייחס לאיך שאני נראה"

-מה זו הסחורה הזו, מה יש בך, למה דווקא אתה?
"אני עושה את שלי. אני לא מסתכל על למה מגיע לי ואיך מגיע לי. עבדתי עם איש גדול בשם לואי להב וחיכיתי לראות שזה ייצא מדהים וזה יצא מדהים. זה סיכום של ארבע שנים שבהן כתבתי שירים, ושירים שכתבתי קיבלו תאוצה אצל רוני דלומי ולירן דנינו ובעז מעודה. הם נתנו לי התחלה שונה ממה שחשבתי שתהיה לי. לא ידעתי איך זה עובד ומה ההתנהלות כשמוציאים שירים חדשים. השירים שכתבתי להם ויצאו נתנו לי לראות מה חושבים על הטקסטים והלחנים שלי עוד לפני שהוצאתי שיר שאותו אני מבצע. ראיתי שחלק אהבו וחלק לא כמו, כל שיר. זה נתן לי נחיתה קלה לעולם המוזיקה, כניסה טובה עבורי לתוך המשחק".

-עד כמה למראה החיצוני שלך יש חלק בהצלחה?
"אני לא כל כך מתייחס לאיך שאני נראה. יש כאלה שיגידו שאני נראה מדהים ויש כאלה שיגידו שאני נראה מזעזע. אותי מעניינות רק התגובות על המוזיקה, למרות שזה נשמע קלישאתי. אבל אני מבין שזה חלק מהסיפור. כמו כל מי שעובד על אלבום אני מגיע עם החבילה שלי. גם לא מצאתי תגובות על איך שאני נראה, אלא בעיקר על המוזיקה והן מספיקות לי. אני לא מטריד את עצמי בשאלות האלה".

נתן גושן פרומו (צילום: איציק אורן)
"יש כאלה שיגידו שאני נראה מדהים ויש כאלה שיגידו שאני נראה מזעזע". נתן גושן | צילום: איציק אורן

-מהו סוד הקסם של ההצלחה של השירים שלך?
"זו פעם ראשונה שאני מתמודד עם תגובות וזה מאוד חדש לי. אני לא יודע לנתח למה אוהבים את השירים שלי. ממש לא בחרתי סינגלים וכתבתי לפי מה שיאהבו. לא ידעתי שהשיר 'עדיין ריק' שנתתי ללירן דנינו יצליח. אין לי נוסחה. אתה כותב על מה שמטריד אותך ועל מה שאתה אוהב ובוחר לפי מה שמרגיש לך נכון".

"'עדיין ריק' נכתב על סיפור אהבה, המשמעות היא אישית"

-את "עדיין ריק" כתבת על עצמך?
"כן כתבתי אותו על עצמי. המשמעות של 'עדיין ריק' מבחינתי היא אישית, הוא נכתב על סיפור אהבה. היום זה כבר שיר של לירן ואני אוהב את הביצוע שלו, הייתי מבסוט מאיך שזה נשמע עוד כששמעתי את ההקלטה לראשונה. הטקסט הזה כבר שלו ושל הקהל שלו ושישפטו הם את השיר, זה שייך לו וכבר לא נוגע אלי".

יית יכול לבצע אותו בעצמך.
"ממש לא. אני יוצר וכותב כל יום שיר חדש. זה שיר שכתבתי לפני כמה שנים. אני אוהב את כל שירי האלבום החדש. כמו הסינגלים שיצאו וברוך השם יש עוד שירים. יש לי מספיק שירים טובים לעצמי. כשנתתי את השירים לאחרים לא ידעתי אם הם יצליחו".

-אחרי שזכית ב"פריצת השנה", אתה שואף להיות "זמר השנה" בשנה הבאה?
"אני לא מסתכל על תארים אלא מנסה לעשות מוזיקה שתיגע בכולם. אשמח מאוד אם זה יקרה וזה הכי יפרגן לי בעולם, אבל השאיפות שלי הן יותר בתחום היצירה מאשר בתחום התארים"

*אלבום הבכורה של נתן גושן ייצא רשמית ב-10 בנובמבר. מופעי ההשקה ב-28 ו-29 בנובמבר בזאפה תל אביב.

>> לתוצאות המלאות של המצעד השנתי הרשמי של ישראל

>> לראיון המיוחד עם אייל גולן זמר השנה

>> לראיון המיוחד עם רוני דלומי זמרת השנה

>> לראיון המיוחד עם שירי מימון ושמעון בוסקילה

>> לראיון עם עידן עמדי על שיר השנה "כאב של לוחמים"