ליהיא גרינר – אין לי חבר (תמונת AVI: mako)
לא צריך להיות פאבארוטי. ליהיא גרינר | תמונת AVI: mako

ישראל בונדק, מנהלה של הזמרת אתי לוי, מאשים את ועדת האירוויזיון באפלייה בגלל שהשיר ששלחה הזמרת שלו נכתב על ידי האנס המורשע חנן גולדבלט. כמו כן טוען בונדק שלא ייתכן שזמרת גדולה כמו אתי לוי תישאר בחוץ, בעוד שלל יוצאי תוכניות שירה בטלוויזיה יתחרו ב"קדם" של השנה.

ובכן, שלושים שירים נבחרו להתמודד השנה בקדם אירוויזיון מתוך כשלוש מאות שירים הוגשו לועדה שהורכבה מראשי רשות השידור, אנשי רדיו, אנשי מוזיקה ויו"ר מועדון חובבי האירוויזיון בארץ. ראינו את רשימת השירים והזמרים שנבחרו. ראינו - לא שמענו. כמובן שאת חלקם אנחנו מכירים, חלקם אנונימיים, וכמובן קראנו רשימה לא מבוטלת של זמרים מוכשרים ותיקים יותר או פחות שהגישו שירים, אך לא נכנסו.

כדאי להבין, שהאירוויזיון, כמערכת כלל-אירופית, מנסה להתחדש. רק בשנה שעברה זכה שיר דאנס שיותר מתאים לכאורה למועדונים ולא לאירוויזיון. אבי טולדנו, אריק סיני, שימי תבורי ודפנה ארמוני הם זמרים מעולים שכבודם במקומם מונח על תרומתם למוזיקה הישראלית, אבל יכול להיות שהשירים שהם הגישו מיושנים מידי לשנת 2013 ואם לא, נראה לי שזמר בן 60 שר דאנס יכול להיראות קצת חריג. גם אתי לוי זמרת טובה, אבל אולי בועדה חשבו ששיר מסולסל פחות מתאים.

יוסי גיספן, בשרית חדד סימפונית (צילום: שרון רביבו)
"אני סומך על הועדה". חבר ועדת האירוויזיון יוסי גיספן | צילום: שרון רביבו

טענה גדולה משמיע ישראל בונדק נגד הועדה על הבחירה בליהיא גרינר. את ליהיא הכרנו בעונה השלישית של ה"אח הגדול" כדמות פרובוקטיבית שאומרת מה שיש לה על הלב, שעושה מה שהיא רוצה תוך התעלמות מהמצלמות (כן כן, אני מדבר על הסקס) וכמקורבת לפרידה הכט - האישה שרבים אהבו לשנוא. אבל, וזה אבל גדול - שמענו אותה שרה? מעט יחסית, כמעט ולא. לפי מה שכן שמענו, יכול להיות שליהיא היא זמרת לא רעה בכלל.

כידוע, לא חייבים להיות לוצ'יאנו פברוטי בשביל לזכות באירוויזיון. סרטאב ארנר שניצחה עבור טורקיה בשנת 2003 נשמעה כמו אישה בצירים, רוסלנה שהביאה את הגביע לקייב צרחה כאילו היא ראתה ג'וק ומארי אן הלטבית נשמעה בהתקף אסטמה חמור, אבל השירים שהן שרו וההופעה שהן נתנו הצדיקה זכייה. אז אם הם זכו - גם ליהיא גרינר עוד מסוגלת לעשות את מה שנחשב כעת כמעט בלתי אפשרי עבור נציג ישראלי ולזכות באירוויזיון. כן, מה שאתה שומע, אדון בונדק.

האירוויזיון הינו תחרות שירים, לא זמרים. תשמע את השירים שנבחרו, מר בונדק היקר, ופרסם את השיר שלך במקביל, כדי שלקהל הישראלי תהיה אינדיקציה להשוואה לפני שאתה תוקף. אחרי כל זה נדע אם אתה צודק או לא. אני סומך על הועדה. כל הכבוד לערוץ הראשון על החזרה של הקדם אירוויזיון לחיינו בפורמט שסוף סוף יכול לעניין את הצופים וכמובן תורם שלושים שירים חדשים למוזיקה הישראלית.

ולא נשכח לאחל בהצלחה לכל אותם המשתתפים בקדם. מה שבטוח שאני אהיה שם בשוודיה, אשב בקהל עם דגל ישראל מונף בגאווה ואעודד את הנציג הישראלי, בין אם זאת תהיה ליהיא גרינר, ולדי בלייברג, מייקל הרפז או כל אחד אחר שייבחר.

>> ביונסה בחזרות למופע במחצית ה"סופרבול"