אריק איינשטיין (צילום: מנחם סקס)
חמישה שירים חדשים. אריק איינשטיין ז"ל | צילום: מנחם סקס

אלבום מחודש לאריק איינשטיין ז"ל - היום יוצא לאור האלבום "משירי אברהם חלפי", בגרסה חדשה, אותה הספיק להשלים אריק איינשטיין לפני מותו. האלבום הוא גרסה משודרגת לזה שיצא כבר בשנת 1988, והוא כולל חמישה שירים נוספים שלא הופיעו במהדורה המקורית.

האלבום המקורי משירי חלפי, עליו עבד איינשטיין עם יוני רכטר, נחשב לאחד מאלבומיו הטובים והאהובים ביותר של איינשטיין בכל הקריירה, וכבר נכנס מזמן לקלאסיקה הישראלית, עם שירים כמו "השיר על התוכי יוסי", "צער לך", "עטור מצחך" ועוד.

המהדורה החדשה כוללת שני שירים עליהם עבדו בזמנו רכטר ואיינשטיין, אבל לא נכנסו לאלבום המקורי והתגלו לאחרונה. השירים הם "ולמות" ו"על ענף". על שלושת השירים הנוספים עבד איינשטיין בשנים האחרונות עם גיא בוקאטי, שהפיק אותם מוזיקלית והלחין שניים מהם: "נותרו שנים ספורות" ו"אדם בחדרו". את השיר השלישי "אימי" הלחין עומר קליין ועיבד עדי גולדשטיין יחד עם בוקאטי.

אריק איינשטיין ז"ל בחר לשיר על המוות

חלק מהשירים, הותיקים והחדשים, עוסקים, באורח מצמרר, בנושא המוות, שהמשורר אברהם חלפי, כך מסתבר, הרבה לכתוב עליו. המפורסם שבהם הוא "השיר על התוכי יוסי". אליו מצטרפים באלבום המחודש השירים "אדם בחדרו" (שהוא מעין שיר המשך או תגובה ל"תוכי יוסי"), "נותרו שנים ספורות" ו"אימי" החדשים, ו"ולמות" הגנוז.

"ולמות"
מילים: אברהם חלפי, לחן ועיבוד: יוני רכטר
)
"ולמות - למות בסתר, פה בחדר, ולדעת, כי מחר עוד ישתאו למות זה - ולא יותר. ילווני אנשים (שטרם מתו), ובלי רעד ידברו בינם בלחש על דבר-מה אחר, אחר / ולמות. למות בסתר. בלי לשאול על מה ולמה. לעצום עיני הלב בעוד הכל-הכל קיים. הן כנשור כוכב גבה בדרכו עמק הימה, מרקיעיו נושר אדם / כי הכל, הכל רק שיר, אשר תמיד נגמר לפתע, בין היות או לא היות, בערב שבכל כופר. ואני - אני רק בן לאם אחת שפעם מתה. לא יותר".

"על ענף"
מילים: אברהם חלפי, לחן ועיבוד: יוני רכטר
)
"על ענף עורב יש, המלט שחור כנף - לעוף או לא, מעמק לבו העורבי, צרח צריחותיו, ואם לעוף אז לאן, אולי לאנש(חשב), אך איפה היא עכשיו, וישב על אותו ענף (וחשב)".

 

"נותרו שנים ספורות"
מילים: אברהם חלפי, לחן: גיא בוקאטי, הפקה מוזיקלית: גיא בוקאטי
)
נוֹתְרוּ שָׁנִים סְפוּרוֹת. אֲנִי יוֹדֵעַ כִּי סְפוּרוֹת נוֹתְרוּ לִי. לָכֵן אֲנִי רוֹדֵף / יֵשׁ נֶצַח. וְאִם אֵינֶּנּוּ - מַפְטִיר אֳנִי בְּצַעַר: אֵין דָּבָר / חַי אֲנִי פְּרִידָה (חוֹזֶרֶת יוֹם חוֹזֶרֶת לַיְלָה) מֵחַיַּי / נִדְמֶה: הַיּוֹם הִיא נִּתְקַצְּרָה מְאׂד. וַאֲנִי תָּאֵב לִקְרוֹא. סְפָרִים הַרְבֵּה לִקְרוא. כָּל הַכָּתוּב בִּלְשׁוֹן-עָפָר עַל גִּלְיוֹנוֹת שָׁמַיִם. כִּי אֲנִי אֵין צִמְאוֹנִי נִרְוֶה. לׂא רְעָבִי נִשְׁבָּר".

 

"אימי"
מילים: אברהם חלפי, לחן: עומר קליין, עיבוד: גיא בוקאטי, עדי גולדשטיין, הפקה מוזיקלית: גיא בוקאטי
)
"הסתיו שואל לשלומי, באספו את פירות הקיץ. הנה חוזרת אמי מבית-הקברות אל הבית / הולם באָזְנֵי לִבָּה. בלבי צלילי פעמיה. אם תבוא בסתיו הבא, שוב אסתכל בעיניה".

 

"אדם בחדרו"
מילים: אברהם חלפי, לחן: גיא בוקאטי, הפקה מוזיקלית: גיא בוקאטי

"לוּ רָאִיתָ אָדָם בְּחַדְרוֹ מוּל רְאִי שֶׁהִזְקִין מִמַּרְאוֹת. לוּ שָׁמַעְתָּ תֻּכִּי יְרַקְרַק מְשׂוֹחֵחַ עִם פֶּרַח וָרֹד. שָׁרוּי לוֹ הַפֶּרַח בַּכּוֹס, שָׁבוּי הַתֻּכִּי בַּדִּמְיוֹן - הַזְּמַן אֶת הַפֶּרַח יִרְמֹס, וְאֶת חֲבֵרוֹ יַחֲמֹס.הִכּוֹן, הַתֻּכִּי הִכּוֹן / הַדֶּלֶת פִּתְאֹם תִּפָּתַח, וְיִכָּנֵס הַגּוֹרָל. מִי יוֹדֵעַ מַה צֶבַעּ בִּגְדוֹ, אִם יָפֶה הוּא וְאִם מְגאָל / עַל הַסַּף יִתְיַצֵּב כְּנוֹשֶׁה. יִשְׁאַל מִי בַּבַּיִת יִשְׁכֹּן. וְאֶת שְׁנוֹת הַחַיִּים, וְהַשֶׁם - הִכּוֹן, בֶּן-אָדָם, הִכּוֹן".