לרגל יום העצמאות ה-72 למדינה, צילם עומר אדם קליפ מיוחד לקראת טקס הענקת פרס ישראל, שיערך הערב בשעה 18:40 וישודר בקשת 12, ובאפליקציות mako ו-N12. את טקס פרס ישראל 2020, בהפקת חברת "אינטלקט" עבור מרכז ההסברה, ינחו קורין גדעון ושרון כידון ויופיעו בו בין השאר יובל דיין, ישי ריבו, אמיר דדון ועמיר בניון, אהוד בנאי, אילנית ואליעד ועוד. בקליפ המיוחד שצולם עבור הטקס, עומר אדם חידש את השיר "תפילה", שבוצע במקור על ידי הזמרת הגדולה עפרה חזה. הזמר האהוב שר "תפילה" בעיר הריקה מאדם כשאליו מביטים מכל קצוות הארץ חתני וכלות פרס ישראל, אזרחים וותיקים שוטרים רופאים, מתנדבים וילדים שכולם יחד מתפללים יחד לאור ולשמחת הנעורים.

הפקה: "אינטלקט" | במאי: בן בכר | צלם: רם שני | עריכה:  אילנה ריינה מילים: בצלאל אלוני | לחן: הנרי ברטר  

פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר הניתן במדינת ישראל. מדי שנה, מגישות וועדות השופטים לשר החינוך את המלצתן להענקת הפרס בתחומים שונים ומגוונים בהוויית העשייה והיצירה בישראל. הזוכים הם אזרחי-ישראל שגילו הצטיינות מיוחדת, מצוינות ופריצת דרך בתחומם או שתרמו תרומה מיוחדת לחברה בישראל.

בחודשים פברואר ומרץ הודיע שר החינוך, הרב רפי פרץ, לכלות וחתני פרס ישראל על זכייתם ובירך אותם. בפרס ישראל למפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה זכו  פרופ' אבישי ברוורמן וגב' נעמי סטוצ'ינר.

פרס ישראל (צילום: צילום מסך)
הענקת פרס ישראל | צילום: צילום מסך


פרופ' ברוורמן זכה על תרומתו הגדולה לפיתוח של אוניברסיטת בן גוריון. "כנשיאה, הוא פתח את המוסד בפני יישובי הפריפריה והאוכלוסייה הבדואית בנגב תוך עמידה על מצוינות", נכתב בנימוקי הזכייה. "הוא אף גייס למוסד רבים מטובי החוקרים ומורי האוניברסיטאות. פעילותו שדרגה אקדמית ותרבותית את העיר באר שבע ואת הנגב כולו".

גב' סטוצ'ינר זכתה על פעילותה החברתית מעוררת ההשראה למען שוויון הזדמנויות בחברה הישראלית. "גב' סטוצ'ינר שעלתה מדרום אפריקה עם בעלה והקימה בישראל את ביתה, מקדישה את חייה לעשייה חברתית", נכתב בנימוקי הזכייה. "השיא של פעילותה, היה בהקמת "בית איזי שפירא", המשפיע על חייהם של אלפי אזרחים מדי שנה. בית איזי שפירא הפך מכשיר לשינוי חברתי עבור אנשים עם מוגבלות והביא לשינוי מהותי בתפיסה החברתית, במדיניות הלאומית וביצירת שוויון הזדמנויות לאנשים אלה".

בפרס ישראל בתחום חקר הרפואה זכה פרופ' גדעון רכבי על "שילוב המיטבי בין מצוינות ברפואה קלינית והישגים מחקריים פורצי דרך בהבנת מנגנונים ביולוגיים בסיסיים". בפרס ישראל לאומנות פלסטית זכתה גברת שרה ברייטברג סמל על "שהשפיעה והגדירה את האמנות הישראלית ביושרה, בחכמה ובידע רב".

בנוסף אליהם, זכו בפרס ישראל פרופ' בנימין זאב קדר בתחום חקר ההיסטוריה הכללית, פרופ' יוסף קלפטר בתחום חקר הכימיה והפיזיקה, פרופ' ורד נעם בתחום חקר בתחום התלמוד, הרב יעקב אריאל בתחום ספרות תורנית, פרופ' אברהם בן צבי בתחום חקר במדע המדינה, מדעי הניהול והיחסים הבין לאומיים ופרופ' דני זמיר בתחום חקר החקלאות ומדעי הסביבה.