בילי ג'ואל
בילי ג'ואל (צילום: Neilson Barnard, GettyImages IL)
בילי ג'ואל | צילום: Neilson Barnard, GettyImages IL

בילי ג'ואל הוא אחד האמנים המצליחים ביותר בכל הזמנים, אבל זה לא הציל אותו מקשיים כלכליים, והוא הכריז על פשיטת רגל כמה וכמה פעמים. בפעם המפורסמת ביותר, המנהל שלו לקח ממנו 30 מיליון דולר (!) עבור הלוואות אישיות והשקעות מפוקפקות, שג'ואל גילה רק כשעבר על ספרי החשבונות שנים אחרי. הזמר הכריז על פשיטת רגל, אבל הפסיד יותר מאשר סכום ענק של כסף. המנהל שלו היה גיסו, והסנדק של בתו. למרות זאת, הזמר לא נתן לרגשות להפריע לו, ותבע את וובר על 90 מיליון דולר בגין הונאה ומעילה בכספים.

ווילי נלסון
ווילי נלסון (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
ווילי נלסון | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

יש מעט דמויות אהובות במוזיקה האמריקאית כמו ווילי נלסון. בכל זאת, ב-1990 מס ההכנסה עיקל את רוב נכסיו, בטענה שהוא חייב להם מיסים בגובה 32 מיליון דולר ודרשו ממנו להכריז על פשיטת רגל. על פי נלסון, רואי החשבון שלו לא שילמו מיסים במשך שנים, ושמו את הכסף שלו במקלטי מסים לא חוקיים. כדי לשלם את החוב העצום, נלסון התחיל לעשות פרסומות לטאקו בל, והקליט את האלבום "The IRS Tapes: Who'll Buy My Memories?" ב-1992, שכל רווחיו עברו ישירות לחוב שלו. עד 1993, כל החוב שלו כוסה. כל הכבוד ווילי!

מרווין גיי
מרווין גיי,  (צילום: AP)
צילום: AP

מרווין גיי היה אחד האמנים הכי פופולריים במוטאון, והוא עזר לעצב את הסאונד הייחודי של הלייבל עם להיטי ענק כמו "Heard It Through The Grapevine". ב-1970, גיי היה האמן הראשון שעזב את מוטאון בסערה - למרות שהאלבומים שלו נמכרו בטירוף, הוא אף פעם לא ראה את הכסף שמגיע לו. הוא נאלץ להצהיר על פשיטת רגל ב-1976 בגלל תשלומי המזונות שלו. כל הכסף מהאלבומים שלו הגיעו ישירות לאשתו לשעבר. היה נראה שגיי סוף-סוף מצליח להוציא את עצמו מהביצה הכלכלית ב-1982 כשהוא שחרר את הסינגל "Sexual Healing", אבל לרוע המזל לפני שהוא הספיק להרוויח בחזרה את כל מה שהפסיד הוא נרצח על ידי אביו ב-1 לאפריל 1984.

ונילה אייס
ונילה אייס (צילום: YOU TUBE, צילום מסך)
ונילה אייס | צילום: YOU TUBE, צילום מסך

ונילה אייס התחיל את קריירת הראפ שלו ב-1989 עם האלבום "To The Extreme". האלבום הכיל את השיר "Ice Ice Baby" שהיה שיר הראפ הראשון שהגיע למקום הראשון במצעד הבילבורד, אבל הפופולריות שלו חלפה מהר כמו שהגיע. הוא תמיד התחרט שחתם על החוזה שלו עם חברת התקליטים SBK שדרשה ממנו להתלבש ולהתנהג באופן מסוים כדי לפנות לקהל הרחב. באמצע שנות התשעים הוא נאלץ להצהיר על פשיטת רגל והקריירה המוזיקלית שלו מעולם לא השתקמה מאז.

אם סי האמר
אם סי האמר (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
אם סי האמר | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

הראפר אם סי האמר הצליח בשנות ה-90 עם שירים כמו "U Can't Touch This" ואלבומים שמכרו למעלה מ-50 מיליון עותקים, אבל האמר העיף את כל הכסף שלו על מוצרים סופר יוקרתיים: הוא בנה בית בעלות של 12 מיליון דולר ושכר צוות של לא פחות מ-200 משרתים אישיים. המנקים והמבשלים שלו עלו לו בערך 6.8 מיליון דולר בשנה. ב-1996 לא הייתה לו ברירה אלא לפשוט את הרגל, היות והוא היה חייב לרשות המיסים האמריקאית 20 מיליון דולר.

פיפטי סנט
פיפטי סנט, 50 סנט (צילום: Mike Coppola, GettyImages IL)
פיפטי סנט, 50 סנט | צילום: Mike Coppola, GettyImages IL

הסיפור הזה עצוב במיוחד. פיפטי סנט היה ידוע כאחד המוזיקאים העשירים ביותר בארצות הברית, אך פסיקת בית משפט לפיה עליו לשלם פיצויים על סך 5 מיליון דולר לאישה שהפיץ קלטת סקס שלה, הובילו אותו להכרזה על פשיטת רגל. אנחנו לא יודעים עד כמה פשיטת הרגל הזאת נכונה, כי גם אחריה הראפר לא הפסיק להשוויץ באחוזות שלו ובערמות דולרים במזומן בחשבון האינסטגרם שלו. מה שלא יהיה, אין ספק שפיפטי סנט ממש לא התנהל בחוכמה עם הון העתק שהרוויח בשיא הקריירה שלו.

TLC
TLC (צילום: YOU TUBE, צילום מסך)
TLC | צילום: YOU TUBE, צילום מסך

לשלישיית הזמרות הייתה הצלחה מסחרית אדירה, ואלבום אחד שנמכר בלמעלה מ-11 מיליון עותקים. לרוע המזל, המיליונים שהן עשו מהאלבומים וההופעות שלהן לא היו מספיק כדי לכסות את חובות הענק הענק שלהן: ליסה "לפט איי" לופז הציתה את הבית של החבר שלה ברגע של שכרות, לטיון "טי-בוז" ווטקינס היו חשבונות רפואיים גדולים בגלל מחלה שסבלה ממנה, והחוזה שלהן לא היה כל כך הוגן כלפיהם. כל הדברים האלו הובילו לכך שלא הייתה להן ברירה אלא להכריז על פשיטת רגל. הלהקה מעולם לא ממש השתקמה, ובערב השקת האלבום הרביעי שלהן לופז נהרגה בתאונת דרכים.

סינדי לאופר
סינדי לאופר בהופעה (צילום: אורית פניני)
סינדי לאופר בהופעה | צילום: אורית פניני

לפני שהפכה לכוכבת ענקית, סינדי לאופר הייתה חברה בלהקה האחרת שהוציאה אלבום שנכשל. הם פיטרו את המנהל שלהן, המנהל תבע - והם סיימו בפשיטת רגל. למזלה של סינדי, פשיטת הרגל יצאה מהתמונה ברגע שהיא שחררה את אלבום הבכורה שלה ב-1983 שנמכר בטירוף ואיפשר לה חיים של עושר ומותרות.

צ'אקה קאן
צ'אקה חאן (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
צ'אקה חאן | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

צ'אקה קאן נהנית ממעמד של מלכת הפ'אנק, ומהלך הקריירה שלה עשתה כמה שירים שהפכו לקלאסיקות על זמניות, כמו "Ain't Nobody" ו-"I'm Every Women". התקליטים שלה נמכרו בלמעלה מ-200 מיליון תקליטים ברחבי העולם, ובכל זאת, טרגדיה שפקדה אותה גרמה לה להפסיד סכום רציני של כסף. ב-2008 בית המשפט הורה על חאן ובנה לשלם למעלה ממיליון דולר עבור משפחתו של ילד בן 17 שנהרג על ידי בנה של חאן. פסק הדין האשים אותם במוות ברשלנות.  

פיט דוהרטי
פיט דוהרטי עם גיטרה (צילום: Simone Joyner, GettyImages IL)
פיט דוהרטי עם גיטרה | צילום: Simone Joyner, GettyImages IL

שנים של התמכרות לסמים והסתבכויות עם רשויות החוק עלו לפיט דוהרטי ביוקר, כשב-2010 דווח שהסולן לשעבר של להקת הליברטינז מנגן ברחוב כדי לקבל נדבות שיאפשרו לו לשלם שכר דירה. אבל הבעיות הכלכליות שלו לא נמשכו זמן רב - הליברטינז התאחדו באותו הקיץ כדי לנגן בפסטיבלים הבריטיים המובילים, מה שהכניס לכיס חברי הלהקה מעל 2 מיליון דולר.

לאונרד כהן
אבידה גדולה. לאונרד כהן (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

לאונד כהן הוא אגדה חיה, אייקון ומוזיקאי מצליח, ובכל זאת, כשהוא חזר להופיע ב-1998 לאחר היעדרות של 15 שנה, הוא היה בבעיה. אחרי שנים של התנהלות לקויה של המנהלת שלו, לכהן לא היה כמעט שום דבר בבנק לימי הפרישה. כהן תבע אותה, אבל היא התעלמה מצו בית המשפט לפיו היא צריכה לשלם לו 9.5 מיליון דולר. ב-2008 מצוקתו הכלכלית הובילה את כהן לצאת לסיבוב ההופעות העולמי הראשון שלו מזה 20 שנה. 8 שנים מאוחר יותר, כשהוא בן 80, הוא עדיין מופיע.