להקת "אתניקס" נבחרה ל"הרכב השנה" על ידי גולשי mako, צופי ערוץ 24 ומאזיני חמש תחנות הרדיו האיזוריות במצעד השנתי של ישראל לשנת תשע"ב. אתניקס גבר על 9 מועמדים נוספים שהתמודדו מולם: TYP, איפה הילד, שבק ס, סטאלוס ואורן חן, בלקן ביט בוקס, נערות ריינס, עילי בוטנר וילדי בחוץ, איזבו והתקווה 6. כולם כמובן מועמדים ראויים ומכובדים, אבל הרכב השנה יכול להיות רק אחד.

השנה של "אתניקס"

חברי "אתניקס" הוציאו השנה את האלבום "אהבת חינם" שכלל את הסינגלים "אהבת חינם", "החיים כל כך יפים", "גנב" ו"מה יוצא". "אהבת חינם" ו"החיים כל כך יפים" הפכו ללהיטים גדולים שנישאו בכל פה. אתניקס המשיכו השנה עם ההופעות הגדולות וכבשו שוב את אמפי קיסריה בהופעה מלהיבה.

כמו כן חידשו אתניקס את "חתול מפלצת" הלהיט של פורטיסחרוף עבור הסרט "חתולים בסירת פדלים". בנוסף, חשף הסולן זאב נחמה חלק מחייו האישיים המרתקים בראיון מיוחד.

אתניקס: "כאילו התחלנו את הקריירה מחדש לפני שנתיים"

-חברי אתניקס, איך עברה עליכם השנה הזו?
זאב נחמה: "עברה עלינו שנה שהיא שניה בחזרה שלנו לפעילות, אלבום שני שעשינו. מבחינתנו כרגע התוצאות מדהימות, גם הבחירה של כל מי שגולש ב-mako ובכלל, הופעות, מהופעות גדולות בקיסריה ועד מסע של הופעות שאנחנו עוברים בכל הארץ, מקבלים ים של אהבה ומגיעים לקהל שהוא בעצם קהל שאף פעם לא היה לנו אותו, שזה מתבגרים וחיילים, שמבחינתנו זה כאילו שהתחלנו את הקריירה מחדש לפני שנתיים".

-במה ההצלחה הזו שונה מבעבר?
יורם פויזנר: "עכשיו אנחנו עושים את המוזיקה בגישה שלא מפריע לנו מה יגידו ומה יחשבו, אלא ממקום נקי, בלי לפחד משום דבר, ועושים את המוזיקה כמו שאנחנו רואים אותה, ונהנים ממנה. ואני חושב שבגלל זה גם התוצאות כאלה.
זאב נחמה: "זו גם סגירת מעגל. תמיד יש את השאלה אם אמן שורד או לא שורד, אם שירים שורדים או לא שורדים. ופתאום בכל סיבוב החזרה הזה אנחנו באים עם קטלוג מאוד עשיר שלנו, ועם שירים שכתבנו לאמנים אחרים כמו אייל גולן, שרון חזיז, שרית חדד, חיים משה, לישי לוי. ואתה יודע, כל השנים האחרונות היינו תקועים באולפנים כמו עכברים קטנים ופתאום אתה יוצא החוצה ואתה מקבל גלי אהדה ברחוב של אנשים וקהל. אני לא זוכר כל שנות הקיום של אתניקס מאסה כזו של דורות שאוהבים אותנו מקטן ועד גדול, זה מבחינתנו, וזו גם התוצאה שרואים אצלכם בהצבעה".

"בגילנו אתה מרגיש פחות לחץ של מחויבות"

-אתם מצליחים לתקשר עם הקהל?
תמיר קליסקי: "תמיד היינו נגישים לקהל. ניגשים אלינו אנשים אחרי הופעות ודרך פייסבוק וכל המדיות האחרות. אני רוצה לציין שתמיד היינו להקה שהיא לא רק של גוש דן. תמיד הופענו בכל הארץ ופגשנו כל מיני סוגי קהלים. ההופעה הזו לאורך השנים מאוד באה לידי ביטוי עכשיו כי אנחנו באים ולמשל בקיסריה ראינו ילדים, הורים וסבא וסבתא, זה מטורף".

-הובלתם מהפכה במוזיקה הישראלית, אתם ממשיכים להוביל אותה מבחינתכם?
זאב נחמה: "לא התייחסנו לזה כמהפכה או כאנחנו הולכים להפוך את המדינה. באנו וגילינו בפריפריה דברים אחרים שלא הכרנו בגוש דן. גילינו את הדרבוקה ואת הגיטרה של יהודה קיסר, וגילינו שכולם אוהבים את זה, רק שהיינו צריכים לגלות את זה. זה לא שישבנו במעבדה ורקחנו, בסך הכל ניקינו קצת אבק ואמרנו כן יש מוזיקה ישראלית ותרבות. מאז שהפסקנו לגעת בזה אז, אנחנו מרגישים שיש תקיעות בדבר הזה, בכלל בתעשייה. אנחנו מנסים לחשוב איך לקחת את זה הלאה, ועד שלא נפצח את זה הלאה לא חשבנו שצריך לתת לאקספרימנטים ביטוי באלבומים. כשנכנסנו לאולפן עשינו אלבומים שחשבנו שהם טובים. כשאתה עובד על אלבום בגילנו אתה מרגיש פחות לחץ של מחויבות למה שאתה צריך לעשות, כי זה עובד ואנחנו יודעים מה שאנחנו רוצים. אז בוא נחכה לדבר הבא שנמציא, לפטנט".

"הלהקה היא קודם כל משפחה עם ערבות הדדית"

-מה עשתה ההצלחה ליחסים בתוך הלהקה?
זאב נחמה: "בתחילת הדרך ידענו שבלהקות רבים על מי יוצר. באתניקס המבנה הפנימי היה ברור, כל אחד ידע מה התפקיד שלו, ומהר מאוד החלטנו שאת האגואים משאירים בבית. מותר לריב על מוזיקה, על הפקה, על החלטות של להקה, אבל בתוכנו אנחנו חברים. גם כשהחלטנו לעשות פסק זמן אז אמרנו שבעצם לא רבנו, אז מה, נמכור את האולפן? המשכנו וכנראה שצדקנו. הלהקה היא קודם כל משפחה עם ערבות אחד כלפי השני מעל הכל".

-אתם מייצגים היום מוזיקה ישראלית, ישראליות?
זאב נחמה: "אנחנו אוהבים לבוא ולעשות ארבע דקות שיר. זה יוצא 'אתניקס' כי זה אנחנו, אבל אף פעם זה לא בא מתוך איזושהי מחוישבות להיות להקה ישראלית. המחויבות היא למה שאנחנו אוהבים. המהות של הלהקה היא לשדר אנרגיה טובה. לא סתם קראנו לאלבום 'אהבת חינם'. החלטנו שאנחנו עושים שירים שעושים הרגשה טובה, שנותנים לך להרגיש חום ואהבה. המדינה הזאת מלאה בציניות ורוע וטרור וכל מה שאתה רוצה, בביטחון, בטילים, באיראנים, אז בוא תשמוע את אתניקס ארבע שדקות, כי החיים כל כך יפים והעיניים מאירות".

-מה התכנון הלאה לשנה הבאה?
יורם פויזנר: "נתחיל לעבוד על האלבום הבא, מספר 17, ובשבוע הבא מתחילים לעבוד על הזמר החדש שלנו אופק המלאך. בעזרת השם, ותודה רבה".

>> תוצאות המצעד השנתי: שיר השנה - "כשאת איתו" של אייל גולן

>> ראיון עם אייל גולן - "זמר השנה" ששר את "שיר השנה"

>> ראיון עם מירי מסיקה "זמרת השנה"

>> ראיון עם מאור אדרי, "פריצת השנה"

>> אייל גולן וזאב נחמה: "פגענו אחד בשני, אבל אף פעם לא רבנו"