הראל סקעת באירוויזיון 2 (צילום: רויטרס)
זה לא ואת, זה ואתה. הראל סקעת | צילום: רויטרס

היציאה של הראל סקעת מהארון מכניסה את המעריצות שלו לבעיה. זה לא יהודה פוליקר המבוגר עם שירי האהבה שלו לנשים, בעיקר מימי להקת "בנזין" ("פנים אל מול פנים", למשל), שכבר אין טעם לפשפש בהם, או יהודית רביץ הותיקה עם שירי האהבה שלה לגברים ("וידוי"), שנכתבו על ידי משוררות ומשוררים. זה אפילו לא אדם, שיצא מהארון הרבה הרבה אחרי שהמעריצה האחרונה שלו עברה לעולם שכולו חוליו איגלסיאס.

הראל סקעת הוא קודם כל אליל בנות, עכשווי. המעריצות, מגיל 12 עד 22 הן הקהל המיידי שלו, הן אלה שהעלו אותו לגדולה תוך כדי ואחרי "כוכב נולד", אלה שליבן החסיר פעימה כששר להן "ואת,  אל מי את צוחקת כשאת, שוב לא מחבקת", או "אם את מרגישה, אהבה היא לא חולשה / למה שתיקחי רק משהו ממני?  / אני בך אשאר, עקשן לא מוותר / קחי כבר את כולי". ואפילו לאחרונה, באירוויזיון, שר הראל: "השארת לי רק מילים / מקלט בין הצללים / ספרים מסודרים / ובין החדרים / השארת לי רק מילים / זר של מנעולים / אלוהים, השארת לי רק מילים".

ואיזה מסכנות המעריצות שאוכלים להן ת'לב

מה אמורות לעשות עכשיו אותן מעריצות מאוהבות, שהלכו אחרי סקעת, ששמרו לו אמונים, שמחו דמעות על הכר, שחלמו עליו בלילות, שליבן התרסק בוודאי ביום שישי האחרון לכשגילו, רשמית (למי שלא הבינה לבד בעצמה קודם) שהראל, איך נאמר זאת בפשטות, מעדיף דווקא לנסוע באוטובוס השני.

אני לא חושב שהמעריצות המאוכזבות של סקעת צריכות עכשיו להתכנס בכיכר העיר כפר סבא ולהעלות את תמונותיו, דיסקיו וחתימותיו באש. הרי בסך הכל מרבית תרבות הפופ מבוססת על שקר-כלשהו. אלבומי זהב הם לא תמיד אלבומי זהב, מיליון צפיות ביו טיוב הן לא תמיד מיליון צפיות ביו טיוב ותוכנות האולפן המתקדמות יכולות לגרום גם למי שעף מהאודישנים ל"כוכב נולד" להפוך לזמר השנה.

סמל סקס, אבל סקס אחר

אבל בכל זאת, נדמה לי שאותן מעריצות של סקעת ראויות לסוג מסוים של התנצלות מצדו - ממש אגב כפי שמעריצותיו של עברי לידר היו ראויות לכך כשהוא יצא מהארון. הן הרי חשקו לא רק בקולו ויפי שירתו, אלא גם, ואולי בעיקר - בעיניו, בצחות עורו, בשריריו, בגופו. סקעת היה עבורן סמל סקס, ורק כעת הן יודעות, בהצהרה, שמדובר בסקס אחר, ושהכל היה בעיני המתבוננת בלבד.

אני לא מצפה מהראל סקעת שיתחיל לשיר בהופעות "ואתה" במקום "ואת" (והרי תמיד אפשר לטעון שמדובר בפנייה לצד הנשי יותר בזוג החד-מיני, לא?), אבל נדמה לי שראוי מצדו לתת איזו הבהרה קטנה לאותן בנות שבשלב מסוים של חייהן היו מסוגלות לעשות הכל בשביל לזכות, ולו לרגע, בפיסה מהפנים הכה יפות ומהקול הכה מדהים שלו.

>> אביגיל רוז שרה עפרה חזה; מלכה באיה יארחו את יובל לב טוב