עריכת וידיאו: רועי שאלתיאל. צילום: ערוץ 24

אייל גולן הוכתר לתואר "זמר השנה" ושירו "כל החלומות" נבחר להיות "שיר השנה", במצעד השנתי של ישראל - ערוץ 24, התחנות האיזוריות ו-mako.

גולן זכה בתואר "זמר השנה" ברוב גדול של הצבעות הקהל מול המתחרים שהתמודדו מולו. השיר "כל החלומות" רשם הישג חסר תקדים במוזיקה הישראלית, כשהוא מוכתר כ"שיר השנה", למרות שמעולם לא יצא כסינגל רשמי לרדיו ולתקשורת.

בראיון מיוחד מסכם אייל גולן את השנה שעברה עליו, עם האלבום והמופע "הלב על השולחן", השיר "קל כל כך" ששר על גרושתו על אילנית, החיטוט התקשורתי בחייו והתוכנית החדשה בערוץ 2 בה הוא משתתף, "הכוכב הבא". בראיון מבטיח גולן עונה רביעית של "אייל גולן קורא לך" בערוץ 24, ועל אם ילדיו הוא אומר: "אני ואילנית מדברים, כנראה שהיה צריך לשבור את הדבר הזה, כדי שנחזור להיות ידידים טובים מאוד".

>> למצעד השנתי של ישראל - דירוג השירים

>> לראיון עם זמרת השנה - שרית חדד

>> לראיון עם הרכב השנה - "הפרויקט של רביבו"

>> לראיון עם "פריצת השנה" - איזי

אייל גולן בראיון סיכום שנה
"אני מקווה בשנה הבאה שוב להיות זמר השנה". אייל גולן

הראיון המלא עם אייל גולן

-אייל גולן, שוב אתה זמר השנה.
"כל שנה זה מרגש אותי מחדש. כיף גדול".

-מה עשית השנה שהביא אותך שוב לתואר?
"מבחינתי עשיתי אלבום שאני חושב שהוא האלבום הכי טוב שעשיתי עד היום. אנשים התחברו אליו בצורה מדהימה. מבחינתי אלבום שמצליח, זה כאשר אני שומע תגובות ברחוב של אנשים וכל אחד מהם אוהב שיר אחר. הם לא ממוקדים כולם על שיר אחד. כל אחד הלך לכיוון אחר באלבום הזה. אני אישית מאוד מחובר לאלבום, הבאתי את כולי לתוכו. והיו גם הופעות גדולות שעשינו כל הקיץ. המון אנשים באו לראות אותנו בקיץ הזה".

-עשית באלבום שינויים וחידושים. היה קאבר לחוליו איגלסיאס וקצת היפ הופ וקצת ג'אז וגיטרות חשמליות וכמובן מוזיקה ערבית, ים תיכונית, המזרחית של פעם. נוגע בהכל.
"אני נוגע בהכל. הדבר שבאמת סוחב אותי קדימה, הוא שאני לא מפחד לגעת בכלום. באמת אני לא מפחד. כמו באלבום הקודם 'נגעת לי בלב', כשרותם כהן הביא לי את השיר 'דה ז'ה וו' הוא השמיע לי אותו ואמר לי 'אני משמיע לך סתם שיר, שאני יודע שלא תיקח אותו', ואמרתי לו 'זה שיר ענק, אני מקליט'. ואותו דבר באלבום הזה עם 'אוקיאנוס' ו'סטאטוס מאוהב', שאלה לא שירים שאני בדרך כלל שר. אני חושב שאם אני אוהב אז הקהל שלי גם יאהב, וזה הכוח באלבום הזה".

-הזכרת את "אוקיאנוס" ו"סטאטוס מאוהב", שעשית בסגנון של שלמה ארצי.
"כבוד גדול. אין לי בעיה עם זה. אין לי בעיה לשיר כל דבר כמעט. ארני פתוח בראש מאוד לדברים חדשים. קיבלתי את השיר הזה 'אוקיאנוס', שבאמת מזכיר קצת את הסגנון של שלמה ארצי, והשתדלתי לתת את מה שאני יודע לתוך השיר. כנראה שזה עבד וזו מחמאה גדולה".

-שיר הנושא של האלבום, "הלב על השולחן", הגיע מפאר טסי.
"כמו בכל אלבום אני משתדל לתת במה לכותבים צעירים. באלבום הזה אלה היו פאר טסי ואופיר כהן. שניהם מוכשרים, גם כזמרים וגם ככותבים. מאופיר לקחתי חמישה שירים באלבום הזה, שזה מטורף מבחינתי. ואני יכול להגיד לך שגם פאר וגם אופיר כבר כותבים לי לאלבום הבא. נראה מי יהיה הכותב הצעיר הבא שיכתוב לי".

-שיר השנה, "כל החלומות", אפילו לא יצא כסינגל, זה חסר תקדים.
"השיר הזה, לא רציתי להוציא אותו סינגל. האמנתי בו הכי הרבה באלבום, אני חייב להגיד לך. זה שיר שאני אישית מאוד התחברתי אליו והבנתי שהשיר הזה לא צריך שום סינגל, שום תמיכה, שהשיר הזה יבוא מתוך הקהל, מתך היו טיוב, מתוך העם, וצדקתי - הקהל חיבק את השיר, הצביע לו ובחר בו להיות 'שיר השנה', ואני באמת חושב שעוד לא היה דבר כזה, ששיר שלא יצא כסינגל נבחר לשיר השנה".

-לקחת את האלבום לכיוון של מופע יוצא דופן, שמתחיל עם צמד פסנתרים. היה פה סיכון, ובדיעבד?
"זה היה סיכון מחושב (צוחק). אני כל כך שמח שזה הצליח. התגובות של האנשים פשוט מדהימות, אנשים באו ואמרו לי שהם כל כך אהבו את החלק הראשון של ההופעה. תשמע, מה שאותי הטריד וחשבתי עליו, זה באמת הקטע הראשון של המופע. כי לבוא ולהעמיד שני פסנתרים בקיסריה, מול הקהל שלי, שישה-שבעה שירים בהתחלת המופע, כשהם רגילים כבר בשיר השלישי להיות על הרגליים ובאוויר, אז יש חשש מסוים. אבל האמנתי שהקהל שלי באמת רוצה לשמוע מוזיקה וליהנות ממוזיקה טובה. וזה הוכיח את עצמו. אנשים ניהנו ומילאו את קיסריה פעם אחר פעם, ואת בריכת הסולטן בירושלים ובכל הארץ. נשאר לי רק לחבק אותם מרחוק ולהגיד לכולם שאני אוהב אותם".

-אומרים עליך שאתה מקליט שירים שלמים לאלבום בטייק שירה ראשון.
"הרבה פעמים זה קורה. לא תמיד, אבל הרבה פעמים. באולפן אני בדרך כלל עושה שניים-שלושה טייקים והולך הביתה. קורה לפעמים שאני מקליט שלושה וארבע שירים בערב, שזה מעשר בערב עד שתיים בלילה. אני בטוח שיש עוד זמרים כאלה, אבל זה מתנה מבורא עולם ואני משתדל להשתמש בה הכי טוב שאני יכול. מעולם לא עשיתי פיתוח קול, לא עשיתי כלום, אך ורק מתנה".

-הוצאת את "קל כל כך" בתגובה לכתבה בעיתון שבה אילנית דיברה עליכם.
"השיר בא לפייס. הוא לא בא לפתוח משהו. הוא בא להגיד, בגדול, 'בואי אני ואת נדבר, אנחנו לא צריכים שום דבר מסביב, יש לנו ילדם באמצע'. היום, אני יכול להגיד, שהכל בסדר. אילנית ואני מדברים והולכים יחד לאימונים של הילד בכדורגל. היה כנראה צריך לשבור את הדבר הזה, כדי לחזור ולהיות שוב ידידים טובים מאוד".

-היה בשיר הזה זעם שלך על השימוש שעושים בשם שלך.
"זה נכון. הרבה דברים נאמרים כדי להרוויח מהפרסום שלי, הרבה דברים נאמרים והם לא נכונים בכלל. הנה עכשיו התפרסם איטם על סוף שבוע שאני נמצא בו באילת עם בחורות וזה. אז כן, הייתי באילת ונהניתי, ובאיזשהו שלב ילדה בת 17 וחצי הצטלמה איתי, ילדה בת 17 וחצי! היא העלתה את התמונה אצלה באינסטגרם, לא אצלי. הוציאו את התמונה מהאינסטגרם שלה וכתבו 'החברה החדשה'. עכשיו אני צריך להתמודד עם הטוקבקים של האנשים על זה, וילדה, ואיך אתה, ולא נמאס לך, כשבסך הכל הצטלמתי. עכשיו, אני מצטלם עם אנשים בבריכה כל יום ומצטלמים איתי ברחוב כל יום..".

-הצטלמת עם בר רפאלי.
"(צוחק) כן..אתה מבין. אני לא מבין את החדירה הזאת, את העניין של לבוא ולהדביק לי כל מיני דברים. אבל זה כבר חלק מהעניין, אז שיהיה".

-היו גם מבקרים שלא פרגנו, למשל לשיר "גופיה צמודה" בתוכנית של דידי הררי.
"תשמע, דידי עשה משהו מאד נחמד אצלו בתוכנית, יחד עם יוסי גיספן. נתנו למאזינים לכתוב שיר, כל אחד כתב שורה, גיספן עזר להם, עדי לאון הלחין. אני יכול להגיד לך ולאותם מבקרים שהם צריכים לדעת כמה זמרים היו מתים לשיר את השיר הזה, וכמה פנו לדידי ולגיספן כדי לשיר את השיר הזה. אז...".

-זה מראה שלמרות ההצלחה אתה מחובר עדיין לקהל.
"בטח. אני והקהל שלי הולכים תמיד יחד לכל מקום. גם בהקלטה של שיר כזה, שהקהל כתב, אז בטח שאני צריך לשיר אותו, אפילו עוד יותר מכרגיל".

-אתה מתחיל תוכנית חדשה בערוץ 2, "הכוכב הבא".
"בינתיים זה מרגיש לי טוב. אנחנו עושים אודישנים, הפורמט נראה לי מגניב לגמרי, חזק מאוד, ויש לצידי את צביקה הדר, ריטה ורני רהב, שזה כיף גדול לשבת עם האנשים האלה. את צביקה הכרתי לפני עשר שנים בפסטיגל. מאז אנחנו מכבדים אחד את השני. אני אוהב אותו, הוא מצחיק ומבין מוזיקה. שמעתי אלבום של צביקה שבו הוא שר, כתב, הלחין ומנגן. מבחינתי הוא מבין מאוד במוזיקה. בצד השני שלי יושבת הגדולה ביותר שיש בארץ, באמת, ריטה, שעליה כל מה שאני אגיד זה יגרע. ורני רהב שהוא גם חבר שלי ואיש יחסי הציבור שלי ובן אדם מדהים. אנחנו יושבים ומדברים ואני חושב שבתוכנית הזאת רני יתגלה כאדם מקסים, בן אדם עם לב גדול, בגישה שלו למתמודדים, בחיבוק, בליטוף, ובאהבת הארץ שלנו, שמבחינתי לא ראיתי כזה דבר. נוכחתי לדעת כמה הוא מקסים".

-אבל ויתרת על להיות המרכז של העניין, כמו שהיה ב"אייל גולן קורה לך".
"אין לי בעיה, ממש אין לי בעיה עם זה. עם סוללה כזו של אנשים ועם אסי עזר, הנסיך שלנו, שמנחה את התוכנית אז בכלל כיף גדול. אני שמח על המעבר להיות 'חלק מ..' . אני גם יודע שצפויה עונה רביעית של 'אייל גולן קורא לך', אז אני אחזור להיות שוב אייל, ולעשות קרוסלה כזו כיפית, אני מאוד מאוד אוהב להיות בטלוויזיה".

-תהיה לך תחרות מהכיוון של משה פרץ בתוכנית אחרת.
"אני מאחל למשה בהצלחה בתוכנית שהוא הולך להשתתף בה".

-יחד עם דודו אהרון ב"הרווק" השתלטתם על הטלוויזיה.
"לא השתלטנו על הטלוויזיה (צוחק). 'הרווק' כבר נגמר, הבחור בחר. דודו הוא כמו אח בשבילי ואני מאחל לו שימצא אהבה מהתוכנית הזו, כמו שצריך".

-ובשנה הבאה, עוד אלבום, שוב תהיה זמר השנה?
"אני מאוד מקווה. אני מאוד מקווה להגיע ושוב להתראיין אצלך בשנה הבאה, ולדבר על עונה ושנה טובה. הכי חשוב שיהיה שלום לעם הזה ובריאות ובשורות טובות כל הזמן. ושנה טובה לכל עם ישראל, לכולם".

>> למצעד השנתי של ישראל - דירוג השירים

>> לראיון עם זמרת השנה שרית חדד

>> לראיון עם הרכב השנה "הפרויקט של רביבו"

>> לראיון עם "פריצת השנה" - איזי

>> האלבומים שיעשו לכם את החגים - חלק א'

>> האלבומים שיעשו לכם את החגים - חלק ב'