להצבעה ל"אנשי השנה"

מדונה הופעה 1 (צילום: רועי ברקוביץ')
אנחנו על המפה. מדונה | צילום: רועי ברקוביץ'

מדונה

מזמן הארץ לא סערה ככה. מדונה הגיעה וכותרות העיתונים הכריזו "מלכה", ציפי לבני וביבי נתניהו מיהרו להיפגש איתה משל הייתה מנהיגת עולם,ומי שנכח במופע הכריז שהיא נתנה את השואו המדהים ביותר שנראה כאן. בין שליטה בקהל ביד רמה להתעטפות בדגל ישראל, סיפרה מדונה כמה טוב לה לחזור לארץ אחרי 16 שנה, ואיזה סיום מוצלח זה לסיבוב ההופעות.

אלא שהביקור בישראל היה יותר משתי הופעות סיום בשביל מדונה. היא הגיעה מלווה בילדיה, ובן זוגה החדש, הדוגמן חסוס, איתם פקדה קברי צדיקים ואת הכותל, כל זאת כחלק מהתקרבותה לקבלה בשנים האחרונות. העובדה שמדונה מגיעה אלינו בנקודה בזמן שבה היא כל הזמן בכותרות, אחרי גירושים מגיא ריצ'י ואחרי סערות שונות הקשורות באימוץ, גרמה לנו לרגע אחד להרגיש רלוונטיים מתמיד. אנחנו על המפה - הפעם בנסיבות טובות.

לאונרד כהן הופעה 5 (צילום: Paul Butterfield, GettyImages IL)
ותודה לחברים בדיסקונט. לאונרד כהן | צילום: Paul Butterfield, GettyImages IL

לאונרד כהן

עוד לפני שההופעה של ליאונרד כהן מתקיימת, היא כבר מועמדת כאחת המובילות בסיכומי סוף השנה, אחרי הכל, התלהבות כזו עוד לא נראתה במחוזותינו. זה התחיל לפני שנה, ההכנות לבואו של כהן רקמו עור וגידים, אבל ברגע האחרון לא נמצא נותן חסות למופע.

השנה דווקא לקח על עצמו בנק דיסקונט עם לקוחותיו ברי-המזל, את החסות, אבל בכך לא תמה חוסר הוודאות: אמרו שכהן, שכבר הספיק להיות פה ככוח מעודד בימי מלחמת הכיפורים, קיבל איומים על חייו מהפלסטינים; אמרו שלמרות שיש תאריך - עדיין אין הודעה באתר הרשמי של כהן על קיום ההופעה.

הציפייה הביאה לכך שתוך חודש וחצי נמכר פה הדי.וי.די מההופעה בלונדון אלבום זהב. לבסוף, כשכבר החלה מכירת הכרטיסים אין זה פלא שתוך 24 שעות הם נגמרו.

אם כך כהן, בן 75 עומד להגיע אלינו ב- 24 בספטמבר להופעה אחת, בעקבות סיבוב הופעות, שיש להניח שלא היה קורה אילולא היה נאלץ לממן את הפנסיה שלו, משום שכל חסכונותיו נגנבו ממנו על ידי רואת החשבון שלו. מעריצים שלא התאפקו ונסעו לראות את האגדה בחו"ל בעודה בחייה מספרים על הופעה שמלאה ברגעי חסד. איך זה יהיה כאן? נותר רק להמתין ולראות. לא נשאר עוד הרבה לחכות. בגזרת הציפייה והסערה סביב ההופעה, בכל מקרה לאונרד כהן מנצח.

הופעה של דפש מוד ברמת גן (צילום: חדשות 2)
גבר, אתם מסתיר את הוידיאו-ארט במסכים. דפש מוד | צילום: חדשות 2

דפש מוד

אחרי הביטול ההיסטורי לפני שלוש שנים במלחמת לבנון, פתחו דפש מוד את סיבוב ההופעות שלהם בישראל לשמחת המעריצים המצפים. גם אחרי שהגיעו עובדת הופעתם לא הייתה מובנית מאליו כלל: אביו של אנדרו פלטשר חבר הלהקה נפטר בשעות הצהריים לפני המופע, שעמד בסימן שאלה.

לבסוף, בין היתר בגלל עבר הביטולים שלהם בארץ, החליטו לקיים את ההופעה ואף ביקרו בדרך בירושלים. נדמה שהמזל הרע לא עזב את הלהקה. את ההופעה הבאה בסיבוב, ביוון, נאלצו דפש מוד לבטל מכיוון שהסולן דייב גאהן חש ברע.

לגבי ההופעה עצמה באיצטדיון רמת-גן הדעות היו חלוקות ונעו בין מעריצים נלהבים לכאלו שהתלוננו על אווירה פושרת, סדר שירים בינוני ועל העובדה שעל המסכים הוקרן וידאו-ארט ולא המופע, כך שאלו שעמדו רחוק לא זכו למעשה לראות הרבה. אחד הרגעים היותר מרגשים במופע היתה שירת "Happy Birthday" ספונטנית שהוביל מרטין גור לכבוד יום הולדתו של דייב גאהן.

פט שופ בויז הופעה 11 (צילום: רועי ברקוביץ')
אז מה, גם הזקנים מהחבובות עושים שמח. פט שופ בויז | צילום: רועי ברקוביץ'

פט שופ בויז

הפט שופ בויז – ניל טננט וכריס לאו, הגיעו הנה השנה בפעם השנייה עם אלבומם החדש והנחשב "Yes", שכלל את "Did You See Me Coming" ואחרי כמה התבטאויות של טננט נגד תוכניות כמו "אמריקן איידול" ו"אקס-פקטור". גם בראיון המקדים לא חסך טננט את לשונות וטען כי "חברה נמדדת ביחסה לגייז".

אחד משיאי הביקור של הבויז בארץ היה הופעה היסטורית בתוכנית "כוכב נולד", שהניבה רייטינג נאה למרות שטננט ולאו בחרו לבצע שיר חדש ופחות מוכר.

הביקורות על המופע נעו בין שבחים היסטריים לבין תיאורים פושרים של חצי ראשון מאכזב לצד שואו ווידיאו ארט מרהיבים, כולל תלבושות, תאורה ותחפושות צבעוניות. מיטב סלבריטאי ישראל לא חסכו מעצמם את החווייה ומאיתנו את תמונותיהם במתחם ה-V.I.P.

אין הרבה להקות פופ מהאייטיז שנשארו רלונטיות ומעודכנות גם בשנות האלפיים. בתום העשור ועם מופע מושקע, אלבום מעוטר, להיטים ופרס מפעל חיים פט שופ בויז רלוונטיים מתמיד, ושוב אפשר להרגיש שגם אנחנו שיחקנו אותה בהופעה שלהם.

סוזן וגה

סוזן וגה הגיעה לישראל, ולא בפעם הראשונה, לצמד הופעות בהיכל התרבות בתל אביב. הילת האייטיז, החיבה הישראלית המובנית לזמרת וכן הקסם האישי וההומור, הפכו את המופע שלה, על אף שהיה מעט מינימליסטי, לפנינת איכות בין שלל ההופעות שנחתו הקיץ בארץ.

בראיון המקדים שהעניקה וגה סיפרה כי היא מתכננת להקליט מחדש את מיטב שיריה, הפעם בליווי של גיטרה אקוסטית בלבד. אנחנו כבר מצפים.

להצבעה ל"אנשי השנה"