אין תמונה

שנתיים חלפו מאז מותו של אריק איינשטיין. דורות גדלו על הכמות האדירה והמגוונת של השירים שלו, אבל מה עם הדור החדש של הילדים שלא הכירו אותו? בדיוק בשביל זה עולה תוכנית חדשה לילדים בערוץ ניק ג'וניור (ב-Yes) בשם "מיץ ושיר". בתוכנית ישתתפו זמרים רבים שיבצעו את שיריו בעיבודים חדשים, ביניהם מירי מסיקה, דודו אהרון, גיא ויהל, קובי אפללו, ירדנה ארזי וקרולינה. לכבוד התוכנית ולכבוד אריק שמענו מכמה מהם על החיבור האישי שלהם עם האיש והאגדה.

מתי נחשפת למוזיקה של אריק?

קובי אפללו: "אני זוכר כשהייתי בן 6-7 דודה שלי, הייתה מכניסה אותי לחדר שלה, מושיבה אותי על כיסא ומשמיעה לי המון מוזיקה של אריק. בדיעבד היא בעצם חינכה אותי מוזיקלית".

דודו אהרון: "באמת נחשפתי לרפרטואר העצום של אריק כששירתי בלהקה צבאית של משמר הגבול. אני זוכר שקניתי מהמשכורת הצבאית הזעומה שלי את האלבום של "החלונות הגבוהים", דיסק שעדיין לא יצא מהפלייליסט האישי והקבוע שלי".

ירדנה ארזי: "החשיפה הראשונה הייתה מטבע הדברים כשעוד היה בלהקת הנח"ל, אבל בשנים ההן לא נהגו להזכיר את שמות החיילים, אפילו לא את הסולנים, והתקשורת לא הפכה אותם לכוכבים. גם ל"בצל ירוק" וגם ל"גשר הירקון" היו שלאגרים אחד אחרי השני ואני חושבת שבשלב הזה כבר אי אפשר היה שלא לשים לב לנוכחות שלו".

מה השיר האהוב עליך של אריק ולמה?

קובי אפללו: "יש מלא, אבל אחד השירים האהובים עליי הוא "שיר אחרי מלחמה". זה מאוד קלישאתי לומר, אבל זה שיר מלא תקווה, שמעביר את תחושת העייפות שאחרי הקרב מצד אחד, אבל גם שקט ורוגע. שיר של חייל שנפצע, אבל עכשיו הוא מחלים, על צלקות שמגלידות".

דודו אהרון: "קשה לבחור אחד, "אהבה ממבט ראשון" הוא שיר שאני מאוד אוהב, אבל "עטור מצחך", הוא שיר שפגש אותי בכל תחנה בקריירה שלי – כשהתחלתי לשיר בטקסי בית הספר כילד, דרך ביצוע שלו כשהייתי בלהקה צבאית וכן בהמשך הקריירה שלי".

גיא מנטש: "השיר האהוב עלי בתור ילד היה "אדון שוקו", ולימים נצברו כמה שירים שמחממים לי את הלב. אם צריך לבחור אז "ילדים של החיים"".

ירדנה ארזי: "אני אוהבת הרבה שירים שהוא ביצע, אבל מרגש אותי במיוחד לשמוע את "בית הערבה". אבי דוד ארזי ז"ל היה ממייסדי בית הערבה. עד היום כשאני שומעת את השיר, בביצוע הכל-כך יפה ונוגע ללב של אריק אינשטיין, אני חושבת על אבא שלי ועל מסלול החיים הפתלתל והקשה שעבר". 

עוד במאקו מוזיקה:

איך המוזיקה של אריק השפיעה עליך?

קובי אפללו: "למדתי מאריק המון על מלודיה ולחן - הנעימות שלהם לצד השירה המלטפת. הייתי שומע שירים שלו ומקשיב להגשה, לדיקציה, לחיתוך המילים. כל שיר שלו הוא בית ספר".

גיא ויהל: "כל שאריק כאדם וכל מה ששידר. הנונשלנט המאוד ישראלי שלו בדיבור ובביצועים זה דבר שאנחנו מאוד משתדלים לשים לנגד עינינו ואוזנינו".

ירדנה ארזי: "אני זוכרת את עצמי ילדה חיפאית, הולכת לבית ספר ומכל החלונות ברחוב שומעים את השירים של שלישיית גשר הירקון. כבר אז, היה ברור שמדובר בשירים שנשארים איתך לכל החיים. לימים, כשהתגייסתי ללהקת הנח"ל, הרגשנו את ההשפעה של "החלונות הגבוהים" על הסגנון המוזיקלי של הלהקה. עד אז הלהקות הצבאיות שרו בליווי אקורדיון ובמקצבים איטיים יותר ואצלנו הייתה ממש אווירה של רוקנרול שגם מאוד התאימה לנגנים שליוו אותנו ולימים הפכו ללהקת כוורת".

אין תמונה
לגמרי הישראלי היפה

מה מסמל אריק איינשטיין עבורך?

קובי אפללו: "את הישראליות היפה, את תור הזהב של המוזיקה הישראלית ותחילתו של הרוק הישראלי. תקופה שבה נתנו כבוד לקדושתה של מילה, למרות ההוויה הישראלית שהייתה גם אז קשה. חוץ מזה הוא בעיניי אחד המולטי-טאלנטים הראשונים, הוא שיחק, שר, יצר, הלחין, כתב".

דודו אהרון: "הוא התגלמותו של הישראלי היפה האמיתי. אני יודע שהוא אדם שלא אהב את המילה "כוכב", אבל הוא היה כזה, והצליח תמיד להישאר צנוע וענו".

יהל דורון: "את הישראלי היפה האינטליגנט המצחיק והאולטימטיבי". 

ירדנה ארזי: "קודם כל אני לא בטוחה שהוא ניסה אי פעם לסמל משהו, הייתה בו ישירות ופשטות נטולת גינונים ופוזה. ואני חושבת שאם הוא מסמל משהו זה באמת את האהבה לשיר טוב, לא משנה באיזה סגנון ולא משנה אם כתבו אותו יוצרים ידועים או צעירים שזו תחילת דרכם. לא סתם צמחו לידו כל כך הרבה מוזיקאים שהפכו לימים לסיפורי הצלחה בפני עצמם".

 

דודו אהרון (צילום: רמי זרנגר,  יחסי ציבור )
דודו אהרון ב"מיץ ושיר" | צילום: רמי זרנגר, יחסי ציבור

הסדרה "מיץ ושיר" תשודר החל מה- 6.12 בניק ג'וניור בלעדי לילדי yes ובyesVOD