למרות ההימורים,הגבוהים והתמיכה שקיבל מרבים, כשהסתיימה ההצבעה בגמר האירוויזיון, ולמרות 10 נקודות מהולנד, לא זכה הראל סקעת לזכות באירוויזיון ה-55 של שנת 2010, וסיים במקום ה-14 עם 71 נקודות בלבד. הזוכה באירוויזיון היא גרמניה, עם הזמרת לנה והשיר "Satellite", שזכה ל-246 נקודות.

הראל סקעת זכה ב-3 פרסים: "אני גאה ומאושר"

על תוצאות האירוויזיון הגיב הלילה הראל סקעת: "אני גאה ומאושר מהייצוג והביצוע. הבאנו כבוד אמנותי לישראל. זו היתה חווייה כייפית ונהניתי מכל רגע. צריך לזכור שזה רק ספורט. הרגע המרגש של הערב מבחינתי היה כשקיבלנו שלושה פרסים אמנותיים מאנשי מקצוע כאן באירופה: פרס האמן המוצלח, פרס העיתונות להופעה ופרס הכותב והמלחין לשיר. זו פעם ראשונה שמשלחת אחת זוכה בכל שלוש הפרסים".

הראל סקעת, נציג ישראל עם השיר "מילים", עלה לבמה כמבצע ה-24 מתוך 25 מדינות, ונתן את הביצוע של החיים שלו לשירו "מילים": מדויק, מלא רגש, סוחף ומדהים - ביצוע מושלם, ביצוע מנצח, ביצוע מהטובים שנתנה ישראל בכל תולדות האירוויזיונים עד כה.

מול הראל סקעת התחרו נציגי גיאורגיה, אוקראינה, טורקיה, אירלנד, קפריסין, אזרבייג'ן, רומניה, ארמניה ודנמרק (שעלו מחצי הגמר שלו), בוסניה-הרצגובינה, מולדובה, רוסיה, יוון, פורטוגל, בלארוס, סרביה, בלגיה, אלבניה ואיסלנד (שעלו מחצי הגמר הראשון), בריטניה, צרפת, גרמניה וספרד ("המדינות הממנות") ונורווגיה המארחת.

החזרה הגנרלית יום לפני הגמר

הראל סקעת באירוויזיון 2 (צילום: רויטרס)
הראל סקעת בחצי גמר האירוויזיון | צילום: רויטרס

הראל סקעת קיים אתמול באוסלו חזרה הגנרלית עם השיר "מילים", לקראת גמר האירוויזיון שיערך הערב, אליו העפיל סקעת אחרי ביצוע מרגש לשיר בחצי הגמר של התחרות, שנערך בחמישי בערב.

בחזרה הגנרלית השניה שנערה אתמול קיבל הראל סקעת ציונים על הביצוע שלו מהשופטים ברחבי אירופה, שמשקלם בהצבעה הסופית של כל מדינה ומדינה עומד על 50 אחוזים (כשאת יתר ה-50% מעניק הקהל בהצבעות בתום התחרות). סקעת נתן ביצוע מצוין בחזרה הזו וזכה להתפעלות שופטים מרחבי היבשת, מה שמגדיל את סיכויי הזכייה שלו לקראת הגמר הערב.

שידור גמר האירוויזיון יחל הערב, מוצאי שבת, בשעה 22:00 וסקעת יעלה לבמה סמוך לסוף התחרות ויהיה המבצע ה-24 מתוך 25 מתמודדים. אחרי שיסתיימו הביצועים תתקיים ההצבעה המסורתית שתקיף את כל 39 המדינות שהשתתפו באירוויזיון השנה (הגמר ושני חצאי הגמרים), ובסופה נדע האם הראל סקעת זכה באירוויזיון. צפו להצבעה דרמטית.

אתרי ההימורים: סקעת רביעי

לפי אתרי ההימורים, שניבאו לסקעת מקומות 2-3 בגמר האירוויזיון לאורך כל החודשים האחרונים, נמצאים כעת ישראל ונציגה הראל סקעת עם השיר "מילים" במקום הרביעי בסיכויי הזכייה באירוויזיון. לפניו בהימורים ממוקמות אזרבייג'ן במקום הראשון, גרמניה בשני ורומניה בשלישי. את הירידה של סקעת בדירוג ניתן אולי להסביר במחלוקות שהתעוררו בקשר לאיכות הביצוע של סקעת בחצי הגמר, והביקורות על הביצוע, שחלקן לא היו מחמיאות.

הראל סקעת עלה לגמר האירוויזיון: "זו חווייה נפלאה ומרגשת"

הראל סקעת, בדרך לניצחון? (צילום: חדשות 2)
בבעיה לקראת הגמר? הראל סקעת | צילום: חדשות 2

הראל סקעת עלה הערב לגמר האירוויזיון ה-55 באוסלו עם ביצוע מרגש לשירו "מילים" , כשהתמודד בחצי הגמר השני של התחרות כנציג ישראל, והצליח להתברג בין עשרת נציגי המדינות הראשונים מבין 17 מתמודדים בחצי הגמר של התחרות.

סקעת זכה לאמון הקהל ולבחירת הצופים ברחבי אירופה ואמר הערב: "אנחנו מאוד מאושרים, זו הרגשה נפלאה. זו היתה עבורי חוויה מרגשת וחד פעמית.

"אנחנו כולנו מרוממי רוח ובדרך עכשיו למסיבת העיתונאים להגרלה של המקומות בגמר. את הסיכויים בגמר נדע טוב יותר לפי המיקום בסדר השירים".

האם הראל בבעיה לקראת הגמר?

הראל סקעת בגמר האירוויזיון (צילום: חדשות 2)
הראל סקעת עולה לגמר האירוויזיון | צילום: חדשות 2

אבל, מסתבר, שלא כולם תמימי דעים בנוגע לרמת השירה של הראל סקעת בחצי הגמר. המבקר דיויד ארונוביץ', שניתח את חצי גמר האירוויזיון כולו, כולל את השיר "מילים", טוען כי הביצוע של הראל סקעת בחצי גמר האירוויזיון היה בעייתי.

וכך הוא כותב אמש: "הראל סקעת עולה בחליפה שחורה וההתרגשות ניכרת על פניו ובקולו. נראה כאילו הראל פתאום קלט שהוא עומד מול מיליוני צופים ברחבי אירופה והדבר שיתק אותו.

"קולו נשבר באמצע השיר ואף הוביל לזיוף, שרק החמיר לקראת סוף השיר. הביצוע היה חלש והדבר הכי טוב שהיה בהופעה הייתה התאורה ועיצוב הבמה... אם הביצוע בחצי הגמר יחזור על עצמו בגמר הגדול, אנחנו בסכנה".

מסכימים עם הביקורת? לא מסכימים? אתם מוזמנים כמובן להגיע ולהביע את דעתכם.

עם מי סקעת בגמר

החלק השני של חצי הגמר השני של האירוויזיון ה-55 הסתיים, ומבין 17 מתחרות עשר מדינות נוספות וביניהן גם ישראל עם הראל סקעת כמובן עלו לגמר האירוויזיון במוצאי שבת. תשע המדינות הנוספות שעלו הן גיאורגיה, אוקראינה, טורקיה, אירלנד, קפריסין, אזרבייג'ן, רומניה, ארמניה ודנמרק.

יחד עם ישראל הן מצטרפות לגמר, לעשר העולות מחצי הגמר הראשון: בוסניה-הרצגובינה, מולדובה, רוסיה, יוון, פורטוגל, בלארוס, סרביה, בלגיה, אלבניה ואיסלנד. אל 20 המדינות משני חצאי הגמר מצטרפות לגמר כזכור עוד חמש מדינות: נורווגיה המארחת, ובריטניה, צרפת, גרמניה וספרד - המדינות ה"מממנות".

ההכנות לחצי הגמר

אין תמונה
הראל סקעת חוגג במסיבה ערב לפני חצי גמר האירוויזיון

ההתרגשות באוסלו, נורווגיה, מגיעה היום לשיא חדש. הערב ב-22:00 שעון ישראל יעלה הראל סקעת על במת חצי הגמר של האירוויזיון ה-55, שנערך באולם ה"Telenore Arena" הענק בן 23 אלף (!) המקומות וייצג את ישראל עם השיר "מילים", שכתב נועם חורב והלחין תומר הדדי.

הראל סקעת יצטרך להתברג בין עשר המדינות הראשונות בדירוג כי להעפיל לגמר, שיתקיים בעוד יומיים במוצאי שבת. כאשר הוא עדיין נמצא במקום השני בטבלאות המהמרים לחצי הגמר, מיד אחרי השיר של אזרבייג'ן, שנמצא במקום הראשון, ולפני השיר של ארמניה.

אתמול ערכו סקעת ושאר המשתתפים בשיר חזרה גנרלית באולם רחב הידיים, ואחר כך קיימה המשלחת הישראלית מסיבה עליזה נוספת לשאר המשלחות.

חצי הגמר הראשון - ממי צריך להיזהר

אולגה טיארה, נציגת מולדובה לאירוויזיון (צילום: Nigel Waldron, GettyImages IL)
אולגה טיארה, נציגת מולדובה | צילום: Nigel Waldron, GettyImages IL

חצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2010 הסתיים, ולגמר שיערך בשבת עלו המדינות בוסניה-הרצגובינה, מולדובה, רוסיה, יוון, פורטוגל, בלארוס, סרביה, בלגיה, אלבניה ואיסלנד.

מתוכן מי שמסכן את הראל סקעת יותר מכל הם מולדובה עם שיר פופי קצבי מעולה, אך עם הופעה מוזרה מעט. בלגיה עם שיר קטן, חמוד ומרגש ועם פניו התמימות של הזמר טום דייס, שהצליח לקנות את לבבות אירופה, והשיר של הזמרת מאיסלנד, שנראית אולי כמו הכלאה בין פיונה של שרק לבין סוזן בויל, אבל מהווה מועמדת חזקה לניצחון, עם הופעה גדולה מהחיים, כמו שאירוויזיון צריך להיות.

לפי חצי הגמר הראשון, נראה שמחכה לנו גמר מותח במיוחד.

הראל סקעת - נציג ישראל באירוויזיון

הראל סקעת הופעה 1 (צילום: שוקה כהן)
הראל סקעת בדרך לאירוויזיון | צילום: שוקה כהן

הראל סקעת, מייצג את ישראל באירוויזיון ה-55 שנערך באוסלו, נורווגיה, עם השיר "מילים", שכתב נועם חורב והלחין תומר הדדי. סקעת ישתתף בחצי הגמר השני של התחרות, שיערך ביום חמישי 27 במאי בשעה 22:00 שעון ישראל, ויהיה המבצע השלישי בסדר השירים, כשמולו נציגי 15 מדינות אחרות.

כך נראתה החזרה הראשונה של הראל סקעת באוסלו, בהכנות לחצי הגמר. וכך נראתה החזרה השנייה. הראל סקעת והמשלחת הישראלית ארגנו מסיבה לשאר המשלחות ובה ביצע סקעת את "מילים" עם הקדשה מיוחדת. אחר כך הוא רקד במסיבה לצלילי "חי" של עפרה חזה ז"ל, השיר שייצג את ישראל באירוויזיון בשנת 1983.

אם יגיע סקעת לאחד מעשרת המקומות הראשונים בחצי הגמר הוא יעפיל לגמר האירוויזיון ויתחרה במוצאי שבת 29.5 בשעה 22:00, מול עשרה נציגי חצי הגמר הראשון (שיערך הערב, שלישי, כפתיח הרשמי לשבוע האירוויזיון), ומול נציגי בריטניה, צרפת, גרמניה, ספרד והמדינה המארחת נורווגיה.

בראיון מיוחד מאוסלו אמר סקעת: "אני חוטא לפעמים במחשבות על זכייה. אני מאמין שאעבור את חצי הגמר בשלום".

אופטימיות לזכייה - עם כיסוי

לאופטימיות של סקעת יש כיסוי - הוא מדורג במקומות 2-3 בסיכויי הזכייה על פי סיכומים של אתרי המהרים על האירוויזיון מרחבי אירופה.

לשיר "מילים" צולם גם קליפ מיוחד, שצילומיו נערכו בנבי סמואל, שבאיזור הרי ירושלים. יחד עם הקליפ הוציא סקעת גם גרסאות ל"מילים" באנגלית ובצרפתית. כמו כן יצאה ל"מילים" גרסת רמיקס.

"מילים", כזכור, גבר בקדם-אירוויזיון הפרטי של הראל סקעת על שלושה שירים אחרים - "אלייך", "להתקרב" ו"לאן".

בראיון שנערך איתו לפני ה"קדם" הצהיר סקעת: "אנשים מתייחסים לאירוויזיון כאל טמטום, אבל זו תחרות שירה". מילים כדורבנות. סקעת גם זכה לקבל "טיפ" מהזמרת הותיקה אילנית, שייצגה את ישראל באירוויזיון פעמיים בשנות ה-70'.

ההכרזה על הראל סקעת כנציג הישראלי לאירויזיון היתה כבר בדצמבר 2009, אולם בראיון איתו סיפר סקעת שכבר חמש שנים רצופות הוא מקבל הצעות לייצג את ישראל בתחרות.

הראל סקעת - דרכו עד לכאן

הראל סקעת, בן 28, יליד כפר סבא, נחשף לראשונה כזמר לקהל הרחב בעונה השנייה של התוכנית "כוכב נולד", בה נחשב לאחד הכוחות המובילים ולמועמד כמעט ודאי לגמר. בגמר, שנערך בניצנים בקיץ 2004, היה סקעת המועמד המוביל לזכייה, וביצע את השיר "הנני כאן". אך סקעת הפסיד בסופו של דבר ליריבו הגדול (והסמוי), הראל מויאל., במה שהוגדר אז כ"מהפך". היריבות הסמויה בין הזמרים הצעירים גלשה גם למועדוני המעריצים של השניים, שניהלו מאבקי השמצות הדדיים. מעריציו של סקעת הפגינו אחרי הגמר בטענה להטיית התוצאות.

מיד אחרי "כוכב נולד" הוחתם הראל סקעת בחברת התליטים "הד ארצי", בה הוציא את אלבומו הראשון "הראל סקעת", בהפקה מוזיקלית של יזהר אשדות. האלבום, שכלל להיטים גדולים כמו "ואת" (שחיברה קרן פלס והיה ל"שיר השנה"), "משהו ממני" ו"כל הציפורים", הגיע למכירות "אלבום פלטינה" וזיכה את סקעת בתואר "זמר השנה". סקעת יצא לסיבוב הופעות ברחבי הארץ, שכלל מאות הופעות.

בהמשך הסתבך סקעת עם "הד ארצי" על רקע כוונתו להקליט אלבום שני בחברת "ארומה מיוזיק". לאחר סכסוך משפטי שנמשך כשנה וחצי ומנע ממנו להקליט את האלבום הגיעו הצדדים לפשרה.

בראיונות איתו דיבר סקעת על התרחקות כשיטה להתמודד עם מצוקות, וגם אמר: "אם לא הייתי מופיע - היה נשרף בניין בתל אביב".

בקיץ האחרון הוציא סקעת את אלבומו השני "דמויות", שכלל שירים כמו "מובן לי עכשיו", "בואי היום" ו"עוד יאיר עלי". בעקבות האלבום החדש יצא סקעת לסיבוב הופעות שני ומצוין.