מוניקה סקס, עטיפת אלבום, מקצועות חופשיים (צילום: רונן פדידה)
"חזרנו לנגן כמו פעם". מוניקה סקס על עטיפת האלבום "מקצועות חופשיים" | צילום: רונן פדידה

להקת הרוק ""מוניקה סקס" מציינת בימים אלה 17 שנים לקיומה, כאחת הלהקות הותיקות והחשובות בסצנת הרוק המקומית. "מוניקה סקס" מוציאה את אלבום האולפן החמישי שלה "מקצועות חופשיים". את מרבית השירים באלבום כתב והלחין הסולן יהלי סובול. שלושה שירים נוצרו על ידי המתופף והזמר שחר אבן-צור, שגם מבצע אותם.

"מוניקה סקס" היא כבר מזמן סופר-גרופ שבה כל אחד מהחברים הוא אמן-יוצר וזמר-סולן בפני עצמו, החתום על אלבומי סולו והפקות מוזיקליות לעצמו ולאחרים. את העיבודים לשירים יצרו ארבעת חברי הלהקה - סובול, אבן צור, הגיטריסט פיטר רוט והבסיסט ספי אפרתי, יחד עם המפיק המוזיקלי של האלבום אייל אבן צור. אבן צור, המכונה "צורי", הוא אחיו של המתופף שחר אבן צור. החמישה הקליטו את האלבום באולפנים של קיבוץ "העוגן".

"ניגנו כמו שפעם היו עושים"

"האלבום משלב את הכיף שבנגינה חיה עם האפשרויות הבלתי נגמרות של עבודת אולפן שבאה אחרי נגינה, בהנהגת אייל אבן צור, המפיק המוכשר, החבר היקר ובן המשפחה", אומרי חברי "מוניקה". בראיון לערוץ 24 אמרו סובול ושחר אבן צור: "התקליט מלא בכל מיני דברים בועטים ואנרגטיים. חזרנו ממש להקליט ולנגן, פחות לשחק באולפן. נסענו לאולפני 'העוגן', ניגנו כמו שפעם היו עושים, שהיו מנגנים ממש".

מתוך האלבום יצאו עד כה סינגלים כמו "שוב יורד אור חקי אפרורי" (עם מילים של המשורר מאיר ויזלטיר) ו"מרוב אהבה". כעת נחשפים מתוכו שני שירים נוספים: "איש גדול" ו"האדם המואר".

"מוניקה סקס" ישיקו את האלבום בהופעת השקה חגיגית שתתקיים ב-3 באפריל בבארבי תל אביב, וממנה ימשיכו לזאפה הרצליה (25.4, צהריים) והפטריה בקיבוץ דן (15.5).

 

"האדם המואר"

"אני לא האדם המואר, ביום הולדת בבר, שיחות קטנות עד כאב, לילה הולך ונגמר / בזמן האחרון יש בה משהו זוהר, היא הפסיקה להרדים את עצמה, אבל את הכסף סופרים במדרגות, ממש בסוף הירידה

כל אחד רוצה רק טיפה, הבזק של פנס בלילה חשוך, לאט לאט זה נפרש, התרמית הגדולה חצי החיוך, לא האדם המואר ביום הולדת בבר, קם להחליף את המוזיקה ואין שום דבר

עכשיו זה הזמן לקום ולמעוד, עכשיו זה הזמן ללחוש לה בסוד, עכשיו זה הזמן להפסיק לשקר, מה זה אומר?".

 

"איש גדול"

"איש גדול בחלל קטן, בו כל תנועה משנה, איש של שמיים מתחת לאדמה, יכול רק לעלות

אם יש מקום, עמוק בפנים, אני חייב למצוא חלון, לצאת לדרכו, להלחם בשדים, להגיד יהיה טוב

איש ברור לעצמו, ורק מילה תשנה, התחביר חייב להיות הכי מדוייק, אבל תמיד נשאר קצה

אם יש מקום, אני חייב למצוא חלון, לצאת דרכו להלחם שוב באום שדים, כל כך משונים אנחנו, ממלמלים יהיה טוב".

"מרוב אהבה"

"יותר גדול מכפתור, פחות שמח משוט, יותר נושם מכותנה, פחות גמיש מחתול / יותר קטן מבנין, פחות עצוב מבאר, מיום ליום יותר ויותר

פזמון: אם היינו יודעים, כמה קצר הזמן, היינו טורפים זה את זו מרוב אהבה, וכל העולם לא היה משנה, טורפים זה את זו מרוב אהבה

חזק כמו תפר בג'ינס, סגול כמו תקליט של פרינס, רחוק כמו מטרה, טבעי כמו מה שקרה / יותר קטן מבנין, פחות עצוב מבאר, מיום ליום יותר ויותר

פזמון: אם היינו יודעים, כמה קצר הזמן, היינו טורפים זה את זו מרוב אהבה, וכל העולם לא היה משנה, טורפים זה את זו מרוב אהבה".

 

"שוב יורד אור חקי אפרורי"

"שׁוּב יורד אור חָקִי אַפְרוּרי, בְּעָנָן דָּחוּס וְלא טָהוֹר, מוּל הַמִּרְפָּסוֹת הַפְּעוּרוֹת, שֶׁל בָּתֵּינוּ הַנְּטוּיִים בַּחוֹל, מוּל עצַבֵּי פָּנִים מִתְגַּעְגְּעִים, לִרְוָחָה בִּנְגִיעָה שֶׁל רוּח סְתָו, חַלְחָלָה קַלָּה בְּלֶחִי חרוּכָה, שׁוּב יוֹרד אוֹר חָקִי אַפְרוּרי:

שׁוּב יורד אור חָקִי אַפְרוּרי, מוּל הַמַּחְשָׁבוֹת הָרְסוּקוֹת, עַל צוּרָה אֶלִיפְּטִית מְתוּחָה, שֶׁבִּקַּשְׁנוּ לְהַתְווֹת שֵׁנִית בָּחוֹל וְעַל-פְּנֵי מַאכָלֵינוּ הַפְּשוּטִים, שֶׁעָרַכְנוּ עַל שֻׁלְחָן בְּצֵל הָעֵץ, וְחָבַרְנוּ לֶאכל מִתּוֹך שִׂמְחָה, שׁוּב יוֹרד אוֹר חָקִי אַפְרוּרי:

שׁוּב יורד אור חָקִי אַפְרוּרי, עַל הַיּיִן שֶׁמָּזַגְנוּ בַּכּוֹסוֹת, וְגָהַרְנוּ אֶל אַרְגְּמָנוֹ הַחַי, וְאֶל זֵכֶר טַעֲמוֹ מֵאֶשְׁתָּקַד, וְעַל שְׁדי הַבַּחוּרות כְּמו שְׁזִיפִים, הַקְּלוּטִים בְּתוֹך כְּרִיכוֹת רָפוֹת פְּרוּמוֹת, וְסוֹפְגִים מַגָּע שֶׁל רוּחַ רְעֵבָה, שׁוּב יוֹרד אוֹר חָקִי אַפְרוּרי:

שׁוּב יורד אור חָקִי אַפְרוּרי, עַל אַהֲבָתֵנוּ הַפְּגוּעָה, עַל הַזִּכְרוֹנוֹת הַנְמַסִּים, שֶׁחָשַׁבְנוּ לְהַפְלוֹת אוֹתָם בַּזְמַן, עַל בְּשָׂרֵנוּ הַזוֹמֵם לִקְרוס פִּתְאום, עַל כּוחֵנוּ לְהַחְזִיק צוּרת אָדָם, שֶׁיִּהְיֶה מַהוּת גוֹמַעַת וְרוֹאָה, שׁוּב יורד אור חָקִי אַפְרוּרי:".