עידן עמדי הופעה (צילום: אלעד דיין)
"ההצלחה של השיר הזה הפתיעה אותי, זה כבר נהיה הזוי". עידן עמדי | צילום: אלעד דיין

השיר "כאב של לוחמים" של עידן עמדי נבחר ל"שיר השנה" על ידי גולשי mako ומאזיני גלגלצ במצעד השנתי הרשמי של ישראל לשנת תשע"א, לו נרשמו מעל לחצי מיליון הצבעות. "כאב של לוחמים" גבר על מאות שירים שיצאו השנה והתמודדו מולו.

"כאב של לוחמים"

"ערב ראשון של לבד, יושב וכותב לך מכתב / על כל הדברים שהיו, כל מה שקרה בדיוק

אותיות מופיעות על הקיר, אני הפחד נעים להכיר / הדמויות אוהבות לשחק, זזות כאן בבית הריק, הריק

פזמון: ואת, את לא יודעת כמה, ממך ניסיתי להסתיר, את כל הסיוטים בלילה, צרחות ודם על המדים / את לא מבינה כבר למה, אני מזמן כבר לא אני, תמונות רצות מאותו לילה, דמעות, כאב של לוחמים

זה ערב ראשון שאת שם, שוכב וחושב, לא נרדם, השקט לאט מתנגן, מקדיש לך עכשיו שיר בלי שם, שיר בלי שם

פזמון: ואת, את לא יודעת כמה...

זה ערב ראשון של לבד, יושב וכותב לך מכתב"

חשיפה ראשונה באודישן ל"כוכב נולד"

השיר "כאב של לוחמים" נחשף לראשונה באודישן של עידן עמדי בעונה השביעית של התוכנית "כוכב נולד". במופע ההשקה שערך לא מזמן לאלבום הבכורה שלו, סיפר עמדי שהגיע לאודישנים כאשר לשיר עדיין לא היה שם  (ולראייה הוא גם שר בו: "מקדיש לך עכשיו שיר בלי שם, שיר בלי שם") ושאת השם "כאב של לוחמים" העניק לשיר סיון יאנג, האחראי על המתמודדים ב"כוכב נולד".

איש לא שיער אז, גם לא השופטים שצפו בביצוע, שאחרי שנה וכמה חודשים יהפוך השיר ל"שיר השנה" של ישראל. צדי צרפתי דיבר על פשטות ואמת כובשת. פבלו רוזנברג אמר שהוא בריון, דנה אינטרנשיונל ציינה שהוא שמנא וסלתא של צה"ל ומרגול שמחה שיש לה גבר מול העיניים. בהמשך העונה ביצע עמדי את השיר גם בספיישל של "כוכב נולד" שנערך בבסיס חיל הים.

עידן עמדי: "מה היה לי להפסיד"

השיר "כאב של לוחמים" יצא כסינגל לתחנות הרדיו ולתקשורת ב-4 באוקטובר 2010. הגרסה שיצאה לרדיו היתה הביצוע מתוך "כוכב נולד", כמעט ללא תיקונים. מאז ועד ה-31 באוגוסט 2011 נרשמו לו 1158 השמעות בתחנות הרדיו בישראל על פי נתוני חברת "מדיה פורסט", מקום 11 ברשימת השירים הכי מושמעים השנה. השיר הפך להצלחה היסטרית בקרב חיילים והצלחתו הגדולה הביאה לשלל גרסאות פרודיות ברשת כמו "כאב של ג'ובניקים" ו"כאב של מחבלים".

"מה היה לי להפסיד?", אומר עידן עמדי בראיון מיוחד ל-mako. "אחרי כוכב נולד אני והמנהל האישי שלי אבי זליג חשבנו מה להוציא וראינו שזה השיר שהכי מתחברים אליו בהופעות שלי. אמרו שאני לא אהיה זמר ושאני שיגעון חולף של כמה חודשים, אבל חשבתי שאפשר לעשות משהו פרקטי. רציתי להישאר לטווח רחוק והתחלתי משיר שאנשים אוהבים. הלכנו עם הלב וה'ביצים' והתגובות הפתיעו את כולנו. ציפינו שזה ידשדש ופתאום ההשמעות הגיעו בכמויות וכולנו הופתענו. קיבל חשיפה בגלגלצ והבנו שהשיר יותר גדול ממה שחשבנו. גילינו שהוא מדבר לכל אדם שני ברחוב וזה הפתיע ושימח מאוד".

עידן עמדי: "האמת של השיר נתנה לו הרבה כוח"

עידן עמדי, רץ אל האור (צילום: שרון דרעי)
"השיר בא ממקום הכי אמיתי". עידן עמדי | צילום: שרון דרעי

-ועכשיו הוא "שיר השנה".
"קשה לי להסביר וקשה לי לעכל, ותודה רבה לכולם. אני יודע שזה נשמע כמו קלישאה אבל כל העניין עם השיר הזה הוא כבר הזוי. אתה שומע אותו ברדיו וזה בגלל שיר שקשה להשמיע אותו. הפתיע אותי שההוא הפך להמנון ועוד לשיר השנה. סוף סוף קיבלתי חותמת".

-איך זה קרה?
"אני לא יודע איך להסביר את הזכייה הזו. זה שיר שיצא לפני שנה שלמה. אפילו התלבטנו אם יעלו אותו בכלל להצבעה במצעד כי הוא יצא בתחילת אוקטובר 2010. חשבנו שהוא יהיה פחות בולט ממה שהוא היה כשיצא".

-אולי הוא זכה בגלל האותנטיות שלו?
"הוא בא מהמקום הזה, הכי אמית. בכלל לא חשבתי שאהיה זמר. גם באודישן ב'כוכב נולד' שרתי חמישה שירים ולקחו את זה דווקא להראות בתוכנית. אולי בגלל האמת שלו, שלא היתה מחשבה להוציא אותו, אלא רק לשיר אותו, כנראה האמת שלו נתנה לו הרבה כוח. אני משתדל להביא בשירים כמה שיותר אמת מהחיים האישיים שלי ודברים שעברתי ושמח שזה ככה הצליח".

"השיר נכתב כמכתב לחברה שנפרדתי ממנה"

עידן עמדי הופעה (צילום: אלעד דיין)
"ישבתי בלילה, לבד, סגור בחדר שלי, בחופשה מהצבא". עידן עמדי | צילום: אלעד דיין

-איך נכתב "כאב של לוחמים"?
"הוא נכתב בבית שלי לפני שנתיים וחצי בערך, כשיצאתי שבת או באיזו חופשה. ישבתי סגור בחדר שלי, בשעות הלילה. הייתי בפרידה מהחברה שהיתה לי אז ובעצם כתבתי לה מכתב שמספר את הדברים. כתבתי מהר, בצורה אינטואיטיבית ואחר כך קצת מחקתי ואולי הוספתי קצת".

-מתי ידעת שזה שיר טוב?
"לפני שנכסתי לאודישן המצולם ב'כוכב נולד' השמעתי לטמירה ירדני שני שירים מקוריים שלי והיא אמרה לי לשיר אותם באודישן. הבנתי שאם היא אמרה לי לשיר אותם, אז יש בהם משהו. רק אחרי 'כוכב נולד', כשהתחלתי להופיע במועדונים הבנתי שזה שיר שאנשים מתחברים אליו, ועד היום קשה לי עם הביטוי "הלהיט 'כאב של לוחמים'".

"כאב של לוחמים" הוביל ל"המכתב האחרון"

-היו אליו תגובות שריגשו אותך במיוחד?
"כן, בטח. קודם כל זיוה אוחיון, אמא של משה אוחיון ז"ל, שעליו נכתב השיר 'המכתב האחרון'. היא פנתה אלי אחרי ששמעה את 'כאב של לוחמים' ואמרה לי: 'אתה תכתוב את השיר של הבן שלי'. גם ברחוב עצרו אותי חבר'ה ששירתו בקרבי, בנים ואבות, אנשים שבדרך כלל הם לא הקהל שרץ להצטלם עם זמרים והם באו להגיד שאהבו את השיר".

-יהיה קשה לשחזר את ההישג הזה בשנה הבאה.
"אני חושב הרבה על מה יגידו עלי בהמשך. בלי שאתה רוצה אתה מתחיל לחשוב מה אוהבים ברדיו. יש רעיונות וטקסטים שהיו לי גם לפני כן, ששמרתי בצד ליום קר. חשבתי כבר על האלבום השני כשעשיתי את הראשון. הלכתי לסדנת כתיבה כדי לשמר את המקום האמיתי הזה, וזו סדנה של אנשים שרק מחכים לפריצה. למדתי שם טכניקות של כתיבה שמשאירות את זה אישי ואמיתי, שאתה כותב במשך שבוע מה עבר עליך. 'רץ אל האור' נכתב ככה. כשתכתוב על האלבום השני שלי אז תגיד לי אם נשארתי שם או לא".

>> לתוצאות המלאות של המצעד השנתי הרשמי של ישראל

>> לראיון המיוחד עם אייל גולן זמר השנה

>> לראיון המיוחד עם רוני דלומי זמרת השנה

>> לראיון המיוחד עם שירי מימון ושמעון בוסקילה

>> לראיון המיוחד עם נתן גושן "פריצת השנה"