FKA twigs - Video Girl

חלק גדול מהעבודה של טוויגס כיוצרת הוא הויזואליה. לקליפים שלה יש משקל חשוב כמעט כמו למוזיקה עצמה. בקליפ הזה, שביים חליל ג'וזף, טוויגס רוקדת בחדר כשבעריכה מקבילה מוצג אסיר שמוצא להורג באמצעות זריקה. גם אם לטוויגס אין תדמית של מי שמייצרת פרובוקציה לשם הפרובוקציה, הפרובוקציה בהחלט נמצאת שם. האם המסר בקליפ הוא ביקורת על הוצאות להורג? יצירה מופשטת על הקרבה ואובדן? נתון לפרשנות. בכל אופן, קשה להישאר אדישים מול התמונות הקשות שבו.

Lady Gaga + R. Kelly - Do What You Want

עצם הבחירה של גאגא לעשות שיר משותף עם אר קלי שהואשם בפדופיליה מספר פעמים (אם כי חבר המושבעים לא מצא אותו אשם) הייתה בחירה שהרימה לא מעט גבות. יותר מזה, השיר עוסק בסקס באופן די בוטה ושורת הפזמון שלו היא "עשה מה שאתה רוצה עם הגוף שלי". קצת בעייתי, בהקשר הזה. כאילו זה לא מספיק, הם צילמו לשיר קליפ עם הבמאי טרי ריצ'רדסון ששמו האמצעי בערך הוא פרובוקציה. בסופו של דבר גאגא התחרטה והחליטה לא לפרסם את הקליפ, שבו אפשר לראות את גאגא מובלת ערומה על שולחן ניתוחים. אבל כמובן שנותרו עוד כמה קטעים שדלפו ואפשר לראות, אם אתם בקטע של לעשות רע לעצמכם.

Madonna - Like A Prayer

טוב, מדונה ידועה כמי שהפכה את הפרובוקציה לאמנות (ולקריירה ארוכת שנים). הקליפ הזה, שיצא ב-1989, מבטא את זעקתה של מדונה לגבי נושאים כמו דת, גזע וסקס. אולי היום זה נראה לנו הכי מעודן, אבל בזמנו הקליפ הזה עורר המון תשומת לב ומחלוקות: האפיפיור בכבודו ובעצמו גינה אותה, וחברת פפסי ויתרה עליה כפרזנטורית שלהם אחרי שקבוצות דתיות החרימו אותם בגללה. אין ספק שמדונה ידעה שקליפ בו היא שרה מול שדה של צלבים עולים באש לא יעבור חלק, וזה בדיוק מה שעושה אותה מדונה.

t.A.T.u - All The Things She Said

היי, זוכרים? השיר הזה שם את ט.א.ט.ו (ופופ רוסי בכלל) על הבמה, כשהקליפ שלו הציג את הצמד נכלא בגלל אהבתן מלאת התשוקה זו לזו. במובנים רבים הקליפ הזה היה אבן דרך בתולדות הקהילה הלסבית, בכך שמערכת היחסים הנשית בו עוררה דיון ברחבי העולם כשיצא ב-2002 והעלתה את השאלה - מדוע הקליפ הזה נחשב יותר פרובוקטיבי מקליפ סקסי של גבר ואישה? זה נהיה בכלל דיון יותר מעניין כשהתברר שהצמד בכלל לא לסביות בחייהן הפרטים, למרות שבתקופה שהשיר יצא הן העמידו פנים שהן זוג. וכאילו שזה לא מספיק בעייתי, ב-2014 ג'וליה וולקובה, חצי מהצמד, אמרה שהומוסקסואליות היא "לא טבעית", שאם יהיה לה בן גיי היא לא תקבל אותו, אבל בת לסבית כן בגלל ש"לסביות נראות הרבה יותר נחמד מבחינה אסתטית מאשר שני גברים שמחזיקים ידיים או מתנשקים". למרות המוסר הכפול והבורות שלה, לקליפ הזה עדיין יש משמעות שמעבירה את המסר ההפוך לגמרי.

M.I.A - Born Free

את הקליפ הזה ביים רומן ג'ברס, שידוע בקליפים המטלטלים והמטרידים שהוא יוצר. הקליפ הוא למעשה סרט קצר בן 9 דקות, שמתאר את הזוועה הבאה: חיילים אמריקאים מרכזים אנשים ג'ינג'ים, שולחים אותם למה שנראה כמו מחנה ריכוז במדבר, מענים אותם בכך שנותנים להם את הפתח להאמין שיש סיכוי שהם יצאו משם בחיים, ולבסוף ילדים ונערים ג'ינג'ים נורים ומתפוצצים. את המשל כמעט ואין צורך להסביר: למ.י.ה יש מסר שחוזר בהרבה מהשירים שלה כנגד היחס הממסדי כלפי מיעוטים. שעות אחרי שהתפרסם, הוא עורר כאלו תגובות קשות שיוטיוב הסירו אותו (עכשיו הוא שוב שם).

Nirvana - Heart Shaped Box

קורט קוביין עצמו עמד מאחורי הרעיון לקליפ הזה, שכל דבר בו היה סמל למשהו גדול יותר: סרטן, שנאה, דת, סמים, ואפילו איבר המין של בת זוגו קורטני לאב. הקליפ צולם בצבע, עבר העברה לשחור לבן ואז נצבע באופן ידני מה שסיגל לו מראה פחות מציאותי, שעל פי קוביין זו הסיבה שאם.טי.וי לא פסלו אותו לשידור - בכל זאת, יש שם בין היתר איש זקן שנצלב, ילד שחבר בקו קלוקס קלאן, אישה ערומה עם איבריה מצוירים על גופה, ועובר בתוך שקית של דם.

Robin Thicke - Blurred Lines

הקליפ הזה עורר ביקורת רבה מכיוונים פמינסטיים משום שהוא מציג דוגמניות חשופות חזה רוקדות ומנפנפות בשיערן עבור פארל ורובין ת׳יק שלבושים בחליפות, במה שנראה כמו קלישאה של הייצוג הנשי אי פעם. זה צרם במיוחד לאור העובדה שמילות השיר עוסקות ב״קווים מטושטשים״ בין מין לגיטימי לאונס. זה לא עזר גם כשהוא אמר בראיון על השיר ״איזה כיף זה להשפיל אישה. אף פעם לא יצא לי לעשות את זה. תמיד כיבדתי נשים״ (משפט שהוא חזר בו ממנו בהמשך, וטען שנאמר בהומור). איכשהו, רובין ת׳יק הגיע לנקודת השיא של הקריירה שלו ולנקודת השפל - באותו הזמן. מצד אחד, מדובר בלהיט ענק, ומצד שני הביקורת עליו הייתה עצומה.

Pearl Jam - Jeremy

הקליפ הזה עורר יותר מפרובוקציה, אלא שאלות מוסריות של ממש. השיר המפורסם התבסס על סיפורו האמיתי של ג׳רמי דל, נער שירה בעצמו מול הכיתה שלו, ובקליפ פרל ג׳ם בחרו להציג את כל ההתעללויות שהוא עבר על ידי בני כיתתו עד לנקודה הזו. הקליפ מסתיים בג׳רמי מכניס את האקדח לפיו, קאט, ואז המראה של חברי כיתתו ההמומים מכוסים בדם. כמה שנים לאחר מכן עורך דין טען שהקליפ - שבסופו של דבר צונזר מאמ.טי.וי - נתת לנער בחטיבת ביניים השראה לירות בבני כיתתו.