הזמר אייל גולן נבחר ל"זמר השנה" על ידי גולשי mako ומאזיני גלגלצ במצעד השנתי הרשמי של ישראל לשנת תשע"א, לו נרשמו מעל לחצי מיליון הצבעות. גולן גבר על תשעה מועמדים נוספים שהתמודדו מולו: ברי סחרוף, עומר אדם, אהוד בנאי, אסף אמדורסקי, משה פרץ, מוש בן ארי, דודו אהרון, יהודה פוליקר וישי לוי. כולם כמובן מועמדים ראויים ומכובדים, אבל זמר השנה יכול להיות רק אחד.

השנה של אייל גולן

אייל גולן, עטיפת אלבום, חלק מחיי (צילום: אלוני מור)
אייל גולן, "חלק מחיי" | צילום: אלוני מור

אז מה עבר על אייל גולן השנה? בתשע"א הוציא אייל גולן את האלבום "חלק מחיי, שכלל בין היתר את הלהיטים "כשאחר""בואי נברח", "רציתי להגיד לך", "נולדת בשבילי" "מלאך שומר", שיר הנושא "חלק מחיי", "מתפוצץ בגללך", הקאבר הנהדר ל""תמונה שבורה" של מוני ארנון והשיר הלאומי "מזמור לגלעד" להשבת גלעד שליט. האלבום נמכר ב-40 אלף עותקים (אלבום פלטינה) תוך 35 יום בלבד מיום שיצא לחנויות. עד כה עברו מכירותיו את ה-100 אלף עותקים.

בעקבות האלבום יצא אייל גולן למופע חדש שנקרא גם הוא "חלק מחיי", שהפגיש אותו מחדש עם הקהל שלו דרך השירים החדשים מהאלבום וכמובן מיטב הלהיטים מכל הקריירה. את המופע פתח גולן ברצף שירים חדשים שהקהל כבר הכיר את מילותיהם, ובסך הכל ביסס חצי מהמופע על חומר חדש. המופע "חלק מחיי" הוצג בסדרת הופעות שקיים אייל גולן באמפי קיסריה (6 הופעות), בריכת הסולטן בירושלים (שלוש הופעות) ואמפי קרית מוצקין (פעמיים).

בין שני חלקי המופע "חלק מחיי" הופיעו על הבמה מורן מזור ועדן אמזלג, שתי הזוכות של התוכנית "אייל גולן קורא לך", שהגיש גולן השנה בערוץ 24. השתיים הוחתמו בחברת התקליטים של גולן, שמשמש גם כמפיק ויועץ מוזיקלי בשירים שהוציאו ובאלבומים שהן מקליטות בימים אלה.

אייל גולן: "שנה משמעותית מאוד עבורי"

"זו היתה שנה משמעותית מאוד בשבילי", אומר אייל גולן, "בגלל שאחרי שלוש או ארבע שנים שאני מפיק לעצמי את האלבומים השנה באלבום הזה גם כתבתי והלחנתי וזה מאוד משמעותי בשבילי. היה לי אלבום מצויין, שאני שלם איתו מאוד, שאני הכי מתחבר אליו מכל האלבומים שעשיתי עד היום. מבחינתי ומבחינת הקהל שלי זה אחד האלבומים הכי טובים שעשיתי מאז 'בלעדיך'".

-פתחת את המופע שלך בסדרת שירים חדשים.
"כן, עשרה שירים מהמופע החדש שלי הם חדשים, וזה משהו שלא עושים בדרך כלל. אני שמח שעשיתי את זה כי זה מוכיח את עצמו. בהופעות אני משאיר את המיקרופון לקהל והם שרים איתי. מבחינתי זה מראה שהאהבה של הקהל אלי היא אותו דבר כמו שאני אוהב אותו. האהבה היא הדדית, הם מיד מתחברים לשירים, מתחברים אלי. מבחינתי זה הכיף הכי גדול שאני יכול לקחת עשרה שירים מתוך אלבום חדש ולשים אותם במופע חדש".

"אני יושב מול הפייסבוק ועונה שעות לאנשים"

-למה הבחירה שלך במצעד של גלגלצ קרתה דווקא השנה?
"במשך השנים יותר אנשים מתחברים למוזיקה שלי. וזה גם הדברים שמסביב, לא רק שזמר ישיר טוב. זה גם מוזיקה טובה, זה ניהול נכון, החלפתי השנה משרד יחסי ציבור, לזה של רני רהב, זה מכלול של דברים. אני לא יכול לבוא ולהגיד 'אני זמר טוב, מגיע לי'. זה המון דברים, יש המון זמרים טובים. זה הרבה דברים ביחד, בחירת שירים נכונה, התחברות לקהל. אני מאוד מכבד את הקהל שלי. אם אני יוצא ממקום וירצו להצטלם איתי אני לא אגיד 'לא'. החיבור שלי לקהל הוא מעבר לשירים. אני עונה למעריצים, אני יושב בפייסבוק ועונה, ובאמת עונה אני לאנשים. זה לא בא בערב, צועק שעה והולך הביתה, זה הרבה הרבה מעבר".

-מישהו סיכן אותך השנה מבחינת גודל ההצלחה?
"יש הרבה זמרים טובים וכל מי שהיה נבחר אני מכבד, מעריך ומוקיר. בשנה שעברה לא הייתי מועמד ועליתי באחת ההופעות שלי מול עשרת אלפים איש ואמרתי 'אני מבקש ממכם להצביע לדודו אהרון'. זאת אומרת לא מפריע לי מי שנבחר. אני שמח שנבחרתי, זה כבוד גדול, וזה מרגש מאוד, זאת הרגשה מצוינת, אבל אם היה נבחר מישהו אחר זה לא משהו שהיה מפריע לי".

"לאלבום הבא אני מקליט שיר fאנקי, שזה עוד לא עשיתי"

-ההופעה שלך בצעדת המיליון מתחברת לקשר עם הקהל?
"לגמרי. זה משהו שבאמת סיכם לי את השנה המצוינת שעברתי עכשיו. לעמוד מול 300 אלף איש שם בכיכר, לשיר את 'מי שמאמין' ולראות את כולם קופצים ועפים באויר כמו שאומרים, זה היה מרגש מאוד מבחינתי".

-מה התוכניות לשנה הבאה?
"עוד מעט מתחילה העונה השניה של 'אייל גולן קורא לך', והשנה זה גם לך, אז עם זה אני מתחיל בעצם את השנה, ואני כבר עובד על אלבום חדש, המון הפתעות, אני עושה דברים שלא עשיתי אף פעם, במוזיקה. אני בכל אלבום שלי מנסה לקחת את הקהל שלי איתי גם למחוזות אחרים וגם באלבום הבא יהיו דברים כאלה. אני עושה למשל שיר אחד שהוא שיר fאנקי לגמרי, שאף פעם לא עשיתי fאנקי, ואני מאמין שהקהל שלי יתחבר לדבר הזה. אם לא אז יהיו גם שירים אחרים, אתה יודע אני מערבב את כל הסגנונות".

>> לתוצאות המלאות של המצעד השנתי הרשמי של ישראל

>> לראיון המיוחד עם רוני דלומי זמרת השנה

>> לראיון המיוחד עם שירי מימון ושמעון בוסקילה

>> לראיון המיוחד עם נתן גושן "פריצת השנה"

>> לראיון עם עידן עמדי על שיר השנה "כאב של לוחמים"