אין תמונה
A'collective - Onwards

הרוק הישראלי התברך לאחרונה בכמה אמני איכות מצוינים, שרובם ככולם טרם הגיעו למיינסטרים ונשארו נחלתם של שוחרי מוזיקה, מאזיני רדיו אדוקים ויודעי ח"ן. לרגל החג יצאו כמה וכמה אלבומים שווים בהחלט בתחום הכה מגוון הזה, שיוצרים שונים פועלים בו בכמה ז'אנרים.

A'collective - "Onwards

אפשר לומר שהקולקטיב הם סוג של "פריצת השנה". ממספר שמות אנונימיים לפיצוץ אוכלוסין בבארבי תל אביב שכלל כ-1100 נוכחים בהשקת האלבום המוצלח שלהם – Onwards. המיני-תזמורת החברית נעה בין בלוז לפולק ורוקנרול אנרגטי, בחסות מוחם הקודח של שבעת חברי ההרכב.

מצוידים במפיק העל כריס שואו (בוב דילן, ג'ף באקלי), הקולקטיבים הקליטו 13 רצועות ענוגות מצד אחד ושורטות מהשני. "A better man", שיר מוצלח במיוחד מהאלבום ובעל ליין בס ממכר, זכה לא מזמן לוידיאו קליפ מושקע ביותר. שווה צפייה, והאזנה, כמובן.

סינגלים וקליפים: "A Better Man", "Whiskey Eyes"

Daniela and Ben Spector – "Love Is

אין תמונה
דניאלה ובן ספקטור, Love Is

במקום לעבוד על אלבום סולו שני, שימשיך את גל ההצלחה של אלבום הבכורה שלה, בחרה דניאלה ספקטור בצעד אמיץ ומעניין לשתף פעולה עם בעלה, בן. השניים יצרו מילים קסומות ומלאות בתהיות שמעלות מערכות יחסים. לא סתם שמו של האלבום הוא "Love is". המרווח שנשאר אחרי שתי המילים האלה ניכר בכל צליל ואות, בפריטת גיטרה ובשירה הנעימה של הזוג.

בן ספקטור לוקח את זוגתו למחוזות אלקטרוניים יותר ובלתי מוכרים, לפחות מהיצירות היותר ידועות שלה. מתחילת האלבום עד סופו ישנן הבלחות רבות של סינתיסייזר, ביטים אווירתיים ווייב נוגה, ובכלליות מדובר באלבום שכדאי לשמוע אותו בעיניים עצומות, ולחשוב על איסלנד.

קליפים: "Cut It Out", "Far Away",

אלון עדר - "אלון עדר"

אין תמונה
אלון עדר, עטיפת האלבום

לאלון עדר יש טעם של פעם. טאץ' של גיטרות אמריקנה וקאנטרי אל מול השפעה נראית לעין ונשמעת לאוזן של להקות כמו כוורת או תמוז. הוא מסתמן כהבטחה לאלה שמתגעגעים לשירה פשוטה, כביכול, ולהלחנת שירי משוררים, שהיא אמנות ישראלית בפני עצמה.

לא תמצאו פה תסביכים אלא נעימוּת, אף לא כתיבה שמנסה לחדש דבר מה מבחינה מוזיקלית. למרות זאת ואולי דווקא בגלל אותו עניין, עדר מצליח להשרות רוגע והשירים, כל כך קל לצלול לתוכם ולמילותיו על חלומות בהקיץ, טיפות גשם וציפורים. שני האלמנטים הבולטים כאן הם חזרה לסבנטיז וחיבור בין חומר מקורי לשירה מולחנת - ואת שניהם הוא עושה בצורה מעוררת הערכה.

סינגלים וקליפים: "קשה בלילה בלי אדם", "היום האחרון של הסתיו", "ויש ציפור בשמיים" , סי.טי.

עינב ג'קסון כהן - "ניתוח לב פתוח"

אין תמונה
עינב ג'קסון כהן, "עץ נופל ביער"

האישה היפה, הפסנתר והשיער הפרוע מנגנים ברחובותינו כבר זמן מה, והגיע הזמן שגם יכירו את הקלטות האולפן שלהם. עינב ג'קסון כהן מוכשרת כמו שד וכנה כתער, ואלבום הבכורה המצופה שלה רק מוכיח את הטענה הזאת.

שם האלבום כל כך מתאים למה ששוכן בתוכו, שכאמור מנתח את ג'קסון ואת מוחה הקודח והנהדר, כנערה חולמנית באמצע שנות העשרים שלה. המילים שבוקעות מגרונה ונגיעות האצבעות שלה בקלידים הם תענוג צרוף ומרגש, כזה שבא פעם במיליון שנה.

סינגלים וקליפים: "שיר הרס", "ניתוח לב פתוח", "עץ נופל ביער"

יהוא ירון - "דברים יומיומיים כאלה"

אין תמונה
יהוא ירון, "דברים יומיומיים כאלה"

ואם בכנות עסקינן, אי אפשר שלא להזכיר את יהוא ירון. הקונטרה-בסיסט המחונן שסופסוף פרץ החוצה כיוצר עצמאי, שחרר את אלבום הבכורה שלו לא מזמן וסופסוף נתן דרור למזמורים וקינות שרק חיכו לזמן הנכון להתפרץ ולומר את שלהן דרכו.

אין שום דבר יומיומי באלבום הזה. הוא יפיפה כמו קריסטל ומלוכלך כתקליט שרוט. ירון עושה שירה קשיחה המתוזמרת באופן מופתי, אף אם לא מובן בשמיעה ראשונה. בדיוק בשביל זה קיימת השמיעה השנייה, נפילת האסימון שגורמת לגאונות שלו להתבהר.

סינגלים: "נמלים קטנות", "קיים ונעלם" ו"לא זמן טוב"

Eatliz – "Teasing Nature

אין תמונה
איטליז, "Teasing Nature"

אלבומה החדש של להקת איטליז הוא קודם כל יותר קומוניקטיבי מקודמיו. הלהקה המצוינת נשארת בקו הפרוגרסיבי שלה ומשוויצה בגיטריסטים המעולים, אבל האלבום הזה הוא יותר ידידותי למאזין, יותר קל להבין כעת מה הוא ההרכב הזה ולאן הם מכוונים.

האם זו היא התבגרות מוזיקלית? או שמא זו כניעה לעצם העובדה שמה שהם עשו עד כה היה סבוך מדי בכדי שיבינו אותו? מה שבטוח הוא שהתוצאה נשמעת נהדר.

סינגלים וקליפים: "Zoo", "ברלין" , "Got It",וגם "Tears" , "Lose This Child ו-Voice Over"

טליה אליאב - "קוד הזיכרון"

אין תמונה
טליה אליאב, "קוד זיכרון

טליה אליאב הוציאה את אלבומה השני במספר, אלבום שכולו מלא בקולה הגדול, האופראי והצח כשלג. הקסם ניתז מכל פינה בכל שיר של אליאב, תיאטרליות ומשחקיות מתגנבת בסופם של כל בית ופזמון ואפילו אמנדה פלמר מאוזכרת מדי פעם, אפילו אם לא במתכוון.

אליאב היא כשרון ענק שכדאי להאזין לו הן בשקט באוזניות והן ברעש של הופעה חיה – מדובר בחוויה אחרת לגמרי, גם מבחינה ויזואלית וגם מבחינת המוזיקה עצמה. ישנו משהו אחר ומסקרן בכל הגשה שלה, כזה שידברו עליו שנים מעכשיו.

סינגלים וקליפים: "פשוט", "לא להקשיב ללב"

Drunk Machine - "Hot Flushes

מזמן לא היה רוקנרול כזה בעיר הזאת. משמיעה ראשונה אפשר לראות שהטריו הזה means business. השפעות מובהקות של מיוז ודומיהם, בפרשנות מקומית.

זהו ה-EP השני של ההרכב והוא מציג לחנים יותר מורכבים, מהודקים ובכלליות שם אותם על דרך המלך לעבר תואר הרוקסטארז.

>> עוד 17 אלבומי רוק ישראלי מומלצים לחגים